Estadio Abanca Balaídos
Pojemność | 24 870 |
---|---|
120 (Miejsca VIP) | |
160 (Miejsca dla prasy) | |
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Vigo |
Kluby | Celta de Vigo |
Inauguracja | 30.12.1928 (Celta de Vigo – Unión de Irún, 7–0) |
Czas budowy | 1925–1928 |
Renowacje | 1946, 1969–1971, 1981–1982, 2015–? |
Rekord frekwencji | 45 000 (Celta de Vigo – Getafe, 1982) |
Adres | Avenida de Balaídos, s/n – 36210 Vigo |
Reklama
Estadio Abanca Balaídos – opis stadionu
Jak doszło do powstania Estadio Balaídos?
Pod koniec 1924 Celta Vigo została poinformowana o konieczności wyprowadzki w niedalekiej przyszłości z dotychczas użytkowanego Campo de Coia, które miało zostać rozebrane w związku z budową nowej linii tramwajowej. Nowy teren zakupiono za ok. 50 000 pesetas w odległości niespełna dwóch kilometrów na południe od dotychczasowego stadionu, przy rzece Río Lagares. Okolice tego terenu były wówczas jeszcze kompletnie niezurbanizowane.
W celu budowy nowego stadionu powstała spółka Stadium de Balaídos S.A., która miała kierować pracami. Ambitny projekt nowego stadionu na 22 000 widzów, z bieżnią wokół boiska, przygotował znany lokalny architekt, Jenaro de la Fuente. W związku z ograniczonym budżetem (1 milion pesetas), trzeba było jednak dokonać daleko idących zmian w projekcie, znacznie go upraszczając.
Początkowo planowano ukończenie budowy stadionu pod koniec 1926, jednak otwarcie nastąpiło dopiero 30 grudnia 1928, a na inaugurację Celta Vigo pokonała w meczu towarzyskim Real Unión de Irún 7:0. Po otwarciu stadionu spółka Stadium de Balaídos S.A. była odpowiedzialna za utrzymanie obiektu, pobierając część zysków ze sprzedaży biletów czy z klubowych opłat członkowskich.
Jak przebudowywany był stadion Celty Vigo?
W 1946 miasto przejęło stadion, na którym przebudowane zostały trybuny po stronie zachodniej, południowej i wschodniej. W 1969 obiekt wzbogacił się o sztuczne oświetlenie, rozpoczęto także kolejną przebudowę trybun, która trwała do 1971. W jej wyniku powstały nowe trybuny po stronie zachodniej, północnej i wschodniej.
Nowa trybuna wschodnia była nieco niższa od pozostałych dwóch i posiadała tylko jedno piętro, podczas gdy widownię na dwóch kolejnych trybunach podzielono na dwie kondygnacje (w górnej części umieszczono miejsca siedzące). Wszystkie nowe trybuny zostały również przykryte trochę nietypowym, betonowym dachem. Trybuny za bramkami były wygięte w łuk, dzięki czemu na stadionie wciąż mieściła się, nieco spłaszczona na zakrętach, bieżnia lekkoatletyczna.
Dzięki organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982, których Vigo zostało jednym z miast-gospodarzy, wybudowana została nowa trybuna południowa. Starą wysadzono w 1981, a z ukończeniem nowej zdążono przed rozpoczęciem turnieju. Nowa trybuna główna, przykryta metalowym zadaszeniem, była zdecydowanie najwyższa na stadionie.
Aby uzyskać więcej przestrzeni, pobliską rzeczkę poprowadzono korytem pod nową trybuną. Z zewnątrz konstrukcja otrzymała charakterystyczny kształt, z rozległą dolną częścią, zwężającą się wyraźnie ku górze. Po powstaniu nowej trybuny głównej pojemność areny wynosiła 33 000 widzów, z czego 30 000 to miejsca siedzące (miejsca stojące pozostawiono już tylko w dolnej kondygnacji wschodniej trybuny).
Ostatnie miejsca stojące na stadionie zlikwidowano w 1996. Drewniane ławki zostały też zastąpione plastikowymi krzesełkami. Kolejne modernizacje przeprowadzono w celu przystosowania obiektu do wymogów Ligi Mistrzów, w której Celta Vigo występowała w sezonie 2003/04.
