Buffalo Bills Stadium

Pojemność62 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoBuffalo
KlubyBuffalo Bills
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 1.4 billion
Czas budowy2023–2026
Projekt Populous

Reklama

Buffalo Bills Stadium – opis projektu

Jak powstał projekt nowego stadionu dla Buffalo Bills?

Obecny stadion Buffalo Bills, Highmark Stadium, powstał w latach 1972–1973, niedługo po tym, jak zespół został jedną z drużyn ligi NFL. Od pewnego czasu dyskutowano nad budową nowego stadionu dla drużyny, a w 2014 powołano specjalny zespół do prac nad projektem, złożony z przedstawicieli Buffalo Bills, lokalnych polityków czy przedsiębiorców.

Pod uwagę brano kilka różnych lokalizacji pod budowę nowego stadionu, obok pomysłu budowy w pobliżu dotychczasowego obiektu, poważnie zastanawiano się również nad lokalizacją w centrum Buffalo. Ostatecznie jednak uzgodniono, że nowy stadion powstanie tuż obok Highmark Stadium, po drugiej stronie Abbott Road. Umowa dzierżawy terenu ma zostać podpisana na 30 lat.

W marcu 2022 ogłoszono, że uzgodniony został model finansowania budowy nowego stadionu. Koszt, który oszacowano na 1,4 mld $, ma zostać pokryty z budżetu stanu Nowy Jork (600 mln $), hrabstwa Erie (250 mln $) oraz z pieniędzy od Buffalo Bills (550 mln $, z czego 200 mln $ ma wynieść pożyczka od NFL).

Łącznie udział funduszy publicznych w projekcie wyniesie 850 mln $. Miało to być rekordowe dofinansowanie budowy stadionu dla drużyny NFL z pieniędzy podatników, choć później ogłoszony projekt nowej areny dla Tennessee Titans zakłada jeszcze większą publiczną dotację (1,26 mld $). Tak wysokie wsparcie ze strony lokalnych władz wzbudziło kontrowersje i głosy krytyczne.

Niedługo po osiągnięciu porozumienia w sprawie finansowania, zatrudniono renomowaną pracownię Populous do prac nad projektem architektonicznym przyszłego stadionu. Wcześniej nawiązano także współpracę z firmą Legends, odpowiedzialną m.in. za marketing i zarządzanie projektem.

Pierwsze wizualizacje nowego stadionu od Populous zostały opublikowane w październiku 2022. Niedługo później wybrano również firmy odpowiedzialne za przebieg budowy. Są to: Gilbane Building Company i Turner Construction Company, we współpracy z 34 Group. Według planów, budowa nowego stadionu powinna rozpocząć się na wiosnę 2023 i zakończyć jesienią 2026.

Jaki będzie nowy stadion Buffalo Bills?

Nowy stadion powstanie tuż obok dotychczasowej areny Buffalo Bills, Highmark Stadium (po drugiej stronie Abbott Road), w Orchard Park, na południowych przedmieściach Buffalo. Boisko na nowym stadionie zostanie nieco obrócone względem poprzedniego, do orientacji północ-południe. Obiekt z zewnątrz będzie nawiązywał do lokalnej architektury. Nowy stadion będzie posiadał znacznie bogatszą ofertę komercyjną i cateringową i ma tętnić życiem również poza dniami meczowymi.

Trybuny nowego stadionu zostaną podzielone na kilka poziomów i będą mogły pomieścić ok. 62 000 widzów, niemal o 10 tys. mniej niż na starym stadionie. Nowy obiekt Buffalo Bills będzie się tym samym zaliczał do najmniejszych w lidze NFL. Poprawie ulegnie jednak komfort oraz widoczność, a widzowie będą mogli skorzystać z bardziej różnorodnej oferty wyboru miejsc. W górnej części trybuny zostaną zadaszone, a dach pokryje 65% siedzeń.

Z pełnego zadaszenia stadionu, które staje się coraz bardziej popularne w NFL, zrezygnowano nie tylko z uwagi na wysokie koszty takiego rozwiązania, ale również ze względu na to, że transmisje z zaśnieżonego Buffalo często przykuwały uwagę i stały się niemal częścią wizerunku Bills.

Dla lepszego komfortu widzów, oprócz częściowego zadaszenia, trybuny będą wyposażone również w ogrzewanie, a dzięki zmienionej konfiguracji boiska, wyższym trybunom, zadaszeniu i elewacji zewnętrznej, obiekt ma być o wiele mniej podatny na działanie wiatru wiejącego od strony jeziora Erie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022