Mestalla

Pojemność49 419
Kraj Hiszpania
MiastoWalencja
KlubyValencia CF
Inne nazwy Estadio Luís Casanova (1969–1994)
Inauguracja 20.05.1923 (Valencia – Levante, 1–0)
Renowacje 1927, 1940, 1959, 1972, 1973, 2013–2014
Projekt Francisco Almenar Quinzá
Adres Avenida Suecia, s/n 46010 - Valencia

Reklama

Mestalla – opis stadionu

Dlaczego powstał Estadio Mestalla?

Estadio Mestalla zainaugurowano 20 maja 1923 roku meczem towarzyskim pomiędzy Valencia CF a Levante FC. Był to początek nowej ery dla Valencii, który oznaczał pożegnanie ze starym obiektem - Algirós, pierwszą siedzibą klubu. To właśnie ograniczenia starego stadionu stały się przyczyną budowy nowego obiektu.

Campo de Algirós powstało w 1919 roku, obok drogi o tej samej nazwie. Już w 1922 roku okazało się, że stadion jest zbyt mały oraz trudny do rozbudowy z powodu bliskości kamiennych trybun do boiska o niewielkich wymiarach. Działka na nowy stadion kosztowała 316 439,20 peset. Projekt powierzono architektowi i członkowi klubu Francisco Almenarowi Quinzá, natomiast budową kierował Ramón Ferrer Aguilar.

Skąd pochodzi nazwa Estadio Mestalla?

Nazwa Estadio Mestalla pochodzi od kanału irygacyjnego Acequia de Mestalla. Jest to otwarty rów, który w przeszłości służył do transportu wody na potrzeby rolnicze oraz zaopatrzenia miasta. Takie kanały były używane w Hiszpanii oraz w dawnych koloniach hiszpańskich w Ameryce, szczególnie w Andach, północnym Meksyku, a także w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, w tym w północnym Nowym Meksyku i południowym Kolorado.

Gdzie znajduje się Estadio Mestalla?

Estadio Mestalla znajduje się w Walencji, w dystrykcie El Pla del Real, w dzielnicy Mestalla. Obiekt położony jest na północy centrum miasta, blisko Estadi Ciutat de València (stadionu Levante UD). Razem z budowanym Nou Mestalla, Estadio Mestalla jest największym stadionem w Walencji oraz całym regionie.

Stadion znajduje się w pobliżu Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji oraz parku Gulliver. Na stadion można dostać się 15 różnymi liniami autobusowymi, a także za pomocą metra – ze stacji Aragón, Facultats lub Manuel Broseta. Dodatkowo przy Alei d'Aragó znajduje się duży parking dla samochodów osobowych.

Jak wyglądał pierwszy Estadio Mestalla?

Pierwotny stadion o wymiarach 100 na 59 metrów mógł pomieścić 17 000 widzów, którzy zajmowali miejsca na dziesięciu drewnianych trybunach. Było także pięć rzędów miejsc siedzących oraz pięć rzędów loży przy boisku.

Dlaczego zdecydowano się na szybką przebudowę Mestalla?

Po otwarciu nowego obiektu klub zaczął pokazywać swój potencjał w regionalnych rozgrywkach, co skłoniło ówczesny zarząd do przeprowadzenia pierwszej rozbudowy w 1927 roku. Pojemność stadionu wzrosła do 25 000 miejsc. Za projekt i realizację ponownie odpowiadali Francisco Almenar Quinzá i Ramón Ferrer Aguilar.

Po raz pierwszy na stadionie położono trawę, ponieważ do tej pory mecze rozgrywano na nawierzchni z ziemi. Pojemność zwiększono dzięki budowie zadaszonych trybun, co kosztowało 211 981,70 peset. Pod trybunami od strony ulicy umieszczono szatnie, ambulatorium, kasy biletowe oraz biura klubowe. Druga inauguracja miała miejsce 23 stycznia 1927 roku.

Co zmieniło się po głównej renowacji Estadio Mestalla w 1957 roku?

W latach pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzono gruntowną renowację stadionu. Aby sfinansować prace, klub zaciągnął pożyczkę z Banco Hipotecario oraz wyemitował obligacje z pomocą Santiago Bernabéu.

