Nuovo stadio dell'Inter

Pojemność70 000
Kraj Włochy
MiastoRozzano
KlubyInter
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2025–2028
Projekt Populous

Reklama

Nuovo stadio dell'Inter – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu dla Interu?

Stadion San Siro w Mediolanie, na którym swoje spotkania rozgrywają dwa słynne kluby z tego miasta, AC Milan oraz Inter, istnieje od 1926. Po ostatniej dużej rozbudowie, która miała miejsce przed mundialem w 1990, obiekt jest największym stadionem we Włoszech, a jego charakterystyczne cechy pozwalają zaliczać go do najbardziej emblematycznych i rozpoznawalnych aren piłkarskich na świecie.

Mimo tego, od pewnego czasu dyskutowano nad możliwością wyprowadzki utytułowanych klubów na nowy obiekt. Prym wiódł w tym AC Milan, ale również Inter rozważał różne opcje. Kiedy pierwsze pomysły Milanu nie wypaliły, kluby rozpoczęły prace nad nowym stadionem, który miałyby użytkować wspólnie, podobnie jak San Siro.

W 2019 powstały dwie koncepcje nowego stadionu od renomowanych pracowni, Populous oraz Manica i Progetto CMR. Pod koniec 2021 zdecydowano się na wybór wizji Populous. Nowy obiekt miał powstać obok San Siro, który następnie planowano rozebrać. Projekt, nazwany „Katedrą”, miał nawiązywać do zabytkowej architektury Mediolanu.

Od początku 2023 coraz częściej pojawiały się sygnały, że AC Milan zamierza dążyć do budowy własnego stadionu, zamiast budować go z Interem. Obserwując to, Inter również zaczął poważnie przymierzać się do budowy własnego obiektu. Zaczęto rozważać różne lokalizacje na terenie aglomeracji, spośród których wybór padł na Rozzano, oddalone o ok. 10 km na południe od centrum Mediolanu.

Gdzie planuje się budowę nowego stadionu dla Interu?

Wybrana działka w Rozzano znajduje się obok węzła autostrad A7 i A50, w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Mediolanum Forum i końcowej stacji metra linii M2. Teren ten jest własnością firmy Infrafin. W 2017 zamierzano wybudować tutaj biura oraz apartamentowce (projekt o nazwie „AT1 Città Nuova”), ale plany te nie zostały zrealizowane.

W lipcu 2023 Inter wszedł w porozumienie z właścicielami terenu, dzięki czemu mógł rozpocząć prace nad projektem nowego stadionu. W prace te zaangażowano renomowaną pracownię architektoniczną Populous (tą samą, która stworzyła wizję „Katedry” mającej powstać obok San Siro).

Kiedy pokazano wstępną koncepcję nowego stadionu dla Interu?

5 października 2023 władze Rozzano przyjęły poprawkę do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwiała budowę stadionu na wybranym terenie. 12 października 2023 pokazane zostały wstępne wizualizacje nowego stadionu w Rozzano.

Należy dodać, że 27 września 2023 AC Milan przedstawił wstępne plany budowy własnego stadionu w San Donato Milanese (oddalonym o ok. 10 km na południowy-wschód od centrum Mediolanu), co było kolejnym potwierdzeniem doniesień o braku chęci dalszych prac nad wspólnym obiektem.

Jakie są założenia projektu budowy nowego stadionu dla Interu?

Nowy stadion Interu w Rozzano ma mieć pojemność 70 tys. widzów. Stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ, choć z zewnątrz przyjmie formę owalu. Jego trybuny będą w pełni zadaszone. W ramach projektu powstać mają sklepy, restauracje, hotel, a także nowa siedziba Interu, muzeum i sklep klubowy. W planach jest także centrum sportowe otwarte na okolicznych mieszkańców. Obiekt otaczać ma przestrzeń parkowa.

Ponieważ końcowa stacja metra linii M2 znajduje się w odległości ok. kilometra od miejsca, w którym planowany jest nowy stadion, niewykluczone, że w związku z budową stadionu zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu tej linii do Rozzano, wraz z powstaniem nowej stacji tuż przy stadionie.

Kiedy powstanie nowy stadion Interu?

Kompletny projekt nowego stadionu ma powstać do kwietnia 2024. Wstępne plany zakładają, że budowa mogłaby ruszyć w 2025, a stadion powinien być gotowy na start sezonu 2028/29. Finansowanie inwestycji ma być oparte na modelu project finance.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023