Qatar Foundation Stadium

Pojemność40 000
Kraj Katar
MiastoAd-Dauha
Kluby-
KategoriaProjekt realizowane
Turniej Mundial 2022
Koszt?
Czas budowy2014-2017
Projekt RFA Fenwick Iribarren Architects, Astad Project Management
Data projektu 2014

Reklama

Opis: Qatar Foundation Stadium

Stadion zaplanowany w akademickim kompleksie na północnym wschodzie Ad-Dauhy początkowo był znany jako Education City Stadium, a docelowo otrzymał nazwę Qatar Foundation Stadium. Od początku w kandydaturze Kataru i od początku według koncepcji lśniącego od słońca diamentu nowy obiekt pomieści ok. 40 tys. widzów.

Według ostatecznego projektu widownia zostanie podzielona na 3 poziomy. Najwyższy z nich zostanie w większości zdemontowany po organizacji Mundialu 2022, zostawiając ok. 25 tys. miejsc na widowni.

Zamknięta graniasta bryła ma z jednej strony przywodzić na myśl diament, a z drugiej nawiązywać do bogatego wzornictwa arabskiej architektury. Umożliwi też lepszą kontrolę termiczną wnętrza, gdzie warunki niezależnie od pogody mają umożliwiać grę i oglądanie meczu w temperaturze 24-28 stopni.

Elewacja rozświetlana nocą diodami LED ma być również wyposażona w baterie słoneczne, zaopatrując obiekt w 20% potrzebnej energii. Na co dzień, gdy stadion będzie „odpoczywał”, prąd zaopatrzy pobliskie centrum sportowo-edukacyjno-medyczne. Przy obiekcie powstaną m.in. pływalnia, hala do surfingu, pole golfowe, centrum medyczne i inne funkcje. Produkcja czystej energii to tylko jeden z elementów, które mają dać stadionowi złoty certyfikat LEED.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2018

2017

2016

2015

2014