Estádio do Galo

Pojemność42 000
Kraj Brazylia
MiastoBelo Horizonte
KlubyAtlético Mineiro
KategoriaProjekt oczekujące na realizację
KosztR$ 320 mln
Czas budowy2017-2019?
Projekt Farkasvölgyi Arquitetura
Data projektu 2014

Reklama

Opis: Estádio do Galo

Zupełnie nowy, prywatny stadion dla Atlético Mineiro miałby powstać na zachodzie Belo Horizonte, w dzielnicy Califórnia. Klub pozyskał od firmy MRV Engenharia grunt przy jednej z głównych arterii miasta i w bliskim sąsiedztwie węzła z obwodnicą. Działka jest trudna z uwagi na lokalizację na skarpie, jednak to najlepszy dostępny teren.

Inspirowany barwami klubowymi (biało-czarne pasy) Atlético nowy stadion powstał jako pierwsza w historii arena sportowa architekta Bernardo Farkasvölgyi, prywatnie fana brazylijskich „Kogutów”. Przed stworzeniem odwiedził wiele krajowych i europejskich stadionów, inspirując się zwłaszcza tymi drugimi. Zachwyt Allianz Areną wydaje się czytelny w koncepcji, ale to wciąż stosunkowo oryginalny pomysł.

Zewnętrzna bryła będzie podzielona na pionowe segmenty – białe (kryte membraną) i ciemniejsze. Będą się różnić przepuszczalnością światła, dzięki czemu podział na ciemne/jasne będzie wyraźny i za dnia, i nocą, i od zewnątrz, i od środka. Bryła nie będzie miała jednolitej wysokości – dwa zaokrąglone narożniki będą wyższe od reszty, pnąc się na wysokość 11 pięter.

Wewnątrz przewidziano 42 tys. miejsc rozdzielonych na trzy poziomy. Pierwotny plan zakładał stadion dla ponad 50 tys. widzów, ale został zredukowany w celu cięciu kosztów.

Z uwagi na zmienną wysokość terenu, kibice będą wchodzić na stadion z różnych poziomów. Na zachodzie grunt będzie już na poziomie boiska, a na wschodzie – aż na wysokości drugiego poziomu trybun. Po zachodniej stronie zaplanowano dodatkowo skwer o powierzchni ponad 20 tys. m2. Całość konstrukcji skryje największy w Brazylii parking przystadionowy (4600 miejsc!), centrum handlowe (8000 m2), muzeum klubu i megastore Atlético.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016