Arena MRV

Pojemność47 465
Kraj Brazylia
MiastoBelo Horizonte
KlubyAtlético Mineiro
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztR$ 560 mln
Czas budowy20/04/2020 - 2022
Projekt Farkasvölgyi Arquitetura
Data projektu 2014
Wykonawca Racional Engenharia

Reklama

Arena MRV – opis projektu

Zupełnie nowy, prywatny stadion dla Atlético Mineiro miałby powstać na zachodzie Belo Horizonte, w dzielnicy Califórnia. Klub pozyskał od firmy MRV Engenharia grunt przy jednej z głównych arterii miasta i w bliskim sąsiedztwie węzła z obwodnicą. Działka jest trudna z uwagi na lokalizację na skarpie, jednak to najlepszy dostępny teren.

Inspirowany barwami klubowymi (biało-czarne pasy) Atlético nowy stadion powstał jako pierwsza w historii arena sportowa architekta Bernardo Farkasvölgyi, prywatnie fana brazylijskich „Kogutów”. Przed stworzeniem odwiedził wiele krajowych i europejskich stadionów, inspirując się zwłaszcza tymi drugimi. Zachwyt Allianz Areną wydaje się czytelny w koncepcji, ale to wciąż stosunkowo oryginalny pomysł.

Zewnętrzna bryła będzie podzielona na pionowe segmenty – białe (kryte membraną) i ciemniejsze. Będą się różnić przepuszczalnością światła, dzięki czemu podział na ciemne/jasne będzie wyraźny i za dnia, i nocą, i od zewnątrz, i od środka.

Wewnątrz przewidziano 46 tys. miejsc rozdzielonych na trzy poziomy. Pierwotny plan zakładał stadion dla ponad 50 tys. widzów, ale został zredukowany w celu cięciu kosztów.

Z uwagi na zmienną wysokość terenu, kibice będą wchodzić na stadion z różnych poziomów. Na zachodzie grunt będzie już na poziomie boiska, a na wschodzie – aż na wysokości drugiego poziomu trybun. Po zachodniej stronie zaplanowano dodatkowo skwer o powierzchni ponad 20 tys. m2. Całość konstrukcji skryje największy w Brazylii parking przystadionowy (4600 miejsc!), muzeum klubu i megastore Atlético.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2016