Asta Arena

Pojemność3 830
Kraj Polska
MiastoPiła
KlubyPolonia Piła
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 22.55 M
Czas budowy02/2024 – 12/2024
Projekt ARCHI-GRAF Janusz Kiciński & Roman Szumny
Wykonawca Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz

Reklama

Asta Arena – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu modernizacji stadionu żużlowego w Pile?

W grudniu 2020 prezydent Piły Piotr Głowski i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Dariusz Kubicki poinformowali na konferencji prasowej o planach modernizacji stadionu żużlowego w Pile. Był to dość trudny moment na podjęcie tego typu inicjatywy, raz z racji trwającej pandemii COVID-19, dwa z powodu zawieszenia działalności klubu żużlowego Polonia Piła po sezonie 2019. Pomysłodawcy wyszli jednak z założenia, że sezon ogórkowy stwarza dobrą okazję do przeprowadzenia prac, a reaktywacja żużla w Pile i powrót kibiców na trybuny prędzej czy później i tak nastąpią.

Aby nadać inicjatywie racjonalny charakter, nie postawiono zbyt wygórowanych celów planowanej modernizacji. Do głównych założeń należało m.in. powiększenie płyty boiska wewnątrz toru, przebudowa toru żużlowego i trybun, modernizacja oświetlenia i wieży sędziowskiej, powstanie nowego parku maszyn, zaplecza dla zawodników i budowa budynku administracyjnego. Oszacowano, że koszty inwestycji powinny zmieścić się w przedziale od 6 do 10 mln zł.

Przeprowadzenie inwestycji uzależnione było od pozyskania przez miasto dofinansowania z zewnątrz, które powinno pokryć znaczną część kosztów. Inicjatorzy podjęli próby uzyskania dotacji z różnych programów rządowych. Ostatecznie, dzięki pomocy związanych z Piłą parlamentarzystów, Grzegorza Piechowiaka i Marcina Porzucka, w październiku 2021 miasto otrzymało dofinansowanie z funduszu „Polski Ład” w wysokości 16,65 mln zł (w międzyczasie szacowany koszt robót wzrósł do 18,5 mln zł).

Jak wyglądała droga do realizacji przebudowy stadionu żużlowego w Pile?

Wiosną 2022, po dwóch sezonach przerwy, Polonia Piła ponownie wystartowała w rozgrywkach żużlowych. W lipcu 2022 rozpisano przetarg na modernizację stadionu. Jedyną ofertę złożył Budimex, jednak kwota (42 mln zł) znacznie przekraczała możliwości i oczekiwania miasta, w związku z czym przetarg został unieważniony. Dodatkową przeszkodą dla inwestycji okazały się również procedury – miasto miało problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

W pierwszej połowie 2023 przeprowadzono na stadionie mniejsze prace, obejmujące m.in. wymianę nawierzchni toru oraz band, a także zainstalowano odwodnienie toru, nawodnienie płyty boiska i oświetlenie awaryjne. Koszt tych prac wyniósł niecałe 4,3 mln zł. Ponadto latem 2023 obiekt zyskał sponsora tytularnego i zmienił nazwę na Asta Arena.

W czerwcu 2023 unieważniono kolejny przetarg na główną część prac, ponownie w związku ze zbyt wysokimi oczekiwaniami finansowymi wykonawców. Ostatecznie dopiero za trzecim podejściem udało się wyłonić wykonawcę, którym został Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz z Chodzieży. Wartą 22,55 mln zł umowę podpisano na początku listopada 2023.

Kiedy ma zostać przebudowany stadion żużlowy w Pile?

1 lutego 2024 wydane zostało pozwolenie na budowę (obejmujące 98% zakresu prac). Przebudowa ma się rozpocząć w lutym 2024 i potrwać do grudnia 2024. W pierwszej kolejności prace skupią się na przebudowie trybuny wschodniej, następnie wykonywana będzie pozostała część robót. W trakcie przebudowy obiekt ma zachować funkcjonalność.

Co zakłada koncepcja modernizacji stadionu Polonii Piła?

Koncepcja przebudowy została przygotowana przez biuro architektoniczne ARCHI-GRAF Janusz Kiciński & Roman Szumny. Modernizacja obejmuje przebudowę trybun wraz z montażem nowych siedzisk, wymianę oświetlenia oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont wieży sędziowskiej czy zmiany w otoczeniu stadionu.

W związku z problemami z wyłonieniem wykonawcy i wysokimi kosztami, plan został okrojony z pierwotnej wersji, która zakładała jeszcze m.in. powiększenie płyty boiska do standardowych rozmiarów, powstanie nowego parku maszyn i zaplecza. Liczba miejsc siedzących na przebudowanych trybunach została zredukowana z początkowo zakładanych 4970 do 3830. Prace związane z torem żużlowym wykonano w ramach oddzielnego zadania w 2023.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022