EDION Peace Wing Hiroshima

Pojemność28 520
Kraj Japonia
MiastoHiroshima
KlubySanfrecce Hiroshima
Inauguracja 01.02.2024
Czas budowy 2022–2024
Koszt 25,7 mld JPY (173,6 mln $)
Wykonawca konsorcjum pod przewodnictwem Taisei Corporation

Reklama

EDION Peace Wing Hiroshima – opis stadionu

Jak powstały plany nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima można zobaczyć na osobnej podstronie

Chociaż w 1992 oddano do użytku w Hiroszimie nowy, duży stadion (tzw. Hiroshima Big Arch), już na początku XXI wieku pojawiły się pomysły budowy nowego, typowo piłkarskiego obiektu. W lutym 2003 budowę takiej areny obiecywał burmistrz Tadatoshi Akiba.

Początkowo z planów nic nie wyszło, ale do pomysłu powracano w kolejnych latach, a temat znacznie ożył w okresie, kiedy Sanfrecce Hiroszima zdobywało trzy tytuły mistrzowskie (2012, 2013 i 2015). W styczniu 2013 władzom miasta i prefektury przekazano petycję w sprawie nowego stadionu, podpisaną przez ponad 370 tys. osób.

Pod budowę stadionu rozważano różne lokalizacje w całym mieście. 6 lutego 2019 doszło do spotkania przedstawicieli klubu, miasta, prefektury i izby przemysłowo-handlowej, na którym ustalono, że obiekt powstanie w Parku Centralnym. Wyznaczone miejsce znajduje się w centrum Hiroszimy, tuż obok hali widowiskowo-sportowej Hiroshima Green Arena oraz Zamku Hiroshima, ok. 700 m na północ od Kopuły Bomby Atomowej.

Kiedy wybudowano nowy stadion dla Sanfrecce Hiroszima?

Relację z budowy nowego stadionu dla Sanfrecce Hiroszima można zobaczyć na osobnej podstronie

Wstępne prace przygotowawcze rozpoczęły się już w 2020. 31 marca 2021 wybrano głównego wykonawcę (konsorcjum ośmiu podmiotów pod przewodnictwem Taisei Corporation), a właściwa budowa stadionu ruszyła 1 lutego 2022. Prace zakończyły się zgodnie z planem, przed rozpoczęciem sezonu 2024.

Obiekt został wybudowany przez miasto, a koszt budowy wyniósł ok. 25,7 mld jenów. Zarządzaniem stadionem zajmuje się spółka utworzona przez Sanfrecce, która płaci lokalnym władzom za możliwość eksploatacji.

Kiedy zainaugurowano nowy stadion Sanfrecce Hiroszima?

Inauguracja nowego stadionu miała miejsce 1 lutego 2024. Dzień wcześniej zorganizowano na nim ceremonię znaczącą zakończenie prac. Pierwszy mecz na nowej arenie odbył się 10 lutego 2024, kiedy w przedsezonowym sparingu gospodarze przegrali z Gamba Osaka 1:2. Pierwsze spotkanie ligowe rozegrano natomiast 23 lutego 2024 (Sanfrecce Hiroszima – Urawa Red Diamonds 2:0).

Jaką nazwę otrzymał nowy stadion Sanfrecce Hiroszima?

Obiekt początkowo określany był mianem „Hiroshima Peace Stadium”. Jeszcze przed inauguracją, w czerwcu 2023, udało się jednak uzgodnić warunki dotyczące praw do nazwy stadionu. Sponsorem tytularnym została sieć sklepów z artykułami elektronicznymi EDION (wcześniej, przez ponad dekadę, EDION był również sponsorem tytularnym poprzedniego obiektu Sanfrecce), a stadion otrzymał nazwę „EDION Peace Wing Hiroshima”.

Czym różni się nowy stadion Sanfrecce Hiroszima od poprzednika?

Nowy stadion wyraźnie różni się od poprzedniego obiektu (Hiroshima Big Arch), na którym swoje spotkania rozgrywali piłkarze Sanfrecce. Stary stadion to obiekt wielofunkcyjny, z bieżnią lekkoatletyczną, położony na północno-zachodnich przedmieściach, w przeciwieństwie do nowej areny, która powstała w centrum. Jest on za to wyraźnie większy od swojego następcy (może pomieścić ok. 45 tys. widzów).

Jak prezentuje się EDION Peace Wing Hiroshima?

Stadion posiada typowo piłkarski układ, z boiskiem położonym na osi północ-południe. Trybuny wzdłuż boiska zostały podzielone na dwa piętra, z dodatkową wąską kondygnacją pomiędzy. Wysoka, jednopiętrowa trybuna za południową bramką przeznaczona jest dla najzagorzalszych kibiców Sanfrecce. Pojemność areny wynosi 28 520 widzów.

Niestandardowy, paraboliczny dach z wcięciami w narożnikach po stronie południowej i wyraźnym obniżeniem w części północnej, symbolizuje „skrzydła nadziei” i nadaje arenie oryginalną formę. Pod dachem znajdują się dwa duże telebimy oraz system nagłośnienia i reflektory oświetleniowe. Krzesełka na trybunach są w większości purpurowe, nawiązując do wiodącej barwy Sanfrecce.

Obiekt został wyposażony w loże i miejsca VIP, punkty cateringowe, a także restauracje, sklepy oraz inne funkcje komercyjne i udogodnienia, dzięki którym ma się stać atrakcyjnym miejscem do odwiedzin również poza dniami meczowymi. Częścią stadionu jest m.in. muzeum piłkarskie. Odwiedzających zainteresować może też mural z Kapitanem Tsubasą na jednej ze ścian wewnątrz areny.

Teren sąsiadujący ze stadionem od strony wschodniej ma zachować swą rekreacyjną funkcję i być dostępny dla wszystkich mieszkańców. W ramach projektu wykonano również szeroką kładkę dla pieszych biegnącą ponad ulicą, na południową stronę.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025