Willets Point Stadium

Pojemność25 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoNowy Jork
KlubyNew York City FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 780 M
Czas budowy?–2027
Projekt HOK
Wykonawca Turner Construction Company

Reklama

Willets Point Stadium – opis projektu

Dlaczego w Nowym Jorku planuje się budowę nowego, piłkarskiego stadionu?

W 2013 został założony nowy klub piłkarski, New York City FC, jako drużyna mająca przystąpić do ligi MLS, czołowych rozgrywek piłkarskich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zespół rozpoczął występy w MLS od sezonu 2015, nie posiadając swojego stadionu. Ambicją nowego klubu było jednak posiadanie własnego, piłkarskiego obiektu.

Tymczasowym domem dla nowego klubu stał się baseballowy Yankee Stadium, na którym na co dzień występują New York Yankees. Problemy z dopasowaniem terminarza sprawiają, że od czasu do czasu piłkarze ustępują pola baseballistom i rozgrywają mecze na stadionie zastępczym.

Klub jest jedną z dwóch drużyn z aglomeracji Nowego Jorku występujących w lidze MLS, obok New York Red Bulls. Spotkania pomiędzy obiema drużynami, choć mają krótką tradycję, określane są mianem derbowych (tzw. Hudson River Derby). New York City FC określa siebie jako klub z miasta Nowy Jork, podczas gdy Red Bulls związani są z zachodnią częścią aglomeracji.

W 2021 New York City FC osiągnął swój największy sukces, wygrywając rozgrywki MLS. W 2022 drużyna sięgnęła po Campeones Cup oraz dotarła do półfinału Ligi Mistrzów CONCACAF.

Jakie były wcześniejsze plany nowego stadionu dla New York City FC?

Pierwotne plany zakładały, że nowy stadion dla New York City FC powstanie w dzielnicy Queens, w parku Flushing Meadows. Budowie na terenie parku sprzeciwiali się jednak okoliczni mieszkańcy, wystąpiły też inne problemy i ostatecznie zrezygnowano z tej lokalizacji.

Następnie rozważano budowę nowej areny obok Yankee Stadium, później pojawiły się informacje o zamiarach budowy w Belmont Park, obok toru wyścigów konnych. W 2018 zaprezentowano koncepcję studia Rafael Viñoly Architects, według której stadion miał powstać przy Willis Avenue Bridge. Również i te propozycje nie doczekały się realizacji.

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu w Willets Point?

15 listopada 2022 zorganizowano konferencję, na której burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams, przedstawił plany nowego stadionu dla New York City FC. Stadion ma powstać w tzw. Willets Point, w dzielnicy Queens, tuż obok baseballowego Citi Field, na którym występują New York Mets. Miejsce to znajduje się w niedużej odległości od Flushing Meadows, gdzie już na samym początku klub planował budowę własnego stadionu. Wstępną koncepcję przygotowało biuro S9 Architecture.

W kwietniu 2023 ogłoszono, że zaprojektowaniem stadionu zajmie się firma HOK, a wybór głównego wykonawcy padł na przedsiębiorstwo Turner Construction Company. W maju 2023 zaprezentowano nowe wizualizacje przyszłego obiektu. Kolejne pojawiły się w październiku 2023 oraz w marcu 2024.

Jakie są założenia projektu budowy stadionu w Willets Point?

Teren, na którym zaplanowano inwestycję nosi nazwę Willets Point. Dotychczas okolica ta była mocno zaniedbana, znana z licznych warsztatów i złomowisk samochodów. Stadion ma posiadać typowo piłkarski układ i pomieści 25 000 widzów.

Jednym z ciekawszych założeń projektu jest idea głównego wejścia na stadion (nazwana „The Cube”), które ma się znaleźć w południowo-zachodnim narożniku i przyjmie formę prostokątnego portalu obłożonego od wewnątrz panelami LED.

Oprócz nowego stadionu projekt obejmuje również budowę budynków mieszkaniowych, w których znajdzie się 2500 przystępnych cenowo lokali oraz powierzchnie handlowo-usługowe. Ponadto powstanie też hotel z 250 pokojami i szkoła podstawowa. Zaplanowano również nowe przestrzenie publiczne, a cały obszar o powierzchni 23 akrów zostanie kompleksowo zrewitalizowany.

Jak zostanie zrealizowana budowa stadionu w Willets Point?

Całą inwestycję klub zamierza zrealizować wraz z konsorcjum Queens Development Group, w skład którego wchodzą firmy deweloperskie Related Companies oraz Sterling Equities. Projekt zostanie sfinansowany z funduszy prywatnych, choć inwestorzy zostaną zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości, miasto weźmie też na siebie poprawę infrastruktury wokół budynków.

Teren ma zostać wydzierżawiony przez miasto na 49 lat, z opcją przedłużenia o kolejne 25 lat. Koszt budowy samego stadionu szacuje się na 780 mln $. Za dzierżawę terenu, na którym stanie stadion, klub ma płacić rocznie 4 mln $. Cały projekt przed przystąpieniem do realizacji musi jeszcze przejść szereg procedur administracyjnych. Wstępnie szacuje się, że stadion miałby być gotowy w 2027.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023