Ankara Stadyumu

Pojemność45 000
Kraj Turcja
MiastoAnkara
KlubyMKE Ankaragücü SK
KategoriaProjekt realizowany
KosztTL 4.52 billion
Czas budowy2022–2025
Projekt BK Architects
Wykonawca Yıldızlar Grup, ASL İnşaat

Reklama

Ankara Stadyumu – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu nowego, reprezentacyjnego stadionu w Ankarze?

W 2018 rozebrano stary Ankara 19 Mayıs Stadyumu, położony w centrum tureckiej stolicy. Jednocześnie powstała koncepcja znacznie większej i typowo piłkarskiej areny, która miałaby zostać wybudowana w miejscu zlikwidowanego obiektu. Początkowe założenia mówiły o pojemności na poziomie 55 000 widzów. Do realizacji projektu nie przystąpiono jednak od razu, a w międzyczasie koncepcję nieco zmieniono, redukując pojemność do 45 000 widzów.

Jaką rolę pełnić będzie nowy stadion w centrum Ankary?

Nowy, reprezentacyjny stadion w centrum Ankary miałby się stać czymś na kształt stadionu narodowego, a dzięki jego powstaniu piłkarska reprezentacja kraju mogłaby gościć w stolicy znacznie częściej, niż dotychczas. Obiekt miałby przyciągać również szereg innych imprez sportowych i pozasportowych. Gospodarzem nowego stadionu ma zostać także klub Ankaragücü.

Po redukcji pojemności do 45 000 widzów powstaje jednak pytanie, czy stadion będzie spełniać wszystkie ambicje i oczekiwania. Warto zauważyć, że w ostatnich latach powstało w Turcji wiele nowoczesnych stadionów o zbliżonej pojemności, nowy obiekt w Ankarze nie będzie więc w skali kraju czymś nadzwyczajnym. Powstałe w XXI wieku stadiony narodowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jak te w Warszawie, Budapeszcie czy Bukareszcie, przewyższają pojemnością planowany obiekt w Ankarze, mimo iż znajdują się w mniejszych aglomeracjach i w krajach z mniejszą liczbą ludności.

Jaki będzie nowy Ankara Stadyumu?

Koncepcja pracowni Bahadır Kul Architects zakłada budowę wysokich, dwupoziomowych trybun, które otoczą boisko piłkarskie ze wszystkich stron. Górna krawędź trybun będzie falować, osiągając najwyższy punkt w centralnej części wzdłuż boiska, dopasowując się tym samym do eliptycznej bryły obiektu. Krzesełka na stadionie będą miały barwę białą oraz czerwoną. Pojemność obiektu wyniesie 45 000 widzów.

Trybuny zostaną w pełni przykryte zadaszeniem. Dach będzie miał mocno wypukłą formę, przypominającą kopułę. Zostanie on oparty na czterech ogromnych kratownicach łukowych. Duże fragmentu dachu (nad centralną częścią każdej z czterech stron trybun) będą przeszklone, co nada obiektowi ciekawy, charakterystyczny wygląd. Boisko stadionu zostanie nieco obrócone względem poprzednika, tak by znajdowało się na osi północ-południe.

Na stadion prowadzić będą cztery główne promenady wejściowe, po jednej z każdej ze stron. Teren wokół stadionu zostanie całkowicie zreorganizowany, co wiązać ma się m.in. z likwidacją pobliskiego stadionu lekkoatletycznego, hali sportowej, boisk treningowych czy kortów tenisowych. W zamian powstaną nowe miejsca parkingowe i tereny zielone.

Kiedy powstanie nowy Ankara Stadyumu?

Do budowy nowego stadionu przystąpiono dopiero cztery lata po rozbiórce starego Ankara 19 Mayıs Stadyumu. Umowę podpisano 13 czerwca 2022. Głównym wykonawcą zostało konsorcjum firm Yıldızlar Grup i ASL İnşaat, wybrane spośród siedmiu podmiotów zaproszonych do udziału w procedurze przetargowej. Wartość kontraktu to 4,52 mld lir tureckich, a finansowanie zapewnione jest ze środków publicznych. Obiekt ma być ukończony najpóźniej w 2025.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022