Riyadh Air Metropolitano (Estadio Metropolitano)
Pojemność | 70 692 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Madryt |
Kluby | Club Atlético de Madrid |
Inne nazwy | Wanda Metropolitano (2017–2022), Cívitas Metropolitano (2022–2024) |
Inauguracja | 16.09.2017 (Atlético de Madrid – Málaga, 1–0) |
Czas budowy | 08.11.2011 – 09.2017 |
Koszt | 310 mln € (w tym 60 mln za grunty) |
Projekt | Antonio Cruz & Antonio Ortiz (Cruz y Ortiz Arquitectos) |
Wykonawca | FCC |
Adres | Plaza de Grecia, s/n. 28022, Madrid, Hiszpania |
Reklama
Riyadh Air Metropolitano – opis stadionu
Historia nowego stadionu Atletico Madryt rozpoczęła się dawno, dawno temu, w 1988 roku. Wtedy rozstrzygnięto przetarg na największy w Madrycie stadion lekkoatletyczny, dla 20 tysięcy widzów. W 1993 został ukończony, rok później otwarty i wyróżniał się architekturą oraz układem przestrzennym. Przede wszystkim cała widownia znalazła się na olbrzymiej zachodniej trybunie, która powstała z surowego, ale efektownego żelbetu.
Charakterystyczne mury z rytmicznymi poziomymi wycięciami kryły szerokie zaplecze, ale... bez większego zapotrzebowania. Pierwsza duża impreza lekkoatletyczna odbyła się dopiero w 2002 roku. Zaprojektowany przez pracownię Cruz y Ortiz obiekt miał doczekać chwały wraz z kandydaturą Madrytu do Igrzysk Olimpijskich 2012, a następnie 2016 i 2020, jednak wszystkie kandydatury przepadły. Ocalał tylko jeden ich element: pomysł rozbudowy stadionu do iście olimpijskich rozmiarów.
Zanim jeszcze druga z olimpijskich kandydatur została odrzucona, miasto Madryt podpisało porozumienie z Atletico Madryt i browarem Mahou, by obiekt stał się nowym domem drużyny po wyprowadzce ze starego Estadio Vicente Calderón. Z dobrą komunikacją drogową i dostępem do transportu publicznego teren na wschodzie Madrytu okazał się dla „Atleti” łakomym kąskiem i klub zlecił dobudowę pozostałych trybun do głównej, którą czekała rekonfiguracja.
Projekt ponownie podjęła pracownia Cruz y Ortiz, przewidując wkopanie placu gry znacznie głębiej (ostatecznie 15 metrów poniżej poziomu gruntu) i stworzenie trzech poziomów widowni. Z uwagi na lekkoatletyczny układ wyjściowego stadionu, dolne trybuny są bardzo płaskie. Udało się jednak przysunąć pierwszy rząd widowni do murawy na odległość nawet 6-9 metrów, czyli znacznie bliżej niż na starym stadionie.
Według pierwotnej wersji, stadion miał powstać za pieniądze dewelopera, który w zamian zbudowałby w miejscu Vicente Calderón luksusowy kompleks z wysokościowcami. Jednak kryzys ekonomiczny załamał rynek nieruchomości w Hiszpanii i umowy renegocjowano. Ostatecznie to na klub spadł poważny ciężar finansowy, w tym kupno terenu pod inwestycję za 60,3 mln €. Budowa ruszyła jeszcze w 2011 roku, jednak – częściowo z uwagi na brak konstrukcji finansowej – udało się ją sfinalizować dopiero pod koniec lata 2017.
Z uwagi na rozkład przestrzenny i maksymalne przybliżenie do zawodników widownia jest zadaszona w tylko 96%, za to oferuje zaplecze tak rozległe, że pod trzema trybunami zmieściło się aż 1035 miejsc parkingowych dla widzów! Dodatkowo wokół obiektu przewidziano kolejne 3 tysiące.
Ponad nimi powstała jedna z najbardziej imponujących stref biznesowych w Hiszpanii. Na samych tylko trzech nowych trybunach stworzono 94 zamknięte loże, podczas gdy na istniejącej głównej istnieje wiele kolejnych opcji dla najbogatszych widzów. W sumie miejsca premium zajmują ok. 10% pojemności.
Całość wieńczy najbardziej niezwykła część projektu i znak rozpoznawczy stadionu: wznoszący się na 42m (w najwyższym punkcie) kapelusz. Nie napisaliśmy po prostu „dach”, ponieważ ta konstrukcja zasługuje na coś więcej. Arcydzieło inżynierii i architektury łączy funkcję z wzornictwem, będąc jednocześnie jedną z największych w swoim rodzaju.