W 2003 ówczesny prezydent klubu, Horacio Gómez, przedstawił ambitny plan kompletnej przebudowy obiektu, wraz z budową hotelu i centrum handlowego, ale zamysł nie spotkał się z aprobatą lokalnych władz, w dużej mierze za sprawą obiekcji ze strony dyrekcji pobliskiej fabryki samochodów.
Stadion w Vigo był częścią kandydatury Portugalii i Hiszpanii do organizacji mistrzostw świata w 2018. W razie otrzymania praw do goszczenia imprezy, planowana była przebudowa stadionu. W grudniu 2010 na gospodarza mistrzostw wybrano jednak Rosję.
Czy Estadio Balaídos otrzyma nowy, typowo piłkarski kształt?
W 2014 powstała nowa koncepcja przebudowy stadionu, zwana „nową falą”. W ramach tej koncepcji obiekt miał zyskać bardziej prostokątny, typowo piłkarski układ. Nowe trybuny za bramkami miały powstać znacznie bliżej boiska, a bieżnia lekkoatletyczna zostać zlikwidowana. Częściowej przebudowie planowano poddać także trybuny wzdłuż boiska, a cały obiekt miał zyskać spójną formę i charakterystyczną niebieską elewację, wykonaną z pofalowanych, aluminiowych pasów o szerokości 3 m, nawiązującą do fal oceanu.
Wdrażanie nowej koncepcji rozpoczęto od przebudowy trybuny północnej, którą przeprowadzono w latach 2015–2017. Dotychczasowa konstrukcja trybuny została częściowo zachowana, ale od podstaw wykonano dolną kondygnację widowni. Trybuna zyskała także nowy dach i elewację, a stojące w narożnikach dwa maszty oświetleniowe zlikwidowano na rzecz reflektorów osadzonych w zadaszeniu.
W ramach kolejnego etapu przebudowy, w latach 2017–2018 zmodernizowano trybunę główną (południową). Remontowi poddano m.in. widownię i zaplecze, powstał także nowy dach i zgodna z nową wizją elewacja. W 2021 rozebrano wschodni łuk trybun, a następnie rozpoczęto budowę w jego miejscu nowej trybuny, która powstała znacznie bliżej końcowej linii boiska. Jej inauguracja miała miejsce przy okazji meczu ligowego z FC Barceloną 4 czerwca 2023. Ostatnim etapem realizowanym w ramach projektu ma być przebudowa zachodniej części stadionu.
Jakie wydarzenia gości Estadio Balaídos?
Od początku swego istnienia stadion jest areną domową Celty Vigo. Poza regularnymi meczami tego zespołu, na obiekcie okazyjnie grywała także reprezentacja Hiszpanii czy nieoficjalna reprezentacja Galicji. W 1982 na stadionie odbyły się trzy mecze fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata. Obiekt gościł również inne wydarzenia sportowe i pozasportowe, w tym koncerty znanych gwiazd muzyki (wystąpili tu m.in. Madonna, Dire Straits i The Rolling Stones). Stadion rozważany jest jako część potencjalnej kandydatury Hiszpanii i Portugalii do organizacji mistrzostw świata w 2030.
Jak wygląda obiekt Celty Vigo?
Trzy z czterech trybun stadionu zostały zmodernizowane zgodnie z koncepcją przebudowy z 2014, zyskując m.in. charakterystyczną, pofalowaną elewację. Trybuna główna (południowa) oraz trybuna za wschodnią bramką zostały podzielone na dwa piętra.
Trybuna za zachodnią bramką jako jedyna zachowała jeszcze „starą” formę. Posiada ona kształt łuku i jest najniższa na stadionie. Przykryta jest nietypowym, betonowym dachem. W nieodległej przyszłości planowana jest jej rozbiórka i budowa w jej miejscu nowej, analogicznie do trybuny wschodniej.
Uwagę zwraca niebieska kolorystyka obiektu oraz niestandardowo zabudowane narożniki we wschodniej części. Ciekawostką jest, że pod trybuną główną poprowadzono koryto przepływającej obok rzeczki Río Lagares. Od 2018 sponsorem tytularnym stadionu jest Abanca.