Renowacja obejmowała całkowitą przebudowę trybuny południowej oraz dojazdów do niej, co wymagało zakupu gruntu o powierzchni 501 m². Dodatkowo wybudowano 30 dodatkowych rzędów na trybunie północnej, którą połączono z trybuną krytą. W wyniku tych prac pojemność stadionu wzrosła o 15 000 miejsc, osiągając 45 500 krzesełek. Całkowity koszt prac wyniósł około 47 milionów peset.

Jak wielka powódź w 1959 roku wpłynęła na Mestalla?

14 października 1957 roku Walencja, wraz ze stadionem Mestalla, ucierpiała w wyniku wielkiej powodzi na rzece Turia. Uszkodzone zostały instalacje wodne i elektryczne, zalano trybuny, biura oraz tunel prowadzący do szatni. Stadion odbudowano, a także wprowadzono pewne ulepszenia. W 1959 roku zainstalowano na stadionie sztuczne oświetlenie, co uczczono meczem towarzyskim pomiędzy Valencia CF a Stade de Reims.

Jak Mestalla zmieniła się w latach 70. XX wieku?

Na początku lat siedemdziesiątych Valencia CF osiągała coraz lepsze wyniki sportowe, a klub zadebiutował w europejskich pucharach. Stadion oraz jego otoczenie przeszły kolejne zmiany.

W 1972 roku otwarto nową siedzibę klubu. Rok później powstała trybuna Sillas Gol, na której zlikwidowano czternaście rzędów tarasów na rzecz miejsc siedzących. Rozważano również możliwość przeniesienia stadionu na tereny położone poza miastem, ale projekt ostatecznie odrzucono. W 1978 roku Mestalla została ponownie zmodernizowana w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata w 1982 roku.

Co zmieniło się po ostatniej modernizacji Mestalla na przełomie wieków?

Ostatnia rozbudowa miała miejsce w latach 1998–2001, z inicjatywy ówczesnego prezesa Francisco Roiga. W jej ramach dobudowano trzy nowe trybuny – północną, południową i centralną. Planowano osiągnąć pojemność 70 000 miejsc, jednak ostateczna liczba wyniosła 55 000, z czego tylko 52 500 miejsc nadawało się do użytku. Prawie dekadę później Hiszpański Sąd Najwyższy uznał część prac za nielegalne i nakazał ich rozbiórkę jako środek zapobiegawczy.

Jak zmieniło się Mestalla po 2010 roku?

W 2013 roku stadion otrzymał nową identyfikację wizualną, aby wzmocnić markę klubu. Prace obejmowały malowanie krzesełek w pomarańczowo-białych barwach oraz montaż nowej tablicy wyników. Rok później zewnętrzne ściany stadionu ozdobiono panelami przedstawiającymi sukcesy klubu oraz sylwetki legend, takich jak Mario Alberto Kempes, Gaizka Mendieta, Santiago Cañizares, Rubén Baraja, David Villa czy David Silva. Dodatkowo na trybunach umieszczono dużą figurę pomarańczowego nietoperza, widoczną z Alei Aragonu.

Jak wygląda Estadio Mestalla?

Ponad 100-letni stadion Mestalla na przestrzeni lat przechodził wiele przemian, czego efektem jest dziś nieco chaotyczny układ widowni. Wygląd Mestalla determinowała również ciasna działka, stąd obiekt posiada niezwykle strome trybuny.

Trybuna główna, znajdująca się po stronie zachodniej, wyraźnie różni się od pozostałych. Podzielona na dwa piętra, jest najniższa ze wszystkich, za to jako jedyna posiada zadaszenie. Jej archaiczny, dwuspadowy dach jest zresztą jednym z najbardziej charakterystycznych elementów całego stadionu.

Trybuny z pozostałych stron dzielą się na trzy kondygnacje. Trybuna wschodnia jest nieco wyższa, a jej środkowy poziom jest wyraźnie poszerzony. Trybuny wyposażone są w plastikowe krzesełka w barwach klubu: białym, pomarańczowym i czarnym. Ze względu na niezwykle stromy profil, całe trzecie piętro wyposażono w ochronne barierki obecne w każdym rzędzie.

Na trybunie wschodniej krzesełka układają się w wizerunek nietoperza, który jest obecny w herbie klubu. Dodatkowo z krzesełek utworzono napisy na każdej z trybun: Mestalla (trybuna główna), Amunt (północ), VCF (wschód) i Valencia CF (południe). Pojemność trybun wynosi 49 419 widzów.

