Hiszpania: Od historii do nowoczesności. Valencia i stadionowy dylemat

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Hiszpania: Od historii do nowoczesności. Valencia i stadionowy dylemat Valencia CF stoi dziś na rozdrożu. Z jednej strony tworzą przyszłość, symbolizowaną przez nowoczesny Nou Mestalla. Z drugiej przeszłość i tożsamość są mocno zakorzenione w murach obecnego stadionu Mestalla, który od ponad stu lat stanowi centrum życia sportowego i emocjonalnego klubu oraz jego kibiców.

Reklama

Zmiana strategii – więcej kibiców, więcej wpływów

Valencia CF otworzy się na kibiców w nadchodzącej kampanii sprzedaży karnetów. Klub udostępni 3 000 nowych abonamentów na sezon 2025/2026, zwiększając całkowitą liczbę karnetów do 40 000. To wyraźna zmiana w dotychczasowej polityce – i zarazem pierwszy krok ku pożegnaniu z legendarnym stadionem Mestalla, który zostanie opuszczony latem 2027 roku na rzecz nowego obiektu, Nou Mestalla.

To zmiana podejścia do polityki biletowej i abonamentowej. W poprzednim sezonie klub nie umożliwiał zakupu nowych karnetów. Była to część strategii mającej na celu znalezienie balansu między frekwencją a wpływami z dnia meczowego. Rezultaty okazały się trafione – wpływy z biletów wzrosły aż o 20% w porównaniu z poprzednim sezonem.

W minionym sezonie Valencia zakończyła kampanię z 37 000 abonentami i średnią widownią wynoszącą 43 318 widzów na mecz. Aż 9 spotkań ligowych osiągnęło tzw. technical sold out, czyli stan, w którym w kasach zostaje jedynie garstka pojedynczych miejsc – np. jedna loża za ławką rezerwowych lub kilka pojedynczych krzesełek na trybunie Grada de la Mar. Średnia liczba sprzedanych biletów jednorazowych (głównie online) wyniosła 8 200 na mecz.

Plan wielowymiarowy

Za wzrostem liczby kibiców na Mestalla nie stoi jedynie lojalność i pasja fanów blanquinegros. Klub wdrożył bowiem strategiczny plan marketingowo-finansowy, który obejmuje kilka działów: marketing, komunikację, sprzedaż biletów, dział kibiców, analizę biznesową (Business Intelligence) itd. Plan ten nabiera coraz większego znaczenia dla budżetu klubu, zwłaszcza w sytuacji braku gry w europejskich pucharach oraz zmniejszających się wpływów z praw telewizyjnych – dziś 25–30% przychodów klubu pochodzi z karnetów i sprzedaży biletów.

Mestalla© valenciacf.es | Mestalla

Doświadczenie meczowe jako produkt

Doświadczenie kibicowania na Mestalla niezmiennie przyciąga tysiące osób i stanowi jeden z kluczowych elementów sukcesu Valencii CF w ostatnich sezonach. Klub wprowadził szereg rozwiązań, które znacznie poprawiły dostępność meczów i zwiększyły zainteresowanie ze strony kibiców. Już od sierpnia każdego roku – mimo że dokładny terminarz spotkań ligowych jest znany dopiero z miesięcznym wyprzedzeniem – wszystkie bilety są dostępne w sprzedaży. Usprawniono również proces zakupu dzięki nowoczesnemu systemowi online, który ułatwia wybór miejsc i formę płatności. Dodatkowo zastosowano dynamiczny system cen, który uwzględnia takie czynniki jak popyt, podaż i data meczu.

Wszystkie te działania przełożyły się na znaczący wzrost przychodów z biletów i abonamentów. W porównaniu z sezonem 2023/24 klub odnotował 20-procentowy wzrost wpływów, a względem sezonu 2018/19 – mimo mniejszej liczby meczów domowych – wzrost wyniósł 50%. Jeszcze bardziej imponujące są dane porównawcze z wcześniejszych lat: 120% więcej niż w sezonie 2016/17 i aż 160% więcej niż w sezonie 2013/14.

Valencia dostrzega również duży potencjał w rozwoju systemu Asiento libre, który pozwala posiadaczom karnetów udostępnić swoje miejsce na stadionie, jeśli nie mogą uczestniczyć w meczu. Obecnie korzysta z tej opcji jedynie co czwarty kibic, co pokazuje, że istnieje znaczna przestrzeń do dalszego zwiększania przychodów i frekwencji. Dzięki kompleksowemu podejściu, nawet w warunkach ograniczonych wpływów z praw telewizyjnych i braku udziału w europejskich rozgrywkach, klub skutecznie wzmacnia swoją kondycję finansową i pielęgnuje silną więź z kibicami.