Jak Abanca Balaídos prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
2017:
2011:
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: Mundialowe starcie pomiędzy Coruñą i Vigo
„To bardzo pozytywna wiadomość dla całej Galicji", powiedziała burmistrz Corunii, która z zadowoleniem przyjęła decyzję FIFA o tym, że Riazor będzie ugości drugi w swej historii mundial. W Vigo jednak nie podzielają tej opinii. Burmistrz miasta po raz kolejny zaatakował federację, oskarżając prezydenta go o ignorowanie miasta i odebranie mu turnieju.
-
FIFA: Ocena stadionów mundialu 2030. Camp Nou na czele
Spośród 23 stadionów, na których mają rozegrać się mecze Mistrzostw Świata 2030, aż 14 istnieje tylko na papierze albo przejdzie przed turniejem głęboką przebudowę. Mimo to, FIFA podjęła się oceny każdego z nich przed Kongresem Nadzwyczajnym, który już 11 grudnia podejmie ostateczne decyzje. Także tą o arenie finałowej.
-
Hiszpania: Vigo wybrało firmę, która „domknie” Balaídos
Prawie dziesięć lat po rozpoczęciu całkowitej przebudowy obiektu, Rada Miasta Vigo oficjalnie wybrała firmę, która przeprowadzi ostatnią fazę projektu. Grada de Gol, jedyna trybuna, która pozostała ze „starego” Balaídos, zostanie wkrótce przebudowana, aby zwiększyć pojemność stadionu Celty Vigo do 27 000 widzów.
-
Hiszpania: Hiszpańska piłka pomaga Walencji po tragicznych powodziach
Choć wielu piłkarzy i trenerów domagało się przełożenia wszystkich meczów w minionym tygodniu ze względu na tragiczne powodzie, władze La Liga zdecydowały się odwołać jedynie mecze na dotkniętych obszarach. Mimo to stadiony przestały być jedynie świątyniami futbolu, by stać się przykładami solidarności z powodzianami.
-
Hiszpania: Celta chce kolejnej reformy Balaidos, z mundialem lub bez niego
Nie rozpoczęły się prace nad ostatnią fazą modernizacji stadionu Celty Vigo, a klub i miasto już rozmawiają o kolejnej przebudowie. Powód? Liczba socios nie może rosnąć przez ograniczoną pojemność, a chętnych jest ponad 4 000. Dobre relacje między klubem a miastem pozwalają mieć nadzieje na ziszczenie ambicji, nawet mimo utraty szans na organizację mundialu 2030.
-
Hiszpania: Celta obchodzi urodziny na Balaídos w pięknym stylu
W sobotę 23 sierpnia Celta Vigo świętowała swoje 101. urodziny na stadionie, który związany jest z Celestes od początków klubu. Wybrana grupa kibiców została zaproszona na specjalny tour po Balaídos, po którym powitała zawodników meczu Celta - Valencia CF. Wisienką na torcie było zwycięstwo nad Nietoperzami przy pełnych trybunach.
-
Hiszpania: Vigo zainwestuje pieniądze w zwalczanie powodzi na Balaidos
W ostatnim roku mottem Celty Vigo stało się „przeciw wiatrowi i falom”. Należałoby do tego jednak dodać „i deszczowi”, bo Galicja to region w Hiszpanii, w którym pada najczęściej, a opady co kilka miesięcy zalewają Estadio Abanca Balaídos. Miasto postanowiło jednak wydać spore środki, by zapobiec powodziom.
-
Hiszpania: Promotor Guns n’ Roses pozywa Vigo po koncercie na Balaídos
Rok temu na Balaídos odbył się koncert Guns n’ Roses, którego skutkiem było zniszczenie systemu drenażu i trzykrotna wymiana murawy. Teraz, gdy Vigo nadal nie otrząsnęło się po ominięciu miasta przy wyborze stadionów mundialu 2030, widmo występu „najbardziej niebezpiecznego zespołu świata” ożyło za sprawą pozwu ze strony promotora grupy.