Po stronie zewnętrznej trybuna główna posiada podłużne balkony. W przypadku pozostałych trybun na zewnątrz uwidacznia się żelbetowy szkielet konstrukcji, częściowo maskowany panelami bądź przesłonięty przez banery. W okolicach trzech narożników (za wyjątkiem północno-zachodniego) stoją także okrągłe wieże ze spiralnymi rampami, którymi kibice mogą dotrzeć w wyższe partie trybun.

W trybunie głównej znajduje się klubowe muzeum, dostępne do zwiedzania przy skorzystaniu z tzw. Mestalla Forever Tour, czyli wycieczki po stadionie. Oficjalny sklep klubowy mieści się w jednej z kamienic naprzeciwko trybuny głównej.

Czym jest Mestalla Forever Tour?

Mestalla Forever Tour to wycieczka z przewodnikiem po jednym z najstarszych stadionów w Hiszpanii. W jej ramach można zwiedzić pokój prasowy, szatnie oraz wyjść przez tunel na boisko, słysząc symulowany krzyk kibiców. Przewodnicy dzielą się także historiami i anegdotami o Valencii. Koszt zwiedzania wynosi od 7,50 € za osobę.

Jak zmieniała się nazwa stadionu Mestalla?

23 sierpnia 1969 roku, na wniosek prezydenta Julio de Miguela, oficjalna nazwa stadionu została zmieniona na Estadio Luis Casanova, na cześć Luisa Casanovy, który przez dwie dekady pełnił funkcję prezydenta klubu. Nazwa ta obowiązywała do 6 listopada 1994 roku, kiedy sam Casanova poprosił, aby stadion przywrócono do pierwotnej nazwy - Estadio Mestalla.

W latach 1923-1969 oraz 1994 do teraz stadion nosi nazwę Estadio Mestalla.

Dlaczego zdecydowano się na budowę Nou Mestalla?

W sezonie 2005/2006 władze Valencia CF podjęły decyzję o budowie nowego stadionu, który miał zastąpić dotychczasowy Estadio Mestalla. Gorącym orędownikiem tej inicjatywy był ówczesny prezes klubu, Juan Bautista Soler. Decyzję poprzedziły znakomite wyniki sportowe, w tym zdobycie mistrzostw Hiszpanii w latach 2002 i 2004, dwukrotne dotarcie do finału Ligi Mistrzów (2000, 2001) oraz zdobycie Pucharu UEFA i Superpucharu Europy w 2004 roku.

Projekt nowego stadionu przygotowany został przez pracownię Fenwick Iribarren oraz Arup. Uroczysta prezentacja odbyła się 10 listopada 2006 roku. Nou Mestalla miało stać się trzecim co do wielkości stadionem w Hiszpanii, jednak prace budowlane zostały wstrzymane 25 lutego 2009 roku z powodu kryzysu na rynku nieruchomości oraz problemów finansowych klubu.

Jakie wydarzenia sportowe miały miejsce na Estadio Mestalla?

Na stadionie przede wszystkim odbywają się mecze Valencia CF. W 1982 roku na Mestalla rozegrano trzy mecze fazy grupowej Mistrzostw Świata oraz osiem spotkań podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Reprezentacja Hiszpanii rozegrała tu wiele meczów towarzyskich oraz spotkań kwalifikacyjnych do sześciu turniejów Euro oraz dwóch Mistrzostw Świata (1998 i 2006).

Mestalla była także gospodarzem dziesięciu finałów Pucharu Hiszpanii (w latach 1920, 1929, 1936, 1990, 1993, 1998, 2000, 2009, 2011, 2014) oraz Superpucharu Europy w 1980 roku. W marcu 2019 roku stadion był miejscem obchodów stulecia klubu, które uczczono emocjonującym meczem pomiędzy weteranami Valencia CF a reprezentacją Hiszpanii.

Jakie wydarzenia pozasportowe miały miejsce na Estadio Mestalla?

Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) teren stadionu wykorzystywano jako obóz koncentracyjny oraz złomowisko, co doprowadziło do znacznych zniszczeń. Klub, z pomocą Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF), szybko podjął się odbudowy obiektu, powierzając to zadanie walenckim architektom Manuelowi i Salvadorowi Pascual Gimeno.

W latach 2020 i 2021 stadion służył jako centrum dystrybucji żywności dla lokalnego Banku Żywności, aby pomóc rodzinom zmagającym się z trudnościami podczas pandemii COVID-19.

Jak Mestalla prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2020