Estadi Montilivi
Pojemność | 14 624 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Girona |
Kluby | Girona FC |
Inauguracja | 14.08.1970 |
Koszt | 6,5 mln Pts |
Adres | Avinguda de Montilivi, 141, 17003 Girona |
Reklama
Estadi Montilivi – opis stadionu
Jak doszło do powstania Estadi Montilivi?
W 1920 powstał klub piłkarski UD Girona. Klub ten wybudował swój własny obiekt piłkarski, Camp de Vista Alegre, otwarty 29 lipca 1922. W 1930 powstał nowy klub, Girona FC, który był odtąd gospodarzem tego obiektu. Pod koniec lat 60. XX wieku działacze Girona FC zaczęli planować budowę nowego stadionu. Architektem nowej areny był Josep Ros, a głównym wykonawcą przedsiębiorstwo Fomento de Obras y Construcciones. Koszt budowy wyniósł niecałe 6,5 mln pesetas.
Kiedy otwarto Estadi Montilivi?
Nowy obiekt oddano do użytku 14 sierpnia 1970, a na otwarcie gospodarze przegrali w meczu towarzyskim z FC Barceloną 1:3. W kolejnych dwóch dniach na stadionie rozegrano pierwszą edycję turnieju towarzyskiego Trofeo Costa Brava z udziałem Valencii CF, Espanyolu Barcelona, a także Borussii Neunkirchen z Niemiec i San Lorenzo de Almagro z Argentyny. Turniej ten, z przerwami, rozgrywany jest corocznie, po dziś dzień.
Jaki wygląd otrzymał nowy stadion Girona FC?
Nowy obiekt otrzymał łagodnie wyprofilowane, jednopoziomowe trybuny, otaczające boisko ze wszystkich stron. Zadaszona trybuna główna, nieznacznie wyższa od pozostałych, zlokalizowana jest po zachodniej stronie. Oparta na żelbetowej konstrukcji, długa na ok. 60 m, została częściowo odseparowana od pozostałych, wybudowanych na wałach ziemnych. Pojemność obiektu początkowo szacowano na 17 000 widzów, choć mecz otwarcia oglądało z trybun blisko 25 000 osób. Stadion otrzymał niemal identyczny wygląd, co otwarty trzy lata wcześniej Estadi de la Nova Creu Alta w Sabadell koło Barcelony.
Jak Estadi Montilivi prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Jakie były losy Estadi Montilivi po otwarciu?
W 1984, w związku z zadłużeniem, klub odsprzedał stadion miastu, pozostając jednak jego głównym użytkownikiem. W latach 90. trybuna po stronie wschodniej zaczęła się zapadać, w związku z czym została zamknięta, a betonowe stopnie niemal na całej długości rozebrano, pozostawiając pokryty trawą wał ziemny.
W 2008 Girona FC, po niemal 50 latach, powróciła na drugi szczebel ligowy. Jeszcze w tym samym roku stadion przeszedł modernizację, a na trybunach zamontowano plastikowe krzesełka. W latach 2009–2010 odbudowana została trybuna wschodnia.
W 2017 klub po raz pierwszy w historii awansował do LaLiga. Latem tego roku po stronie północnej i wschodniej dobudowano dodatkowe, tymczasowe rzędy trybun, zwiększając pojemność z 9282 do 13 500 widzów. Dodatkowe trybuny po stronie wschodniej częściowo wyposażono w zadaszenie. Rok później tymczasowe trybuny (dodatkowe 1000 miejsc) dostawiono również po stronie południowej.
Po spadku z LaLiga w 2019, rozebrano tymczasowe trybuny za obiema bramkami, redukując pojemność do 11 200 widzów. Po ponownym awansie do LaLiga w 2022 na trybunie północnej znów pojawiły się dodatkowe rzędy, zwiększając pojemność stadionu do 13 400 widzów.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2025
2024
-
Hiszpania: Camp Nou niegotowe. FC Barcelona szuka kolejnego stadionu zastępczego
Zarząd Barcelony jest świadomy, że pierwszy zespół nie wróci na Camp Nou w tym sezonie, chyba że wydarzy się cud, w który jednak już nikt nie wierzy. Prace budowlane nie przebiegają w oczekiwanym tempie i pozostaje wiele nierozwiązanych kwestii.
