Dammam Stadium

Pojemność40 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoAd-Dammam
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 387.5 M
Czas budowy?
Projekt Foster + Partners

Reklama

Dammam Stadium – opis projektu

Dlaczego powstały plany budowy nowego Dammam Stadium?

Koncepcję architektoniczną Dammam Stadium przygotowała brytyjska pracownia Foster + Partners. Plany nowej areny powstały w związku z kandydaturą Arabii Saudyjskiej na organizację Pucharu Azji 2027. 1 lutego 2023 Arabia Saudyjska została potwierdzona jako gospodarz tego turnieju. Na Dammam Stadium mają odbyć się spotkania fazy grupowej, a także jeden mecz ⅛ finału i jeden ćwierćfinał.

Co zakłada koncepcja Dammam Stadium?

Chcąc nadać stadionowi oryginalny charakter, związany z miejscem w którym powstanie, za motyw przewodni przyjęto wiry, które występują naturalnie w wodach Zatoki Perskiej w pobliżu Ad-Dammamu. Obiekt otrzyma więc dynamiczną, spiralną formę, mającą z lotu ptaka przywodzić na myśl wir wodny.

Kompozycję imitującą wirującą wodę nadadzą arenie powtarzające się, nachodzące na siebie segmenty elewacji i dachu. Wzór będzie miał swoją kontynuację w postaci układu spiralnie rozchodzących się od stadionu ścieżek.

Luki między poszczególnymi segmentami elewacji znajdą swoje zastosowanie jako kanały wentylacyjne, którymi powietrze będzie dostawać się do wnętrza. Zostaną tam rozpięte specjalne siatki, wychwytujące wilgoć z powietrza i hamujące przedostawanie się kurzu.

Stadion otrzyma piłkarski układ, a dwupoziomowe trybuny będą mogły pomieścić 40 000 widzów. Projekt obejmuje strefy hospitality, loże i skyboxy, które znajdą się po stronie zachodniej. Obiekt będzie przystosowany do organizacji meczów piłkarskich oraz innych wydarzeń na najwyższym światowym poziomie.

Gdzie powstanie Dammam Stadium?

Nowy stadion powstanie kilkanaście kilometrów na południowy-wschód od centrum Ad-Dammamu, na terenie Dammam Sports City, gdzie znajdują się obiekty drużyn Ettifaq FC i Al Nahda Club. Obszar ten właściwie położony jest już na północnych krańcach miasta Al-Chubar, które jest częścią aglomeracji Ad-Dammamu.

Jaką rolę pełnić będzie Dammam Stadium?

Jako największy tego typu stadion w regionie, po mistrzostwach Azji obiekt ma służyć lokalnej społeczności i być wykorzystywany przez miejscowe kluby piłkarskie. Niewykluczone, że pomoże on Arabii Saudyjskiej w walce o organizację kolejnych dużych imprez sportowych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023