Częstochowa: Kończy się czas na stworzenie studium wykonalności budowy stadionu Rakowa. Co dalej?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Kibice Rakowa Częstochowa od lat czekają na nowoczesny stadion. W marcu podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które określi m.in. wskazania dotyczące lokalizacji i wielkości stadionu, jego wstępną koncepcję architektoniczną oraz analizę finansową planowanej inwestycji.
Reklama
Cztery możliwe lokalizacje
Prace nad studium wykonalności, zleconym kilka miesięcy temu, mają zakończyć się zgodnie z umową do 12 lipca 2024 roku. Następnie odbędzie się robocze spotkanie władz miasta z wykonawcą studium wykonalności nowego stadionu. Dokładny termin spotkania nie został jeszcze ustalony, a dopiero po nim zapadnie decyzja, czy wyniki tego badania zostaną podane do wiadomości publicznej.
W kwietniu Raków, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, przedstawił koncepcję nowego obiektu, który miałby powstać na terenach dawnego zakładu Elanex, w pobliżu stadionu Victorii Częstochowa. Wizualizacja ta została przygotowana w ramach pracy magisterskiej na Politechnice Śląskiej. Władze miasta poinformowały, że wspomniany teren jest jedną z czterech lokalizacji branych pod uwagę w kontekście budowy stadionu. Pozostałe lokalizacje to: Miejski Stadion Piłkarski Raków
, Miejski Stadion KRONO-PLAST
Arena oraz teren w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów przy al. Wojska Polskiego, działki nr 31/3 obręb 421 oraz nr 387/2 obręb 429.
Wydaje się, że teren Elanexu jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. W przypadku działek w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów chodzi o grunt między Aleją Wojska Polskiego a linią kolejową. Natomiast przy Limanowskiego, na terenach obecnego stadionu Rakowa, nie ma wystarczająco dużo miejsca na nową arenę. Z kolei ewentualna przebudowa stadionu Włókniarza spotyka się z dużą niechęcią klubu żużlowego oraz PGE Ekstraligi. Ponadto, obecne rozmiary toru nie pozwalają na stworzenie tam pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, więc modernizacja byłaby bardzo czasochłonna i kosztowna.
© inż. arch. Paula Jaworek
Na „zajezdni” praca wre
Tymczasem przy Limanowskiego trwa drugi etap rozbudowy stadionu, koncentrujący się na poprawie infrastruktury regeneracyjno-rehabilitacyjnej oraz budowie nowych boisk treningowych. Na obecnym etapie wykonano już fundamenty, rozpoczęto murowanie ścian oraz budowę słupów żelbetowych piętra budynku, który powstanie naprzeciwko obecnej siedziby klubu. Ta także zostanie zmodernizowana – zakończono już wykonanie stropu nad parterem, a wkrótce zostanie nadbudowane kolejne piętro.
Na budowie boisk treningowych rozpoczęto korytowanie oraz instalację różnych przyłączy, w tym systemów ogrzewania i nawadniania murawy. Prace powinny zakończyć się w połowie 2025 roku. Koszt całej inwestycji to 18 mln zł, z czego połowę pokryją środki z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki.
© Foto: Jakub Ziemianin (Rakow.com)
Brak pomocy od rządu
Kilka dni temu podczas konferencji na stadionie ArcelorMittal Park w Sosnowcu, Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras jasno dał do zrozumienia, że obecny rząd nie planuje finansować budowy stadionów piłkarskich. W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi jesienią 2023 roku, obóz Zjednoczonej Prawicy obiecał wsparcie zarówno dla Rakowa Częstochowa, jak i Ruchu Chorzów.
Nie będziemy finansować budowy stadionów, bo one nie służą sportowi powszechnemu, tylko komercyjnemu
- powiedział minister. Nitras podkreślił, że jego zdaniem budowa i renowacja stadionów piłkarskich to zadania samorządów lokalnych. Dodał, że wzniesienie obiektu o pojemności 20 000-30 000 widzów kosztuje tyle samo, co budowa 2000 nowych orlików lub kilkunastu stadionów treningowych dla lekkoatletów.
Reklama