Lekki membranowy dach pokrywa aż 83 tys. m2 PTFE (przy powierzchni przekrycia ok. 46,5 tys. m2), a ogromna ilość użytego płótna wynika ze sposobu jego układania. Dach jest ciekawie uformowany z każdej strony, tworząc wrażenie falowania na zewnątrz areny, a jednocześnie imponując harmonią i rytmem wewnątrz. Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi iluminacji zadaszenie staje się wielkim ekranem nocą.
Jak Cívitas Metropolitano prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 08.10.2017 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 22.02.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 22.02.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 25.09.2017 © Marian Alvaro 28.01.2018 © Julián Angel Muñoz Gutiérrez 10.02.2018 © Tomasz Baranowski (cc: by) 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 09.2017 © Alberto Molina, Atlético de Madrid 10.02.2018 © Fernando Pasculo (cc: by) 16.12.2017 © Ciccio Nutella
Powiązane aktualności
2025
-
Świat: Rusza walka o organizację Klubowych Mistrzostw Świata 2029
Katar oficjalnie zgłosił chęć organizacji drugiej edycji nowego formatu Klubowych Mistrzostw Świata FIFA, dołączając do zainteresowanych Hiszpanii i Brazylii.
-
Hiszpania: Nie tylko hałas – sąsiedzi stadionu Atletico mają kłopoty z zasięgiem
Koncerty na Estadio Metropolitano są problemem dla okolicznych mieszkańców, którzy organizują się na wzór sąsiadów Bernabéu, by wymusić na klubie zmianę podejścia. Przeszkadza im nie tylko hałas czy korki, ale też problemy z zasięgiem.
-
Hiszpania: Niespodzianka przy wyborze najlepszego stadionu La Liga
Nie Santiago Bernabéu, nie Estadio Metropolitano ani Estadi Montjuïc. Zrzeszenie hiszpańskich kibiców przyznało miano najlepszego stadionu La Liga w minionym sezonie… RCDE Stadium.
-
Hiszpania: Koncerty powrócą na Bernabéu dzięki reformie ustawy?
Estadio Santiago Bernabéu i Real Madryt zostali zmuszeni do wstrzymania organizacji koncertów po licznych skargach mieszkańców okolicznych budynków na nadmierny hałas. Część artystów, jak Aitana, Lola Índigo czy Dellafuente, zmieniła lokalizację swoich występów, przenosząc je na Riyadh Air Metropolitano.
-
Hiszpania: Frekwencja na stadionach La Liga w sezonie 2024/25
Frekwencja na stadionach La Liga w tym sezonie po raz kolejny przebiła wszelkie rekordy. Najwięcej kibiców przychodziło na Santiago Bernabéu, ale to tymczasowy stadion Barcelony był najbardziej zapełniany. Stadiony Espanyolu, Las Palmas i Getafe regularnie świeciły pustkami.
-
Hiszpania: Najpierw Santiago Bernabéu, teraz stadion Atletico – koncertowy problem Madrytu
We wrześniu sąsiedzi skarżący się na hałas zablokowali koncerty na arenie Realu Madryt, więc artyści „uciekli” na Estadio Metropolitano. Teraz jednak – po koncercie Eda Sheerana – takie same protesty zaczynają osaczać dom Atletico Madryt.
-
Hiszpania: Na Metropolitano ruszył montaż eliptycznego ekranu LED
Atlético Madryt i firma LG ogłosiły kilka miesięcy temu strategiczne partnerstwo, które ma uczynić stadion Metropolitano jednym z najbardziej imponujących obiektów w Europie.
-
Świat: Który stadion jest najlepszy na świecie? Architekt odpowiada
Nowoczesne stadiony stały się czymś więcej niż miejscem rozgrywek sportowych. Przyciągają turystów, zachwycają architekturą i wyznaczają nowe standardy. Jaki stadion jest najlepszy na świecie według cenionego architekta Nacho Tellado?
-
Hiszpania: Startujemy po hiszpańsku! Nowy kanał na YouTube
Jakiś czas temu uruchomiliśmy nowy kanał YouTube w języku hiszpańskim – EstadiosDB. W pierwszym dłuższym filmie prezentujemy ranking stadionów LaLiga 2024/25: od Vallecas po Santiago Bernabéu, z analizą każdego obiektu.
-
Hiszpania: Metropolitano zamiast Bernabéu. Stadion Realu Madryt traci kolejny koncert
Po długich i intensywnych negocjacjach, które miały doprowadzić do szczęśliwego finału, koncerty Aitany Ocañi na Santiago Bernabéu — planowane na 27 i 28 czerwca tego roku — ostatecznie nie odbędą się w tym miejscu.
