Stadio Erasmo Iacovone

Pojemność16 306
Kraj Włochy
MiastoTaranto
KlubyTaranto FC 1927
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 46.8 M ($ 50 M)
Czas budowy06.2024 – 02.2026
Projekt GAU Arena

Reklama

Stadio Erasmo Iacovone – opis projektu

Kiedy powstały plany nowego Stadio Erasmo Iacovone?

W maju 2022 zaprezentowano szerszej publiczności pierwsze szkice nowego stadionu mającego powstać w Tarencie, na południu Włoch. Projekt jest wspólną inicjatywą miasta i grupy prywatnych inwestorów, a impulsem do jego powstania były Igrzyska Śródziemnomorskie 2026, których prawo do organizacji Tarent otrzymał w 2019. Nowy obiekt ma zastąpić stary Stadio Erasmo Iacovone, istniejący od 1965.

Za prace nad projektem stadionu odpowiedzialne jest studio GAU Arena (gł. arch. Gino Zavanella), które wcześniej projektowało m.in. nowy stadion Juventusu. W listopadzie 2022 podano więcej szczegółów dotyczących przyszłego obiektu i zaprezentowano nowe wizualizacje. Koszt budowy areny szacuje się na 46,8 mln €, z czego 18 mln € ma pochodzić z funduszy publicznych, a reszta od prywatnych inwestorów.

Kiedy wybudowany zostanie nowy Stadio Erasmo Iacovone?

Według harmonogramu, jaki nakreślono w kwietniu 2023, pełna dokumentacja projektowa ma być gotowa latem 2023, procedura przetargowa ma się odbyć w pierwszej połowie 2024, a prace budowlane mają się rozpocząć w czerwcu 2024. Budowa miałaby się zakończyć w lutym 2026, a inauguracja nowej areny według planu ma nastąpić w kwietniu 2026, dwa miesiące przed igrzyskami śródziemnomorskimi.

Na czas budowy występujący na Stadio Erasmo Iacovone piłkarze klubu Taranto FC 1927 będą musieli wyprowadzić się na inny obiekt, wstępnie mówi się o stadionie w oddalonym o ok. 30 km Francavilla Fontana.

Jaki będzie nowy Stadio Erasmo Iacovone?

Nowy stadion ma powstać w miejscu starego Stadio Erasmo Iacovone, który zostanie rozebrany. Boisko nowego obiektu zostanie nieznacznie przesunięte i obrócone o 15° względem poprzedniego, dzięki czemu znajdzie się ono na osi północ-południe i rozwiązany zostanie problem ograniczeń przestrzennych (przy obecnym położeniu budowę północno-wschodniego narożnika blokuje biegnąca obok Via Lago di Como).

Zmianie ulegnie całe otoczenie stadionu, w pobliżu którego powstanie duża liczba miejsc parkingowych. Sam stadion okrążać będzie podwyższona promenada, znacznie poszerzona przed trybuną główną, gdzie tworzyć będzie publiczny plac urozmaicony zielenią.

Stadion będzie posiadał prostokątną formę, z zaokrąglonymi narożnikami. Jednopoziomowe trybuny otoczą boisko ze wszystkich stron, a trybuna główna, nieco wyższa od pozostałych, znajdzie się po stronie zachodniej. Na trybunie głównej znajdą się loże VIP oraz strefy hospitality.

Pojemność obiektu wyniesie 16 306 widzów, w tym 1200 miejsc w sektorze gości. Widownia będzie w pełni przykryta dachem, a z zewnątrz trybuny osłoni elewacja, na której znajdą się ekrany multimedialne. Obiekt będzie przystosowany do organizacji meczów piłkarskich na najwyższym poziomie i ma spełniać wymagania dla stadionów kategorii 4 UEFA. Będzie to jedna z najnowocześniejszych aren piłkarskich na południu Włoch.

Stadion będzie dysponował znaczną ilością przestrzeni pod cele handlowo-rozrywkowe. Znajdą się w nim m.in. sklepy, centrum kongresowe i medyczne, siłownia, biura oraz bary i restauracje, dzięki czemu ma on tętnić życiem również poza dniami meczowymi.

Reklama

Wizualizacje