Yankee Stadium

Pojemność49 642
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoNowy Jork
KlubyNew York Yankees, New York City FC
Inauguracja 02.04.2009
Czas budowy 19.08.2006 - 03.2009
Koszt 1,5 mld $
Projekt Populous
Wykonawca Turner Construction
Adres One East 161st Street, South Bronx, New York City, New York, USA

Reklama

Yankee Stadium – opis stadionu

Konieczność budowy nowego stadionu dla NY Yankees była zgłaszana przez właściciela klubu George’a Steinbrennera już w latach 1980., jednak dopiero w nowym stuleciu udało się przejść do realizacji tej koncepcji. Mimo ogłaszania kilku planów awaryjnych, ostatecznie na miejsce inwestycji wybrano działkę bezpośrednio obok poprzedniego Yankee Stadium, na południowym Bronksie.

Za koncepcję odpowiadała pracownia Populous, której zadaniem było odtworzenie kluczowych elementów występujących w poprzedniku, ale jednocześnie zupełnie nowe rozplanowanie przestrzeni, umożliwienie organizacji innych imprez i zapewnienie maksymalizacji zysków z użytkowania.

Efekt wizualny jest interesujący – monumentalna elewacja z granitu i wapieni naśladuje tę historyczną. Dach wieńczy charakterystyczny fryz z cynkowanej stali, który bezpośrednio imituje ten z 1923 roku, zamontowany na pierwszym stadionie.

Wnętrze jest rzeczywiście bardziej przestronne od poprzednika, zapewniając nie tylko więcej, ale też bardziej zróżnicowane punkty komercyjne skupione wokół wysokiego holu. Jest też nieporównywalnie lepsza oferta miejsc biznesowych: zamiast 19 lóż jest ich 68, a foteli premium na otwartych sektorach łącznie jest 4300. Szersze fotele, więcej przestrzeni, nowe loże – to wszystko zaowocowało zmniejszeniem pojemności względem poprzednika, dziś wahającej się na granicy 50 tysięcy. Trybuny są zresztą podzielone zupełnie inaczej niż na zburzonym w 2009 starym obiekcie – 2/3 miejsc znajduje się w niższych partiach trybun, podczas gdy na poprzedniku największy był jeden górny poziom.

Budowa ruszyła oficjalnie 19 sierpnia 2006 i trwała prawie trzy lata. W tym czasie Yankees grali po drugiej stronie ulicy. Po otwarciu na stadionie zagościły nie tylko mecze baseballowe, ale też inne wydarzenia. W tym najważniejsze z punktu widzenia naszego serwisu – mecze piłkarskie. W pierwszych latach odbywały się tylko pokazowe sparingi wielkich europejskich klubów, ale w 2014 ogłoszono, że przez co najmniej 3 sezony stadion będzie domem New York City FC, nowego klubu MLS.

Kontrowersji przysporzyła stadionowi ogromna cena. Choć koszty budowy w Nowym Jorku są ogromne, koszt ok. 1,5 mld dolarów przekroczył oczekiwania i uczynił z Yankee Stadium jeden z najdroższych stadionów świata. Krytykę wywołał fakt, że Yankees pokryli tylko część rachunku, w dodatku korzystając ze zwolnień podatkowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020

2018

2015

2014