Estádio São Januário

Pojemność55 000
Kraj Brazylia
MiastoRio de Janeiro
KlubyVasco de Gama
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt?
Czas budowy2021 - 2024 ?
Projekt Populous

Reklama

Estádio São Januário – opis projektu

Koncepcja powstała jako element wizji Levena Siano, wybranego w listopadzie 2020 na nowego prezydenta Vasco da Gama. Przewiduje zburzenie obecnego Estádio São Januário i budowę następcy wraz z kompleksem sportowo-komercyjnym. Poza stadionem piłkarskim znalazłby się tutaj hotel ze 150 pokojami, hala sportowa dla 5 tys. widzów, basen olimpijski oraz pomniejsze obiekty zapewniające codzienne funkcjonowanie kompleksu.

Sam stadion miałby pomieścić aż 55 tys. widzów, z czego 15 tys. na rozległej i jednopoziomowej trybunie północnej. Po południowej stronie stadion miałby zostać częściowo otwarty, łącząc się z placem dla kibiców i pływalnią. Jednocześnie taka forma bryły otwiera widok na figurę Chrystusa Odkupiciela dla większości widzów.

Z zewnątrz bryła inspirowana jest statkiem samego Vasco da Gamy. Niczym kadłub rośnie i zaostrza się ku północy, a jednocześnie ma być kryta delikatnymi panelami, które mają przypominać żagle.

W tej bardzo dosłownej metaforze hotel na południe od stadionu staje się masztem, bowiem mogą do niego zostać podpięte liny, na których rozpościerałby się żagiel – dodatkowy płócienny dach chroniący przed słońcem i deszczem. Dach stały ma chronić jedynie widzów na wyższych sektorach trybun.

Częścią planu jest zachowanie w całości obficie zdobionego, zabytkowego frontu trybuny zachodniej starego São Januário. By jeszcze lepiej nawiązać do słynnego podróżnika, obiekt miałby zostać oddany w samą porę na 500. rocznicę jego śmierci, 24 grudnia 2024.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020