Stadion Żużlowy w Pile

Pojemność4 970
Kraj Polska
MiastoPiła
KlubyPolonia Piła
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztPLN 18 M
Czas budowy2022–2023
Projekt ARCHI-GRAF Janusz Kiciński & Roman Szumny

Reklama

Stadion Żużlowy w Pile – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu modernizacji stadionu żużlowego w Pile?

W grudniu 2020 prezydent Piły Piotr Głowski i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Dariusz Kubicki poinformowali na konferencji prasowej o planach modernizacji stadionu żużlowego w Pile. Był to dość trudny moment na podjęcie tego typu inicjatywy, raz z racji trwającej pandemii COVID-19, dwa z powodu zawieszenia działalności klubu żużlowego Polonia Piła po sezonie 2019. Pomysłodawcy wyszli jednak z założenia, że sezon ogórkowy stwarza dobrą okazję do przeprowadzenia prac, a reaktywacja żużla w Pile i powrót kibiców na trybuny prędzej czy później i tak nastąpią.

Aby nadać inicjatywie racjonalny charakter, nie postawiono zbyt wygórowanych celów planowanej modernizacji. Do głównych założeń należało m.in. powiększenie płyty boiska wewnątrz toru, przebudowa toru żużlowego i trybun, modernizacja oświetlenia i wieży sędziowskiej, powstanie nowego parku maszyn, zaplecza dla zawodników i budowa budynku administracyjnego. Oszacowano, że koszty inwestycji powinny zmieścić się w przedziale od 6 do 10 mln zł.

Przeprowadzenie inwestycji uzależnione było od pozyskania przez miasto dofinansowania z zewnątrz, które powinno pokryć znaczną część kosztów. Inicjatorzy podjęli próby uzyskania dotacji z różnych programów rządowych. Ostatecznie, dzięki pomocy związanych z Piłą parlamentarzystów, Grzegorza Piechowiaka i Marcina Porzucka, w październiku 2021 miasto otrzymało dofinansowanie z funduszu „Polski Ład” w wysokości 16,65 mln zł (w międzyczasie szacowany koszt robót wzrósł do 18 mln zł).

Kiedy ma zostać przebudowany stadion żużlowy w Pile?

Wiosną 2022, po dwóch sezonach przerwy, Polonia Piła ponownie wystartowała w rozgrywkach żużlowych. Przetarg na modernizację stadionu rozpisano w lipcu 2022. Po jego rozstrzygnięciu, wykonawca otrzyma w sumie 14 miesięcy na przeprowadzenie prac, które zostaną podzielone na dwa etapy – pierwszy przed rozpoczęciem sezonu 2023, a drugi jesienią 2023.

Co zakłada koncepcja modernizacji stadionu Polonii Piła?

Koncepcja przebudowy została przygotowana przez biuro architektoniczne ARCHI-GRAF Janusz Kiciński & Roman Szumny. Zakłada ona powiększenie płyty boiska do standardowych rozmiarów, tak by mogły się na nim odbywać mecze w ramach rozgrywek seniorów. Przebudowany zostanie także tor żużlowy, który otrzyma nową, granitową nawierzchnię. Na zmodernizowanych trybunach znajdzie się 4970 miejsc siedzących. Powstanie również nowe oświetlenie, a remontowi poddana zostanie wieża sędziowska.

Na stadionie powstanie nowy park maszyn, przewidziano też budowę budynku administracyjnego i magazynów. Na prostych i na łukach powstaną nowe bariery. Poprawie ulegnie zaplecze socjalne dla zawodników, sędziów i medyków. Wyznaczone zostaną nowe strefy bezpieczeństwa między torem a trybunami. Zmienią się strefy wejścia na stadion oraz zostaną wyznaczone strefy toalet dla kibiców i punkty gastronomiczne, powstanie też sklep lub kasa.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022