Riyadh Air Metropolitano (Estadio Metropolitano)
Pojemność | 70 460 |
---|---|
Kraj | Hiszpania |
Miasto | Madryt |
Kluby | Club Atlético de Madrid |
Inne nazwy | Wanda Metropolitano (2017–2022), Cívitas Metropolitano (2022–2024) |
Inauguracja | 16.09.2017 (Atlético de Madrid – Málaga, 1–0) |
Czas budowy | 08.11.2011 – 09.2017 |
Koszt | 310 mln € (w tym 60 mln za grunty) |
Projekt | Antonio Cruz & Antonio Ortiz (Cruz y Ortiz Arquitectos) |
Wykonawca | FCC |
Adres | Plaza de Grecia, s/n. 28022, Madrid, Hiszpania |
Reklama
Riyadh Air Metropolitano – opis stadionu
Historia nowego stadionu Atletico Madryt rozpoczęła się dawno, dawno temu, w 1988 roku. Wtedy rozstrzygnięto przetarg na największy w Madrycie stadion lekkoatletyczny, dla 20 tysięcy widzów. W 1993 został ukończony, rok później otwarty i wyróżniał się architekturą oraz układem przestrzennym. Przede wszystkim cała widownia znalazła się na olbrzymiej zachodniej trybunie, która powstała z surowego, ale efektownego żelbetu.
Charakterystyczne mury z rytmicznymi poziomymi wycięciami kryły szerokie zaplecze, ale... bez większego zapotrzebowania. Pierwsza duża impreza lekkoatletyczna odbyła się dopiero w 2002 roku. Zaprojektowany przez pracownię Cruz y Ortiz obiekt miał doczekać chwały wraz z kandydaturą Madrytu do Igrzysk Olimpijskich 2012, a następnie 2016 i 2020, jednak wszystkie kandydatury przepadły. Ocalał tylko jeden ich element: pomysł rozbudowy stadionu do iście olimpijskich rozmiarów.
Zanim jeszcze druga z olimpijskich kandydatur została odrzucona, miasto Madryt podpisało porozumienie z Atletico Madryt i browarem Mahou, by obiekt stał się nowym domem drużyny po wyprowadzce ze starego Estadio Vicente Calderón. Z dobrą komunikacją drogową i dostępem do transportu publicznego teren na wschodzie Madrytu okazał się dla „Atleti” łakomym kąskiem i klub zlecił dobudowę pozostałych trybun do głównej, którą czekała rekonfiguracja.
Projekt ponownie podjęła pracownia Cruz y Ortiz, przewidując wkopanie placu gry znacznie głębiej (ostatecznie 15 metrów poniżej poziomu gruntu) i stworzenie trzech poziomów widowni. Z uwagi na lekkoatletyczny układ wyjściowego stadionu, dolne trybuny są bardzo płaskie. Udało się jednak przysunąć pierwszy rząd widowni do murawy na odległość nawet 6-9 metrów, czyli znacznie bliżej niż na starym stadionie.
Według pierwotnej wersji, stadion miał powstać za pieniądze dewelopera, który w zamian zbudowałby w miejscu Vicente Calderón luksusowy kompleks z wysokościowcami. Jednak kryzys ekonomiczny załamał rynek nieruchomości w Hiszpanii i umowy renegocjowano. Ostatecznie to na klub spadł poważny ciężar finansowy, w tym kupno terenu pod inwestycję za 60,3 mln €. Budowa ruszyła jeszcze w 2011 roku, jednak – częściowo z uwagi na brak konstrukcji finansowej – udało się ją sfinalizować dopiero pod koniec lata 2017.
Z uwagi na rozkład przestrzenny i maksymalne przybliżenie do zawodników widownia jest zadaszona w tylko 96%, za to oferuje zaplecze tak rozległe, że pod trzema trybunami zmieściło się aż 1035 miejsc parkingowych dla widzów! Dodatkowo wokół obiektu przewidziano kolejne 3 tysiące.
Ponad nimi powstała jedna z najbardziej imponujących stref biznesowych w Hiszpanii. Na samych tylko trzech nowych trybunach stworzono 94 zamknięte loże, podczas gdy na istniejącej głównej istnieje wiele kolejnych opcji dla najbogatszych widzów. W sumie miejsca premium zajmują ok. 10% pojemności.
Całość wieńczy najbardziej niezwykła część projektu i znak rozpoznawczy stadionu: wznoszący się na 42m (w najwyższym punkcie) kapelusz. Nie napisaliśmy po prostu „dach”, ponieważ ta konstrukcja zasługuje na coś więcej. Arcydzieło inżynierii i architektury łączy funkcję z wzornictwem, będąc jednocześnie jedną z największych w swoim rodzaju.
