Abdullah Al Faisal Stadium

Pojemność27 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoDżudda
KlubyAl-Ahli, Ittihad FC
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztSAR 150 mln
Czas budowy2013-2021
Data projektu 2013

Reklama

Abdullah Al Faisal Stadium – opis projektu

Najdalej na południe wysunięty stadion w Dżuddzie został wytypowany do modernizacji w 2012 roku. Wstępne szacunki mówiły o podniesieniu pojemności do ok. 32 tys. miejsc poprzez nadbudowę drugiego poziomu trybun z trzech stron, wyłączając jedynie zachodnią (główną).

Szczegółową koncepcję mieszkańcy zobaczyli w 2013 roku i wtedy też zaczęła się realizacja. Plan przewidywał zadaszenie wszystkich sektorów, a na łukach za bramkami również poszerzenie istniejącego dolnego poziomu trybun. Cały stadion miał otrzymać nowy system identyfikacji, kontroli dostępu (61 bramek elektronicznych) i przedpola lepiej obsługujące wchodzących widzów. Koncepcja zakładała też powstanie 34 lóż.

Całość miała powstać w zaledwie 10 miesięcy dzięki budowie przede wszystkim z prefabrykatów stalowych. Kosz szacowano na 90 mln reali (tyle samo w złotówkach). Z biegiem czasu okazało się jednak, że jej wdrożenie będzie znacznie droższe. Budżet podniesiono do 150 mln, a w lipcu 2013 doszło do groźnego wypadku, który wstrzymał prace. Zawaliły się dwa pierwsze segmenty dachu zainstalowane nad nowymi trybunami. Dopiero po roku roboty można było wznowić z nieznacznie zmodyfikowanym dachem i tymczasowymi podporami ustawionymi na trybunach.

Ostatecznie przebudowa trwała znacznie dłużej niż zakładano i obiekt udało się ponownie zainaugurować dopiero 1 października 2021 przy okazji meczu derbowego pomiędzy Al-Ittihad i Al-Ahli. Dzięki modernizacji pojemność stadionu wzrosła do 27 tys. widzów.

Reklama

Wizualizacje

  
 • Abdullah Al Faisal Stadium
  2013 ©
 • Abdullah Al Faisal Stadium
  2013 ©
 • Abdullah Al Faisal Stadium
  2013 ©
 •  
 • Abdullah Al Faisal Stadium
  2013 ©
 • Abdullah Al Faisal Stadium
  2013 ©
 •  

Powiązane aktualności

2015