Guangzhou Football Park

Pojemność73 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoGuangzhou
KlubyGuangzhou FC
KategoriaProjekt realizowany
Koszt?
Czas budowy2020–2025
Inne nazwy Guangzhou Evergrande Football Stadium (2020–2023)
Projekt Gensler (2020), Guangdong Province Architectural Design and Research Institute (2023)
Wykonawca China Construction Fourth Engineering Bureau

Reklama

Guangzhou Football Park – opis projektu

Zlokalizowany w dzielnicy Panyu nowy stadion Evergrande ma stanąć w nieodległym sąsiedztwie nowego dworca Guangzhou South.

Koncepcja to efekt zamkniętego konkursu, do którego zaproszono 8 znanych pracowni architektonicznych. Pomimo futurystycznych i wyjątkowo ambitnych wizji zwyciężyła propozycja o bardzo tradycyjnym nawiązaniu do kwiatu (w domyśle: lotosu), ponieważ Guangzhou ma przydomek miasta kwiatów. Podstawowa barwa „płatków” kwiatu to płomienna czerwień – symbol tak klubu piłkarskiego, jak i miasta.

Choć Evergrande w sezonie poprzedzającym rozpoczęcie budowy miało widownię meczową rzędu 50 tysięcy widzów, to cel dla nowej areny wyznaczono nieporównanie wyżej: 100 tysięcy miejsc. Inwestycja ma dostarczyć największy na świecie stadion typowo piłkarski (choć zostanie wyprzedzony przez Camp Nou po przebudowie).

Widownia zostanie podzielona na trzy pierścienie, uwzględniając 16 lóż VVIP oraz aż 152 loże VIP. Przy powierzchni 300 tys. m2, będzie to stadion z potencjalnie największym w historii zapleczem.

Jego cenę awizowano wyjściowo na poziomie 6,8 mld juanów, jednak w chwili rozpoczęcia budowy potwierdzona została kwota 12 mld juanów (7,1 mld zł).

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020