Lekki membranowy dach pokrywa aż 83 tys. m2 PTFE (przy powierzchni przekrycia ok. 46,5 tys. m2), a ogromna ilość użytego płótna wynika ze sposobu jego układania. Dach jest ciekawie uformowany z każdej strony, tworząc wrażenie falowania na zewnątrz areny, a jednocześnie imponując harmonią i rytmem wewnątrz. Dzięki specjalnie opracowanemu systemowi iluminacji zadaszenie staje się wielkim ekranem nocą.
Jak Cívitas Metropolitano prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
-
Hiszpania: Hiszpańska piłka pomaga Walencji po tragicznych powodziach
Choć wielu piłkarzy i trenerów domagało się przełożenia wszystkich meczów w minionym tygodniu ze względu na tragiczne powodzie, władze La Liga zdecydowały się odwołać jedynie mecze na dotkniętych obszarach. Mimo to stadiony przestały być jedynie świątyniami futbolu, by stać się przykładami solidarności z powodzianami.
-
Hiszpania: Atlético zakończyło śledztwo ws. wydarzeń podczas derbów Madrytu
Atlético de Madrid przeprowadziło dochodzenie we współpracy z policją po incydentach z 29 września podczas derbów Madrytu, kiedy z dolnych trybun południowej części stadionu rzucano przedmiotami.
-
UEFA: Baku czy Madryt? Stadiony na finał Ligi Mistrzów 2027
UEFA poinformowała, że Azerbejdżan i Hiszpania wyraziły zainteresowanie organizacją finału piłkarskiej Ligi Mistrzów mężczyzn w 2027 roku. Poszukiwania nowego obiektu rozpoczęły się po tym, jak komitet wykonawczy podjął decyzję o odmówieniu San Siro możliwości organizacji tego wydarzenia.
-
Hiszpania: „Najbardziej inkluzywny mecz Ligi Mistrzów” na Metropolitano
Akcja ta ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia, jakie ma umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego korzystania z aktywności rozrywkowych, takich jak mecz piłki nożnej.
-
Hiszpania: Fala stadionowych modernizacji przetacza się przez Półwysep Iberyjski
Nie ustają ostatnich latach prace na hiszpańskich stadionach, a mundial 2030 stał się kolejnym impulsem do renowacji obiektów. Trwają już prace na Bernabéu, Camp Nou i Balaídos, a 9 obiektów La Liga ustawiło się w kolejce do modernizacji. Rosaleda, Romareda, Riazor i La Cartuja dołączają do grona jako gospodarze Mistrzostw Świata 2030.
-
Hiszpania: Apelacja daje zmniejszenie kary dla Atlético Madryt
Decyzja hiszpańskiej Komisji Odwoławczej jest korzystna dla Atlético Madryt. Po kontrowersyjnych wydarzeniach podczas derbów z Realem Madryt, kara pierwotnie nałożona na klub została zmniejszona.
-
Hiszpania: Griezmann chce przenieść mecze NFL z Bernabéu na Metropolitano
Futbol amerykański objeżdża cały świat. W 2025 roku zawita do Madrytu, spełniając jedno z marzeń prezydenta Realu, Florentino Pereza: sprowadzenie NFL na nowe Bernabéu. Antoine Griezmann ujawnił jednak, że rozmawiał z przedstawicielami ligi i Atletico, aby przenieść rozgrywki na Metropolitano.
-
Hiszpania: Atlético zaprezentowało projekt ekranu 360° na stadionie
8 października Atlético de Madrid zaprezentowało efekt współpracy z firmą LG obejmującej montaż „niebiańskiej wstęgi” na dachu stadionu. Jest to okrągły ekran, który obejmie wnętrze całego obiektu w jego najwyższej części i będzie towarzyszył trzem głównym tablicom wyników wideo oraz „tablicy wstęgowej”, która już istnieje pomiędzy dolnymi i środkowymi trybunami.
-
Hiszpania: Estadio Metropolitano zmienia nazwę
To już oficjalne. Atletico Madryt ogłosiło, że milionowa umowa dotycząca zmiany nazwy stadionu Atleti została już zawarta. Firmą, której udało się zdobyć prawo do nazwy stadionu, jest nikt inny jak Riyadh Air, oficjalny sponsor Atlético Madryt.
-
Hiszpania: Metropolitano ukarane częściowym zamknięciem na 3 mecze
Komitet Dyscyplinarny RFEF podjął decyzję o częściowym zamknięciu Civitas Metropolitano po rzucaniu przedmiotami w kierunku Courtoisa przez ultrasów z Frente Atletico. Jego sektor, Fondo Sur Bajo, zostanie zamknięty na trzy mecze. RFEF klasyfikuje to, co wydarzyło się w niedzielę, jako „bardzo poważne wykroczenia”.
