Estadio Municipal Carlos Belmonte

Pojemność17 500
Kraj Hiszpania
MiastoAlbacete
KlubyAlbacete Balompié
Inauguracja 06.09.1960
Czas budowy 1959–1960
Renowacje 1970, 1979, 1991, 1998
Projekt Carlos Belmonte
Adres Avenida de España, Albacete

Reklama

Estadio Carlos Belmonte – opis stadionu

Kiedy powstał Estadio Carlos Belmonte?

Budowa stadionu rozpoczęła się w 1959. Duże zasługi dla powstania obiektu miał ówczesny alkad (burmistrz) Albacete, Carlos Belmonte. W związku ze złymi warunkami, jakie oferował dotychczasowy obiekt, na którym grali piłkarze Albacete Balompié (znany jako Campo del Parque de Los Mártires), Belmonte, będąc również architektem, sam zaprojektował nowy stadion. Zasługi Belmonte zostały później docenione w formie mianowania go na patrona tego obiektu.

Nową arenę wybudowano w odległości ok. 400 m na południowy wschód od starego boiska. 3,5 mln pesetas na budowę udało się pozyskać dzięki sprzedaży karnetów, dalsze 7,5 mln pochodziło z pożyczki. Stadion powstał w szybkim tempie, a jego otwarcie miało miejsce 9 września 1960, w trakcie trwania tradycyjnego, corocznego miejskiego jarmarku. Na inaugurację gospodarze przegrali w meczu towarzyskim z FC Sevillą 0:3.

Jak początkowo wyglądał nowy stadion Albacete Balompié?

Nowy stadion posiadał wąską bieżnię lekkoatletyczną, którą ze wszystkich stron otaczały owalne trybuny. Pojemność obiektu wynosiła ok. 10 000 widzów. Po zachodniej stronie wzniesiono wieżę maratońską, która istnieje do dziś, choć obecnie nie jest ona już widoczna ze stadionu (zasłania ją dach zachodniej trybuny) i nie stanowi, jak dawniej, jego charakterystycznego elementu.

Jak modernizowany był Estadio Carlos Belmonte?

W 1970 stadion wzbogacił się o maszty oświetleniowe, a w 1979 o zadaszenie zachodniej trybuny. W 1991 rozbudowano trybunę po stronie wschodniej, którą powiększono o drugą kondygnację wraz z dachem, co zwiększyło pojemność całego stadionu do 14 000 widzów.

Pod koniec lat 90. XX wieku przeprowadzono kompleksową przebudowę obiektu. Zlikwidowana została bieżnia wokół boiska, które obniżono i przesunięto bliżej wschodniej trybuny. Nowe trybuny po stronie północnej, zachodniej (częściowo zadaszona) i południowej powstały tuż przy boisku. Remonty na mniejszą skalę przeprowadzano także w latach 2004 i 2017.

Jakie wydarzenia gościł Estadio Carlos Belmonte?

Poza stałym gospodarzem obiektu, klubem Albacete Balompié, na stadionie okazyjnie grywała również pierwsza reprezentacja Hiszpanii, a także reprezentacje młodzieżowe. W 2021 na obiekcie rozegrano finał Pucharu Króla w rugby. W 1973, na posiadającym jeszcze wtedy bieżnię lekkoatletyczną stadionie, finiszował jeden z etapów Vuelta a España. Ponadto na obiekcie odbywały się koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Jak wygląda stadion w Albacete?

Po przebudowie z końca lat 90. XX wieku stadion posiada typowo piłkarski układ, z łagodnie wyprofilowanymi trybunami położonymi blisko boiska i otaczającymi je ze wszystkich stron. Najwyższa jest trybuna wschodnia, której drugie piętro jest zadaszone. Pozostałe trybuny posiadają również dwa poziomy (pierwszy o tej samej wysokości), jednak ze znacznie skromniejszą drugą kondygnacją. Trybuna zachodnia także jest częściowo zadaszona.

W narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe, a reflektory umieszczone są też w zadaszeniu. Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka (w większości w barwie białej), a pojemność stadionu wynosi 17 524 widzów. Za zachodnią trybuną stoi stara wieża maratońska.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2020

2011