Stadionul Gheorghe Hagi

Pojemność15 000
Kraj Rumunia
MiastoKonstanca
KlubyFarul
KategoriaProjekt nieaktualny
KosztRON 240 mln
Czas budowy?
Projekt Bruno Andreșoiu / Igloo Associated Architects

Reklama

Stadionul Gheorghe Hagi – opis projektu

W planach jest budowa kompleksu sportowego z arenami nacechowanymi symboliką marynistyczną. Jego centralnym punktem będzie stadion piłkarski, który zostanie wybudowany w miejscu starego stadionu Farulu. Tuż obok niego powstanie arena do rugby dla 5000 kibiców. Oba obiekty mają mieć kształt przypominający statki, co nawiązuje do tradycji morskich Konstancy.

Koncepcja zakłada, że stadion piłkarski będzie miał jednolite trybuny o falującej koronie, z wyjątkiem trybuny głównej, która przyjmie prostokątną formę. Przewiewną fasadę pokryją jasne żaluzje u góry i perforowana kortenowska stal u dołu. Efekt ten ma wyglądać z oddali jak kadłub statku.

Oprócz tego zaplanowano boisko treningowe i dwie hale tenisowe. Pierwsza z nich (w kształcie fali) otrzyma 4750 miejsc, co powinno umożliwić organizację turniejów WTA i ATP. Druga będzie dużo mniejsza, gdyż będzie mieć do dyspozycji niecałe 1000 krzesełek. Uzupełnieniem oferty tenisowej mają być 4 korty pod gołym niebem.

Ponadto przewidziano powstanie centrum administracyjnego (kształt żagla) z miejscami noclegowymi, treningowymi i regeneracyjnymi dla sportowców. Dopełnieniem będzie deptak i niewielkich rozmiarów park.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021