-
Hiszpania: Dramatyczne sceny w czasie Derby Madrytu
Real i Atleti podzieliły się punktami w stołecznych derbach, które okazały się widowiskiem nie tyle sportowym, co kibolskim. Choć mecz mógł zostać zapamiętany ze względu na rekord frekwencji na Metropolitano, jest na ustach całego świata z powodu przedmiotów rzucanych w Courtoisa, przerwania meczu i przyśpiewek niektórych kibiców.
-
Hiszpania: Obejrzyj derby Madrytu… leżąc w łóżku na Estadio Metropolitano
Fotocasa i Gilmar połączyły siły, aby stworzyć coś, co nazwano „Domem Kibica” na Cívitas Metropolitano. Celem obu marek jest zapewnienie kibicom możliwości cieszenia się meczem w zaciszu mieszkania i przeżycia futbolu na żywo, leżąc na łóżku lub siedząc na sofie, jakby we własnym domu.
-
Hiszpania: Trwają rozmowy dotyczące zmiany nazwy stadionu Atletico
Atlético Madryt szuka nowego sponsora dla swojego stadionu. Klub i firma budowlana Cívitas negocjują odejście firmy z Badajoz od sponsorowania Metropolitano.
-
Hiszpania: Metropolitano blisko zmiany nazwy?
Atlético de Madrid i Cívitas prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie rozwiązania umowy sponsorskiej dotyczącej stadionu Metropolitano. To może oznaczać kolejną zmianę nazwy obiektu sportowego w Madrycie, który już wkrótce może przyjąć nowego partnera.
-
Hiszpania: Nowy sezon, nowe zasady. Zakaz palenia na stadionie Atlético Madryt
Diego Simeone lubi przysłowiowe dymy, ale najwyraźniej nie te prawdziwe. Od teraz palenie na Civitas Metropolitano będzie zabronione, jednak klub wyznaczył miejsca, gdzie będzie można zapalić. Wytyczone zostały nawet minuty meczu, w których będzie można opuścić trybuny na papierosa.
-
Hiszpania: Paczkomaty na stadionie Atlético Madryt?
Paczkomaty są naprawdę wszędzie. Nawet na stadionach piłkarskich. Polska firma została oficjalnym partnerem logistycznym Atlético Madryt, a w ramach umowy, oprócz nazwy i loga na trybunach, arena Rojiblancos zostanie wyposażona w paczkomaty. To oryginalny ruch i ważny krok dla InPostu, który buduje markę na rynku dopiero poznającym paczkomaty.
-
Hiszpania: Drugi ekran 360° w Madrycie? Do tego dąży Atlético
LG Electronics ponownie nawiązuje współpracę z Atlético de Madrid. Dzięki tej kolaboracji stadion Cívitas Metropolitano przejdzie modernizację, która obejmie instalację nowoczesnej technologii LED. Jeden z elementów będzie przypominał ekran 360° rywala zza miedzy.
-
MŚ 2030: Hiszpania zgłosi jedenaście stadionów na mundial. Z których zrezygnowano?
Do 31 lipca Hiszpania zaprezentuje FIFA stadiony, które wraz z obiektami w Maroku i Portugalii będą częścią Mistrzostw Świata 2030. Pomysł zgłoszenia aż 13 aren został odrzucony i ostatecznie zostanie przedstawionych ich „tylko” jedenaście.
-
Hiszpania: Finał Ligi Mistrzów 2028 odbędzie się w Madrycie?
Cívitas Metropolitano ma ochotę na organizację kolejnego finału Ligi Mistrzów. Stadion Atlético Madryt był już areną tego najważniejszego meczu klubowej piłki w 2019 roku, kiedy to w stolicy Hiszpanii spotkali się Liverpool oraz Tottenham. Przedstawiciele UEFA byli wówczas bardzo zadowoleni z poziomu organizacji tego wydarzenia.
-
Mundial 2030: Wyścig o finał (i nie tylko) wkracza w decydującą fazę
Ostatnie tygodnie były burzliwe dla miast-kandydatów, ale następne będą prawdziwym sztormem. Spośród kilkunastu hiszpańskich aren aspirujących do organizacji Mistrzostw Świata tylko jedenaście odniesie sukces. Za to o organizację finału walczą Bernabéu, Camp Nou i Grand Stade de Casablanca, mimo że marokański megastadion powstał na razie tylko na papierze.