Stadion Polonii Warszawa (I)

Pojemność15 500
Kraj Polska
MiastoWarszawa
KlubyPolonia
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Open Architekci

Reklama

Stadion Polonii Warszawa (I) – opis projektu

Praca otrzymała II nagrodę w konkursie na koncepcję nowego kompleksu sportowego Polonii Warszawa. Z uzasadnienia Jury:

Jury doceniło przede wszystkim bardzo dobre powiązanie projektowanego zespołu z otoczeniem, uzyskane przez zastosowanie właściwej skali, proporcji obiektów i rytmu elewacji. Wszystkie nowe kubatury mają wysokość ok. 15 m, tak, by nie dominować zabudowy wzdłuż ulicy Konwiktorskiej i przede wszystkim Parku Traugutta. Oparte na ażurowej konstrukcji zadaszenie kulturalnie i z szacunkiem dopełnia budynek zabytkowy. Cały układ oparty na historycznej osi wschód-zachód został umiejętnie i z wyczuciem zaprojektowany pod względem krajobrazowym.

Jury pozytywnie oceniło zastosowane rozwiązania funkcjonalne. Szczególną uwagę zwrócono na projekt hali sportowej z zagłębioną płytą boiska na poziomie -1, przez co uzyskano wgląd do wnętrza hali z poziomu placu oraz zredukowano wysokość całkowitą budynku. Zlokalizowanie zaplecza sportowego na poziomie -1 pozwoliło na oszczędność powierzchni i wysokości części nadziemnej.

Uzyskanie korelującej z otoczeniem skali uzyskano dzięki przeniesieniu funkcji administracyjnych, przewidzianych w programie stadionu do odrębnego budynku. Niestety, usytuowanie nowej bryły utrudniło relacje komunikacyjne i widokowe zespołu z Parkiem Traugutta. Bardzo zawężona została też północna strefa wejściowa stadionu. Pozbawiona aktywnych funkcji południowa elewacja stadionu uniemożliwiła wytworzenie wzdłuż ul. Konwiktorskiej żywej miejskiej pierzei.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2019