Multisport Fieldhouse Stadium

Pojemność30 000
Kraj Kanada
MiastoCalgary
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt$ 890 mln
Czas budowy?
Data projektu 2015

Reklama

Multisport Fieldhouse Stadium – opis projektu

Fieldhouse Stadium to część wielofunkcyjnego kompleksu, który jest proponowany w Calgary, na zachód od dzielnicy biznesowej. Miejsca nad rzeką Bow jest pod dostatkiem, a komunikacja jest już prawie gotowa – węzeł kluczowych alei oraz linia szybkiej kolei miejskiej już dziś opasają tereny pod inwestycję.

W jednym zespole zintegrowanych budynków ma powstać hala widowiskowa dla ok. 18 tys. widzów, centrum kongresowe oraz wielofunkcyjny stadion sportowy na 30 tys. miejsc. Jego pojemność ma być tak zmienna, jak i funkcja, której ma w danej chwili służyć. Oznacza to mniej siedzisk podczas wydarzeń lekkoatletycznych, na które dolne trybuny byłyby wsuwane pod górne. Jednocześnie stadion ma optymalnie obsługiwać boiska do futbolu kanadyjskiego i meczów międzynarodowych w piłkę nożną.

Cały kompleks powinien pochłonąć ogromną sumę 890 mln $ (oczywiście kanadyjskich, czyli ok. 2,5 mld zł), co według prywatnych inicjatorów wcale nie jest sumą zawyżoną. W planie jest bowiem również hotel, 20 restauracji czy 750 mieszkań wysokiej jakości. Osobno wszystkie te funkcje, przynajmniej według zapewnień inicjatorów, miałyby kosztować aż o 330 mln $ więcej.

Dzięki połączeniu powstaje więc oszczędność, jednak plan pokazany na pierwszych wizualizacjach to tylko zarys, stąd koszty można uznać za bardzo wczesne. Aż 490 mln miałoby pochodzić od samorządu – 240 jako wkład w inwestycję, a 250 z podatku od biletów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015