Rybnik: Wybrano projekt przebudowy stadionu ROW-u Rybnik

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Rybnik: Wybrano projekt przebudowy stadionu ROW-u Rybnik Wybrano projekt przebudowy i rozbudowy obiektu przy ulicy Gliwickiej. Inwestycja ma być realizowana etapami, tak by w czasie kolejnych sezonów na modernizowanym obiekcie mogły się odbywać mecze ROW-u Rybnik.

Reklama

Nagroda dla zwycięzcy

Do konkursu ogłoszonego przez miasto zgłosiło się 58 zespołów architektów, 18 z nich wysłało swoje propozycje, a dwie wpłynęły jednak zbyt późno. Ostatecznie rywalizację wygrała warszawska pracownia architektoniczna MAMGUSTA Architekci, która otrzyma 60 000 zł. Pierwszą nagrodę przyznano za lekkość, elegancję i konsekwencję odpowiedzi na zadanie konkursowe. Obiekt poprzez swoją monochromatyczną otwartą strukturę, nie dominuje mimo swojej wielkości, a wzbogaca przestrzeń miasta. Dobrze komponuje się w terenie, wykorzystuje właściwie różnice terenu […] Stadion ma szansę stać się symbolem nowoczesnego, transformującego się miasta.

Projekt stadionu w Rybniku© MAMGUSTA Architekci

Co zawiera zwycięski projekt?

Nowy stadion nie będzie dominował nad przestrzenią miasta – przeciwnie, jego monochromatyczna, otwarta forma ma wzbogacić krajobraz Rybnika i podkreślić jego dynamiczną transformację. Forma obiektu składa się z dwóch głównych brył: owalu trybun oraz dostawionego do niego od wschodu prostopadłościennego budynku biurowo-administracyjnego. Całość zostanie przykryta lekkim dachem, sprawiającym wrażenie lewitu­jącego nad koronami drzew. Konstrukcja dachu oparta będzie na przestrzennych kratownicach, tworzących na elewacji efektowny wzór przypominający literę X.

Stadion otrzyma reprezentacyjny budynek z trybunami VIP, salami konferencyjnymi i miejscami pracy dla mediów. Po stronie jeziora natomiast powstanie budynek klubowy. Każda z trybun, które łącznie pomieszczą 15 000 widzów została funkcjonalnie wyodrębniona, co ułatwi etapowanie budowy. Obiekt zyska także nowoczesne systemy oświetleniowe oparte na LED-ach, odzysk wody deszczowej oraz instalacje OZE (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne). Metalowe lamele zamontowane na zewnętrznej części trybun nie tylko będą stanowić osłonę, ale dzięki systemowi diod RGB będą mogły wyświetlać komunikaty i animacje, nadając stadionowi dynamiczny charakter. Inspiracją w kształtowaniu bryły było także nawiązanie do legendy śląskiej architektury – Spodka w Katowicach – poprzez miękkie formy i unoszącą się nad ziemią strukturę.

Projektanci maksymalnie wykorzystali naturalne różnice poziomów na działce, dzięki czemu stadion funkcjonować będzie na dwóch poziomach: górnym (dla widzów) i dolnym (dla zawodników i obsługi technicznej). Górny poziom tworzy szeroka promenada, z której kibice będą mieli dostęp do trybun. Dolny poziom zapewni sprawną logistykę zawodów sportowych, wjazdy serwisowe oraz przestrzenie administracyjne. Na nowym stadionie w dalszym ciągu będzie także boisko piłkarskie, spełniające wymogi III ligi.

Projekt stadionu w Rybniku© MAMGUSTA Architekci

Czas na projekt i…pieniądze

Wkrótce przedstawiciele urzędu miasta rozpoczną z warszawską pracownią rozmowy w sprawie opracowania na bazie zwycięskiej koncepcji projektu budowlanego. Szacunki mówią, że inwestycja będzie kosztować od 70 do 200 mln zł. Realny kosztorys poznamy gdy gotowy będzie projekt budowlany. Z informacji z ministerstwa sportu wiemy, że dotacji na budowę takich obiektów raczej nie będzie. Liczę więc, że w każdym kolejnym budżecie miasta będziemy przeznaczać na kolejne etapy tej inwestycji po kilkadziesiąt milionów złotych, tak by za cztery, pięć lat obiekt, który widzimy dzisiaj na planszach był gotowy – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Według ostrożnych szacunków budowa mogłaby się rozpocząć w 2027 roku. W pierwszym etapie zbudowana zostanie część nowego stadionu w miejscu dzisiejszej trybuny krytej, gdzie znajdą się m.in. loże VIP-owskie dla sponsorów. Ostatnim, opcjonalnym etapem budowy będzie zadaszenie całych trybun i żużlowego toru.

Reklama