Hiroshima Peace Stadium

Pojemność30 000
Kraj Japonia
MiastoHiroshima
KlubySanfrecce Hiroshima
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztJPY 27,1 B ($ 245 M)
Czas budowy02/2022 – 12/2023
Wykonawca konsorcjum pod przewodnictwem Taisei Corporation

Reklama

Hiroshima Peace Stadium – opis projektu

Jak powstały plany nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima?

Chociaż w 1992 oddano do użytku w Hiroszimie nowy, duży stadion (tzw. Hiroshima Big Arch), już na początku XXI wieku pojawiły się pomysły budowy nowego, typowo piłkarskiego obiektu. W lutym 2003 budowę takiej areny obiecywał burmistrz Tadatoshi Akiba. Choć początkowo z planów nic nie wyszło, do pomysłu powracano w kolejnych latach, a temat znacznie ożył w okresie, kiedy Sanfrecce Hiroszima zdobywało trzy tytuły mistrzowskie (2012, 2013 i 2015).

Pod budowę stadionu rozważano różne lokalizacje w całym mieście. 6 lutego 2019 doszło do spotkania przedstawicieli klubu, miasta, prefektury i izby przemysłowo-handlowej, na którym ustalono, że obiekt powstanie w Parku Centralnym. Wyznaczone miejsce znajduje się w centrum Hiroszimy, tuż obok hali widowiskowo-sportowej Hiroshima Green Arena oraz Zamku Hiroshima, ok. 700 m na północ od Kopuły Bomby Atomowej.

Kiedy powstanie nowy stadion dla Sanfrecce Hiroszima?

Relację z budowy nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima można zobaczyć na osobnej podstronie

Wstępne prace przygotowawcze rozpoczęły się już w 2020. 31 marca 2021 wybrano głównego wykonawcę (konsorcjum ośmiu podmiotów pod przewodnictwem Taisei Corporation), a właściwa budowa stadionu ruszyła 1 lutego 2022. Prace mają się zakończyć w grudniu 2023, by obiekt był dostępny od początku sezonu 2024. Koszt budowy szacowany jest na 27,1 mld jenów.

Jakie są założenia koncepcji nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima?

Stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ, z boiskiem położonym na osi północ-południe. Trybuny wzdłuż boiska zostaną podzielone na dwa piętra, z dodatkową wąską kondygnacją pomiędzy. Wysoka, jednopiętrowa trybuna za południową bramką będzie przeznaczona dla najzagorzalszych kibiców Sanfrecce. Pojemność areny wyniesie 30 000 widzów.

Niestandardowy, paraboliczny dach z wcięciami w narożnikach po stronie południowej i wyraźnym obniżeniem w części północnej, symbolizuje „skrzydła nadziei” i nadaje arenie oryginalną formę. Pod dachem znajdą się telebimy oraz reflektory oświetleniowe.

Obiekt zostanie wyposażony w loże i miejsca VIP, punkty cateringowe, a także restauracje, sklepy oraz inne funkcje komercyjne i udogodnienia, dzięki którym stanie się atrakcyjnym miejscem do odwiedzin również poza dniami meczowymi.

Teren sąsiadujący ze stadionem od strony wschodniej zachowa swą rekreacyjną funkcję i będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Projekt zakłada stworzenie kładek dla pieszych ponad biegnącymi obok ulicami oraz małej przystani na pobliskiej odnodze rzeki Ōta.

Reklama

Wizualizacje