-
Mundial 2030: Trwa walka o stadiony w Walencji i Vigo. Wystosowano pismo do FIFA
Przewodniczący Wyższej Rady Sportu (CSD), José Manuel Uribes, wysłał list do sekretarza generalnego FIFA Mattiasa Gratstroma, w którym zaproponował Walencję oraz Vigo jako organizatorów Mistrzostw Świata 2030, wbrew temu, co zadecydowała hiszpańska federacja.
-
Hiszpania: Deportivo nie chce mundialu na swoim stadionie? Vigo atakuje federację
Decyzja o wyborze jedenastu hiszpańskich miast jako gospodarzy Mistrzostw Świata 2030 w piłce nożnej, które odbędą się w Hiszpanii, Portugalii i Maroku, spotkała się z mieszanymi reakcjami. Do niezadowolonej Walencji dołączyło Vigo oraz, niespodziewanie, Deportivo La Coruña, mimo że stadion tego klubu został wybrany.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Mundial 2030: Mestalla i Balaidos wciąż w grze po naradzie trzech federacji
Doniesienia z zebrania federacji hiszpańskiej, portugalskiej i marokańskiej w Agadirze wskazują na brak porozumienia. Hiszpania po wykluczeniu z wyścigu o mundial Murcji i Gijon stara się zwiększyć ilość miast-gospodarzy, by pomieścić Walencję i Vigo.
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.
-
Hiszpania: Umowa o sfinansowaniu prac podpisana na murawie Balaídos
Nareszcie. Po ponad 8 latach od rozpoczęcia prac widać wyraźnie światełko w tunelu. Przeciwstawne sobie władze podpisały na murawie umowę, która sfinansuje w całości projekt przedstawiony niegdyś jako “stadion na miarę XXI wieku”. Celta Vigo po latach oczekiwania otrzyma stadion godny La Liga, a władze aspirują do organizacji mundialu.
-
Hiszpania: Frekwencja na stadionach La Liga w sezonie 2023/24
Ponad 11 milionów sprzedanych biletów na mecze Primera División. Rekordowa liczba stanowi kolejny wzrost w stosunku do poprzednich sezonów. Real Madryt i Atletico przekroczyły barierę miliona widzów, a Barcelona zaskoczyła, notując zaledwie 80% zapełnienia stadionu mimo gry na Montjuic. Dwa kluby nie przekroczyły za to nawet 70%.
-
Hiszpania: Władze (wreszcie) dokończą przebudowę Balaidos
Rozczarowania, zmiany i nowa nadzieja. Tak można opisać każdy sezon Celty Vigo od sezonu 2015/16, ale też trwającą od wtedy przebudowę stadionu Balaidos. Pozornie prosty, lecz ciągnący się w nieskończoność projekt ma zostać wreszcie sfinalizowany dzięki porozumieniu miasta i władz prowincji.
-
Hiszpania: Rekord! Balaidos wymieniło murawę… trzeci raz w sezonie
Setna rocznica powstania Celty Vigo jest pasmem rozczarowań dla kibiców. Grając w domu Celestes zdobyli zaledwie 10 punktów w 12 meczach. Grze drużyny na pewno nie sprzyja fatalny stan boiska, które zostało zniszczone przez… Guns n’ Roses.
2023
-
Hiszpania: Stadion dumą miasta oliwnego czy przestrzeloną inwestycją?
Nie skończyła się jeszcze trwająca od 2015 roku renowacja trybun i fasady Abanca Balaidos, a burmistrz Vigo już ogłosił kolejną. Miasto chce walczyć o miano gospodarza Mistrzostw Świata 2030, ale inwestycja wydaje się, lekko mówiąc, ryzykowna.
-
Mundial 2030: Klaruje się lista obiektów, które ugoszczą turniej
Piłkarskie mistrzostwa świata w 2030 roku wejdą na wyższy level. Po imprezie rozgrywanej 4 lata wcześniej na terytorium trzech różnych krajów, władze światowego futbolu postanowiły zorganizować rywalizację na trzech różnych kontynentach. Które obiekty znajdą się na liście miast-gospodarzy?