Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium

Pojemność30 000
Kraj Japonia
MiastoNagoja
KlubyNagoya Grampus
KategoriaProjekt realizowany
Koszt¥ 49.656 B ($465 M)
Czas budowy11/2021 – 03/2026
Wykonawca Takenaka Corporation

Reklama

Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium – opis projektu

Dlaczego zaplanowano przebudowę Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium?

25 września 2016 Nagoja (wraz z całą prefekturą Aichi) została ogłoszona gospodarzem 20. Igrzysk Azjatyckich, które odbędą się w 2026. W grudniu 2018 władze Nagoi ogłosiły zamiary przebudowy Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium, który ma się stać główną areną imprezy.

Jak prezentował się Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium przed przebudową?

Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium (nazwa komercyjna obowiązująca od 2015 to Paloma Mizuho Stadium) został otwarty w 1941. Stadion wyposażony był w bieżnię lekkoatletyczną. Obiekt przez lata przeszedł kilka renowacji, a jego pojemność na mecze piłkarskie wynosiła 20 000 widzów. Część swoich spotkań (wymiennie z Toyota Stadium) rozgrywali na nim piłkarze drużyny Nagoya Grampus.

Kiedy Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium zostanie przebudowany?

Głównego wykonawcę przebudowy wybrano 5 marca 2021. Zostało nim Takenaka Corporation, a wartość kontraktu wynosiła ponad 49,6 mld jenów. Umowę podpisano 6 lipca 2021. Przebudowa rozpoczęła się w listopadzie 2021. Rearanżacja otoczenia obiektu ma potrwać do września 2025, a przebudowa stadionu do marca 2026. Ponowne otwarcie areny spodziewane jest w kwietniu 2026.

Podczas Igrzysk Azjatyckich 2026 na stadionie mają się odbyć ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także zawody lekkoatletyczne. Igrzyska zostaną przeprowadzone w dniach 19 września – 4 października 2026. Po zawodach odbędą się także azjatyckie igrzyska paraolimpijskie.

Co zakłada projekt przebudowy Nagoya City Mizuho Park Athletics Stadium?

Projekt zakłada kompletną rozbiórkę dotychczasowego stadionu i budowę w jego miejscu nowego obiektu od zera. Nowy stadion będzie posiadał bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez dwupoziomowe, zadaszone trybuny mogące pomieścić 30 000 widzów (do 35 000 po dostawieniu miejsc tymczasowych).

Dach stadionu będzie się charakteryzował lekko nieregularnym kształtem. Trybuny od zewnątrz zostaną ozdobione drewnianymi elementami. W warstwie symbolicznej obiekt ma reprezentować niebo, las i ziemię.

Specyficznym udogodnieniem będzie korytarz biegnący pod drugą kondygnacją trybun. Na co dzień ma on służyć jako ogólnodostępna bieżnia dla rekreacyjnych biegaczy. Jego przedłużeniem będzie kładka nad rzeczką Yamazaki, prowadząca na drugą, zewnętrzną bieżnię (obie bieżnie razem stworzą tzw. „ósemkę”).

Reklama

Wizualizacje