-
Hiszpania: Hiszpańska piłka pomaga Walencji po tragicznych powodziach
Choć wielu piłkarzy i trenerów domagało się przełożenia wszystkich meczów w minionym tygodniu ze względu na tragiczne powodzie, władze La Liga zdecydowały się odwołać jedynie mecze na dotkniętych obszarach. Mimo to stadiony przestały być jedynie świątyniami futbolu, by stać się przykładami solidarności z powodzianami.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
Hiszpania: Girona wprowadza karnety NFC na Montilivi
Girona FC ogłosiła wprowadzenie karnetów NFC na Estadi Montilivi, drugim najmniejszym stadionie LaLiga EASports. Dzięki NFC socios Blanc-i-Vermells będą mogli przejść przez barierki za przyłożeniem telefonu do czytnika, co może znacząco ułatwić i przyśpieszyć wejście na mecz.
-
Hiszpania: Girona jednak zagra w Barcelonie? Klub rozważa opcję przed Ligą Mistrzów
Girona oficjalnie otrzymała zgodę na udział w Lidze Mistrzów 2024/2025. Hiszpański klub oraz Manchester City mają tych samych współwłaścicieli, co wywoływało obawy o konflikt interesów. UEFA jednak zaakceptowała rywalizację obu klubów w nadchodzącej edycji Champions League. Również Estadi Montilivi dostał zgodę federacji na bycie gospodarzem meczów tych rozgrywek.
-
Hiszpania: Frekwencja na stadionach La Liga w sezonie 2023/24
Ponad 11 milionów sprzedanych biletów na mecze Primera División. Rekordowa liczba stanowi kolejny wzrost w stosunku do poprzednich sezonów. Real Madryt i Atletico przekroczyły barierę miliona widzów, a Barcelona zaskoczyła, notując zaledwie 80% zapełnienia stadionu mimo gry na Montjuic. Dwa kluby nie przekroczyły za to nawet 70%.
-
Hiszpania: Girona zagra w Lidze Mistrzów na Montilivi
Historia pisze się na naszych oczach. Girona, klub z Katalonii, rozegra swoje mecze w nadchodzącej edycji Ligi Mistrzów na swoim stadionie Estadi Montilivi. Choć media i kibice długo spekulowali na temat gry na najwyższym poziomie europejskich rozgrywek, nie było pewności, czy stadion spełni wymagania UEFA. Klub jednak jest zdeterminowany, by tak się stało.
-
Hiszpania: Girona w Lidze Mistrzów. Monjuic czy Montilivi?
Girona, wygrywając swój ostatni mecz ligowy 4:2 z FC Barceloną, zapewniła sobie występ w nadchodzącej, zreformowanej Lidze Mistrzów. Przed swoim debiutem w europejskich pucharach Blanc-i-vermells stanęli jednak przed wyborem, który jest dla nich, jak i dla najbardziej zagorzałych kibiców problematyczny. Co wybrały władze klubu z Katalonii na czele z prezesem Pere Guardiolą?
-
Hiszpania: Girona przygotowuje się na podbój Europy
W Gironie rozpoczynają się pierwsze przygotowania do nadchodzącego, historycznego sezonu. Po wielu latach oczekiwania Estadi de Montilivi zostanie poddany renowacji. A wszystko po to, aby drużyna mogła bez przeszkód rywalizować w europejskich pucharach.
-
Hiszpania: Tak ma wyglądać nowy Stadion Montilivi w Gironie
Już od 2018 roku było jasne, że po uzyskaniu koncesji dla Girony FC na użytkowanie stadionu na następne 50 lat, Montilivi zostanie dostosowany do standardów najwyższej klasy rozgrywkowej. Teraz wiemy już, jaki ma być ostateczny efekt metamorfozy.