Stadio Partenio

Pojemność21 500
Kraj Włochy
MiastoAvellino
KlubyUS Avellino 1912
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 60 mln
Czas budowy2022 - 2024
Projekt Gauarena

Reklama

Stadio Partenio – opis projektu

Nowy stadion w Avellino ma stanąć dokładnie w miejscu poprzednika, zajmując teren nie tylko starego Stadio Portenio, ale również położonego na wschód boiska treningowego. Układ widowni zmieni się fundamentalnie, z owalu na bardzo zwarty prostokąt. Dzięki temu widzowie przybliżą się do boiska bez porównania – z 25 do zaledwie 5,9 m wzdłuż boiska oraz z 42 do 7,9 m za bramkami.

Zdecydowana większość funkcji ma się znaleźć na zachodzie, gdzie widownia będzie najbardziej okazała. Tutaj też powstaną aż cztery poziomy hospitality, poczynając od otwartego sektora biznesowego, przez 22 loże ponad nim, aż po restaurację z widokiem na murawę. Dzięki umieszczeniu głównej promenady wewnątrz trybun, stadion można obejść bez odrywania wzroku od boiska, a osoby niepełnosprawne mają dostęp do wszystkich sektorów. W sumie przewidziano dla nich 110 miejsc (+110 dla towarzyszy).

Bryła obiektu ma być prosta i nowoczesna. Fasady pokryją ukośne panele aluminium – pełne lub w postaci siatki. Zachodnia strona doczeka się obfitego przeszklenia, z kolei w dwóch narożnikach (południowy zachód i północny wschód) mogą powstać wielkie ekrany zewnętrzne. Dach również ma być kryty aluminium, poza poliwęglanowymi częściami przezroczystymi.

Ponieważ Stadio Portenio stoi na pochyłej działce (od północy teren opada aż o 11 metrów do południowego krańca), architekci wykorzystali ten element, by wyrzeźbić nowe powierzchnie kaskadowo. Najniżej i najgłębiej ukryty będzie podziemny parking na 850 aut, a nad nim – w miejscu boiska treningowego – przewidziano półotwarte przestrzenie użytkowe. Zaplanowano tu aż 20 000 m2 powierzchni komercyjnych. W stadion, w tym jego zachodnia i południowa część, ma zapewnić ofertę dla wszystkich grup wiekowych i społecznych. Układ powierzchni w głównej trybunie ma być elastyczny, z modułowymi ścianami.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021