Noul stadion din Constanța

Pojemność18 190
Kraj Rumunia
MiastoKonstanca
KlubyFarul Constanța
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztRON 379 M ($81.5 M)
Czas budowy2023–2026
Wykonawca Construcții Erbașu SA, Tracon SRL

Reklama

Noul stadion din Constanța – opis projektu

Kiedy powstały plany budowy nowego stadionu w Konstancy?

Stadion Farul w Konstancy został otwarty w 1954. Głównym użytkownikiem obiektu byli piłkarze drużyny Farul, przez lata najważniejszego klubu w mieście. Po spadku z I ligi w 2009 zespół zaczął borykać się z poważnymi problemami finansowymi i organizacyjnymi, a w 2016 doszło nawet do bankructwa i odrodzenia się go na nowo, po czym już w 2018 zdołano powrócić na drugi poziom rozgrywkowy.

W tym samym czasie, w 2009, Gheorghe Hagi, pochodzący z okolic Konstancy jeden z najlepszych rumuńskich piłkarzy w historii, założył własny klub Viitorul Konstanca. Już w 2012 zespół znalazł się w I lidze, a w 2017 zdobył mistrzostwo kraju. Klub wybudował swoją bazę treningową w Ovidiu (ok. 10 km na północny-zachód od centrum Konstancy) wraz ze skromnym stadionem, otwartym w 2015, na którym rozgrywał swoje spotkania.

Starzejący się stadion Farul zaczął natomiast popadać w ruinę. Jego trybuny zaczynały się sypać, a w wielu miejscach brakowało krzesełek. W 2018 obiekt od władz państwowych przejęło miasto, by móc przeprowadzić konieczne inwestycje. 31 lipca 2020 burmistrz Konstancy, Decebal Făgădău, zaprezentował ambitny projekt budowy nowego obiektu piłkarskiego w miejsce stadionu Farul. 31 maja 2021 na starym stadionie rozegrano ostatnie spotkanie.

Jaka była pierwsza koncepcja nowego stadionu w Konstancy?

Pierwszą koncepcję architektoniczną nowego stadionu w Konstancy można zobaczyć na osobnej podstronie

Według koncepcji zaprezentowanej w 2020, nowy stadion powinien pomieścić minimum 15 tys. widzów i miał nawiązywać do morskich tradycji Konstancy – jego elewacja miała przypominać kadłub statku. Stadion miał prezentować wysoki standard i spełniać wymagania kat. 4 UEFA. Obok przewidziano mniejszy stadion dedykowany rugby, a także kompleks tenisowy i budynek administracyjny. Całość miała kosztować ponad pół miliarda lei.

Kiedy powstała druga koncepcja nowego stadionu w Konstancy?

W czerwcu 2021 doszło do fuzji założonego przez Gheorghe Hagiego klubu Viitorul z Farulem. W założeniu miało to dać podwaliny dla silnego klubu reprezentującego miasto. Pomóc w realizacji tego celu miał oczywiście nowy stadion. Połączony klub otrzymał nazwę Farul, dla podkreślenia ciągłości tradycji. W 2023 zespół sięgnął po mistrzostwo Rumunii.

W październiku 2022 pokazano nowe wizualizacje planowanego stadionu, ukazujące obiekt w prostszej formie, choć nadal nowoczesny i spełniający normy kat. 4 UEFA. Ponadto  wzrosła zakładana pojemność stadionu, który miał teraz pomieścić 18 190 widzów, a w otoczeniu zaplanowano również obiekt lekkoatletyczny.

Kiedy powstanie nowy stadion w Konstancy?

W lutym 2023 ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego stadionu. Do przetargu zgłosiły się dwa podmioty, konsorcjum Construcții Erbașu SA i Tracon SRL oraz konsorcjum SSAB AG SA, Metag Insaat Ticaret AS i Atelier Unbuilt SRL. W lipcu 2023 ruszyła rozbiórka starego stadionu, a niedługo później prowadząca inwestycję Compania Națională de Investiții (CNI) ogłosiła przyznanie kontraktu konsorcjum Erbașu i Tracon.

Oferta konsorcjum pod przewodnictwem SSAB AG SA została odrzucona ze względu na błędy formalne, od czego podmiot ten odwołał się w sądzie. Odwołanie spowodowało opóźnienie startu inwestycji. Ostatecznie 6 listopada 2023 sąd oddalił wniosek, dzięki czemu prace mogą ruszyć jeszcze w 2023.

Wartość kontraktu to ponad 379 mln lei. Inwestycja ma być finansowana głównie przez Ministerstwo Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji, przy wsparciu z budżetu miasta Konstanca. Budowa nowego stadionu ma potrwać 28 miesięcy.

Jaki będzie nowy stadion w Konstancy?

Nowy obiekt powstanie w miejsce starego stadionu Farul i będzie mógł pomieścić 18 190 widzów. Stadion otrzyma typowo piłkarski układ, z trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron, podzielonymi na część górną i dolną. Cała widownia będzie zadaszona, a na trybunach wzdłuż boiska powstaną ekskluzywne loże. Obiekt zostanie wyposażony m.in. w podgrzewaną murawę i ma spełniać wymogi kat. 4 UEFA.

Z zewnątrz trybuny osłoni elewacja z poziomych listew, a wokół stadionu powstanie podwyższona platforma. W otoczeniu zaplanowano nowy budynek administracyjny, kompleks tenisowy i skromny stadion lekkoatletyczny.

Reklama

Wizualizacje