Projekt Nou Mestalla© Fenwick Iribarren Architects / Valencia CF | Projekt Nou Mestalla

Idzie nowe – kolejny podmiot zaangażowany w budowę Nou Mestalla

Valencia CF zawarła umowę z firmą SGS – światowym liderem w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji – która odegra kluczową rolę w nadzorze, realizacji i ukończeniu projektu nowego stadionu Nou Mestalla. SGS będzie pełniła funkcję niezależnej strony trzeciej, odpowiedzialnej za kontrolę każdego etapu projektu: od weryfikacji zgodności z przepisami i normami jakości, po nadzór nad prawidłowym przebiegiem prac budowlanych. Jej zadaniem będzie zapewnienie, że każdy szczegół zostanie zrealizowany zgodnie z planem, bez żadnych uchybień. Dla klubu zaangażowanie SGS ma kluczowe znaczenie, by gwarantować, że budowa Nou Mestalla przebiegnie zgodnie z założonym budżetem, ustalonym harmonogramem i przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.

Pełna kontrola nad realizacją prac i bezpieczeństwo jako priorytet

Firma SGS nie tylko będzie sprawować nadzór, lecz także przejmie kierownictwo nad realizacją robót budowlanych (tzw. Dirección de Ejecución de Obra – DEO), co jest obowiązkowym elementem zgodnie z hiszpańską Ustawą o Regulacji Procesów Budowlanych (LOE). Odpowiadać będzie za to, by wszystkie prace budowlane odpowiadały zaplanowanym specyfikacjom technicznym, utrzymując surową kontrolę nad każdym detalem i umożliwiając stadionowi osiągnięcie najwyższego potencjału pod względem projektu i funkcjonalności.

W zakresie bezpieczeństwa firma SGS obejmie także funkcję koordynatora ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (CSS). To kluczowy element zapewniający, że wszystkie działania na placu budowy będą prowadzone zgodnie z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy. Działania te mają nie tylko chronić pracowników, ale również zagwarantować, że cały projekt będzie w pełni zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Budowa Nou Mestalla© Amunt Mestalla | Budowa Nou Mestalla

Przeciwnicy budowy Nou Mestalla nie rezygnują

Mimo postępów w pracach nad dokończeniem budowy Nou Mestalla, nie cichną głosy przeciwników tej inwestycji w obecnej formie. Kilka dni temu stowarzyszenie kibiców Valencii, Libertad VCF, będące w opozycji do sposobu zarządzania klubem przez Petera Lima, zorganizowało wydarzenie, którego celem było poruszenie kwestii skradzionej debaty dotyczącej przyszłości Mestalla, zabranej – ich zdaniem – obywatelom Walencji. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z organizacjami úvaM oraz Juristes Valencians.

Manuel Pascual, architekt odpowiedzialny za ostatnią modernizację Mestalla z okazji Mistrzostw Świata 1982, przekonywał, że stadion mógłby zostać zadaszony, zachowując pionowy układ trybun, i osiągnąć pojemność 65 000 miejsc. Zaznaczył więc, że dzięki prostym reformom budowa nowego stadionu nie byłaby konieczna.

W wydarzeniu udział wzięły różne osoby związane ze stadionem Mestalla i jego znaczeniem dla społeczności valencianistas. Zgodnie z oświadczeniem stowarzyszenia, minęły prawie dwie dekady od momentu, gdy zaprezentowano makietę nowego stadionu, a tamto marzenie zamieniło się w ciężar, który dusi klub. To właśnie było jednym z głównych powodów zorganizowania debaty, która odbyła się w sali audytoryjnej szkoły Guadalaviar, położonej przy Alei Blasco Ibáñeza. Brytyjski dziennikarz Sid Lowe, jeden z pierwszych uczestników panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez José Péreza, prezesa Libertad VCF, zaznaczył, że nie da się przenieść wspomnień i przeżyć z jednego stadionu na nowy; to otoczenie nadaje im duszę.

Prezes Fundacji Goerlich, skrytykował z kolei plany wyburzenia Mestalla, nazywając je przejawem krótkowzrocznego myślenia, tak jak miało to miejsce w przypadku wielu innych zniszczonych budynków: Pałacu Ripalda, Klubu Żeglarskiego czy placu Ratuszowego z 1931 roku. Dodał też, że historia miasta była budowana wokół stadionu. Na koniec, inżynier z Politechniki w Walencji, Rafa Rueda, zaznaczył, że aż 88,5% miejsc na nowym stadionie nie będzie wygodnych dla kibiców, co stawia pod znakiem zapytania jakość doświadczenia meczowego w Nou Mestalla.

Reklama