Kunshan Football Stadium

Pojemność45 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoKunshan
KlubyKunshan FC
KategoriaProjekt realizowany
KosztCNY 1.36 billion
Czas budowy10/2020 – 12/2022
Projekt Meinhard von Gerkan, Nikolaus Goetze, Magdalene Weiss (gmp Architekten)
Konstruktor schlaich bergermann partner (sbp)

Reklama

Kunshan Football Stadium – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Kunshan?

Nowy stadion w Kunshan niedaleko Szanghaju powstanie z inicjatywy lokalnych władz. Projekt przygotowało biuro gmp Architekten we współpracy z Tongji Architectural Design (Group) Co., Ltd. Za konstrukcję dachu odpowiedzialna była firma sbp.

Obiekt planowano z myślą o piłkarskim Pucharze Azji 2023 i znalazł się on na liście 10 stadionów, na których miał zostać rozegrany turniej. W maju 2022 Chiny zrezygnowały jednak z organizacji tych zawodów w związku z pandemią COVID-19.

Komu służyć będzie nowy stadion w Kunshan?

Gospodarzem nowego stadionu ma być profesjonalny klub piłkarski Kunshan FC, który po przeprowadzce z Zhenjiang do Kunshan, od 2019, występuje na Kunshan Stadium. Jest to stosunkowo młody obiekt (otwarty w 2006), o pojemności 30 000 widzów. Z racji posiadania bieżni lekkoatletycznej, nie stwarza jednak idealnych warunków do organizacji meczów piłkarskich.

Kiedy powstanie nowy stadion w Kunshan?

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się 29 października 2020. Jej koszt wyniesie 1,36 mld yuanów. Obiekt powstaje we wschodniej części Kunshan. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2022, a pierwsze mecze mają być rozegrane na początku 2023. Obok stadionu powstanie stacja szybkiej kolei aglomeracyjnej, na budowanej od 2018 linii mającej połączyć systemy metra w Suzhou i Szanghaju.

Jak będzie wyglądał Kunshan Football Stadium?

Nowy stadion będzie mógł pomieścić 45 000 widzów, a jego projekt zainspirowany został tradycyjnym chińskim wachlarzem. Obiekt będzie miał typowo piłkarski układ, bez bieżni lekkoatletycznej. Stadion przyjmie owalną formę, a w jego wyglądzie zewnętrznym doskonale widocznych będzie 36 podwójnych, zgiętych betonowych filarów.

W górnej części do betonowych filarów zamocowane zostaną stalowe dźwigary, które stanowić będą konstrukcję zadaszenia. Dach pokryje całą widownię, a jego poszycie, podobnie, jak elewacja, wykonane zostanie z białej membrany (w końcowych fragmentach dachu znajdą się przeszklenia). W zadaszeniu zamontowane będą reflektory oświetleniowe.

Trybuny, które otoczą pole gry ze wszystkich stron, zostaną podzielone na dwie kondygnacje, a pierwsze rzędy będą podwyższone względem płyty boiska. Krzesełka na trybunach utworzą mozaikę, składającą się głównie z odcieni turkusu. Na trybunach za bramkami zamontowane zostaną dwa telebimy.

Z zewnątrz stadion otoczy okrężna, podwyższona promenada. Pomiędzy tą promenadą, a stadionem znajdzie się pas wolnej przestrzeni, nad którym powstanie szereg kładek dla pieszych, łączących wejścia na stadion z promenadą. Przestrzeń bezpośrednio przy stadionie będzie w dużej mierze wolna od zabudowań i zostanie zaaranżowana na teren rekreacyjny. Przy stadionie powstaną także parkingi.

Reklama

Wizualizacje