Nuovo Stadio Milano

Pojemność60 000
Kraj Włochy
MiastoMediolan
KlubyAC Milan, FC Inter
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 650 mln
Czas budowy?
Projekt Populous

Reklama

Nuovo Stadio Milano – opis projektu

Propozycja nazwana „Katedrą” ma odnosić się do znanych już monumentów Mediolanu, na czele ze słynnym Duomo. Turystów i kibiców stadion ma wabić imponującą architekturą, w której monumentalna konstrukcja żelbetowa styka się z okalającą stadion taflą szkła. Promenady dla kibiców przybierają charakter kościelnych naw, budując emocje jeszcze przed wejściem na trybuny.

Sama widownia stadionu podzielona jest na dwie trybuny wzdłuż boiska – z trzema poziomami i bogatą ofertą korporacyjną – a także na dwie za bramkami, gdzie górny poziom wisi stromo nad boiskiem, umożliwiając tworzenie okazałych choreografii i zorganizowanego dopingu.

Stadion zaprojektowany przez Populous ma zachwycać skalą i porządkiem przestrzennym, ale i ekologią. Cały dach ma być wyposażony w baterie słoneczne, z których energia ma spoczywać w potężnych akumulatorach pod obiektem. Nie ma za to miejsca na żadne bezpośrednie nawiązanie do San Siro, po zburzeniu którego przewidziano przestrzenie komercyjne i dwie wysokie wieże, nawet jeśli otoczone obficie zielenią.

W każdym z dwóch zaprezentowanych wariantów nowy stadion miałby powstać na zachód od San Siro. Zaplanowane jest swoiste „podium”, które podnosi ponad poziom ulicy ruch pieszy, a jednocześnie uwalnia ok. 127 tys. m2 dla powierzchni komercyjnych. Boisko w obu przypadkach ma się znaleźć ok. 7 metrów poniżej poziomu ulicy, by stadion nie przytłaczał przesadnie okolicy swoim rozmiarem, z wysokością szacowaną na 30 metrów.

Pojemność w granicach 60 tys. miejsc powinna być wystarczająca w dłuższej perspektywie dla obu klubów, w myśl zasady, że lepiej wyprzedać cały sezon niż mieć pustki podczas części meczów. Jednocześnie aż do 12,5 tys. miejsc ma otrzymać wyższy standard, zależnie od wagi meczu. W każdym przypadku ustanowiono też limit hałasu wokół stadionu na poziomie 60 decybeli.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2021

2020

2019