-
Hiszpania: Szarpany niepewnością hiszpański mundial w rękach FIFA
Wstrząśnięta aferą związaną z oceną stadionów, hiszpańska kandydatura do Mistrzostw Świata w 2030 roku stoi przed jeszcze większymi wyzwaniami w przyszłości. Presja ze strony Valencii, problemy Riazor i La Rosaledy oraz rosnące koszty powodują niepewność i zapowiadają walkę do samego końca. Ten nadejdzie wraz z ostatecznymi decyzjami FIFA.
-
Hiszpania: Atletico pozazdrościło Realowi… hałasu. Skargi mieszkańców
Mieszkańcy okolic Riyadh Air Metropolitano zaapelowali do władz miejskich oraz odpowiednich organów o podjęcie działań w związku z hałasem i ruchem drogowym, które towarzyszą wydarzeniom odbywającym się na terenie obiektu sportowego.
-
MŚ 2030: Pieniądze albo prestiż – Atletico rozważa odpuszczenie mundialu
Atletico Madryt stoi przed dylematem: albo miliony z koncertów, albo prestiżowy mundial. Rezygnacja Rojiblancos z turnieju byłaby idealnym wyjściem dla Walencji i szefa hiszpańskiej federacji, ale sytuacja wcale nie jest taka prosta. Miejsce Atleti może zająć też Vigo, a nawet… stadion Realu Betis.
-
Hiszpania: Prezes RFEF ogłasza Metropolitano gospodarzem finału LM. Madryt zaskoczony
Prezes Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF), Rafael Louzán, najwyraźniej uważa Metropolitano za faworyta do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2027 roku, ponieważ ogłosił, że to właśnie ten obiekt został wybrany... mimo że Atlético Madryt nie zakończyło jeszcze procesu składania pełnej dokumentacji wymaganej do ubiegania się o status gospodarza finału.
-
Hiszpania: Walencja wciąż wierzy w mundial, a wątpliwości wokół Nou Mestalla rosną
Valencia zapewnia, że stadion zostanie ukończony na czas, a regionalna federacja potwierdza, że FIFA nadal kontaktuje się z nimi w sprawie Nou Mestalla. Tymczasem Atlético rozważa rezygnację ze swojego miejsca na liście gospodarzy. Wyniki audytu wciąż nie zostały opublikowane, a były wiceprezydent klubu oraz przeciwnicy budowy wskazują na nieprawidłowości w projekcie.
-
Hiszpania: Kapsuła czasu i tablica – jedyne pozostałości legendarnego stadionu Atletico
Piłka w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się środek boiska. Pod ziemią – kapsuła czasu z krzesełkiem, koszulką Atleti i kawałkiem betonu. A wokół? Park z bieżnią. Estadio Vicente Calderon żyje już tylko we wspomnieniach kibiców, ale jego tradycję kontynuuje nowoczesny Metropolitano oraz… stadion irańskiego drugoligowca.
-
UEFA: 2. Bundesliga przed Arsenalem i Atletico! Zaskakujące wyniki frekwencji w Europie
Kto gromadzi największe tłumy na swoich trybunach, a kto nieoczekiwanie osiąga za niskie wyniki frekwencyjne, aby znaleźć się w czołówce? Odpowiedzi przynosi najnowsze zestawienie frekwencji w europejskich ligach za sezon 2023/24.
-
Hiszpania: Wielki plan prezydent Madrytu dla Vallecas na wzór Bernabeu
Wspólnota Madrytu ogłosiła plan modernizacji Vallecas, który przekształci ten wysłużony obiekt w nowoczesne centrum sportowe i kulturalne. Decyzja ta pokazuje jak odmienne zdania na temat nowego stadionu mają prezes Rayo i prezydent Madrytu.
-
Hiszpania: Wielki sukces lodowiska na Metropolitano i powrót motyli
Madrid On Ice zgromadziło ponad 100 000 odwiedzających, zmieniając Riyadh Air Metropolitano w zimową krainę czarów. Jednocześnie, w okolicach stadionu planowany jest powrót… motyli i parku botanicznego.
-
MŚ 2030: Coruña chce stadion w stylu Anfield i Bernabéu
Trybuny jak na Anfield, pojemność Reale Areny i model rodem z Bernabéu. Rada miasta A Coruña daje wskazówki na temat szczegółów nowego Riazor, ale finansowanie i ostateczny projekt są nadal nieznane. A czas ucieka.