New Highmark Stadium

Pojemność62 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoBuffalo
KlubyBuffalo Bills
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$1.54 B
Czas budowy2023–2026
Projekt Populous

Reklama

New Highmark Stadium – opis projektu

Jak powstał projekt nowego stadionu dla Buffalo Bills?

Obecny stadion Buffalo Bills, Highmark Stadium, powstał w latach 1972–1973, niedługo po tym, jak zespół został jedną z drużyn ligi NFL. Od pewnego czasu dyskutowano nad budową nowego stadionu dla drużyny, a w 2014 powołano specjalny zespół do prac nad projektem, złożony z przedstawicieli Buffalo Bills, lokalnych polityków czy przedsiębiorców.

Pod uwagę brano kilka różnych lokalizacji pod budowę nowego stadionu, obok pomysłu budowy w pobliżu dotychczasowego obiektu, poważnie zastanawiano się również nad lokalizacją w centrum Buffalo. Ostatecznie jednak uzgodniono, że nowy stadion powstanie tuż obok Highmark Stadium, po drugiej stronie Abbott Road. Umowa dzierżawy terenu ma zostać podpisana na 30 lat.

W marcu 2022 ogłoszono, że uzgodniony został model finansowania budowy nowego stadionu. Koszt, który oszacowano na 1,4 mld $, ma zostać pokryty z budżetu stanu Nowy Jork (600 mln $), hrabstwa Erie (250 mln $) oraz z pieniędzy od Buffalo Bills (550 mln $, z czego 200 mln $ ma wynieść pożyczka od NFL). Rok później szacunkowe koszty wzrosły do 1,54 mld $. Brakujące 140 mln $ ma pochodzić od Buffalo Bills.

Łącznie udział funduszy publicznych w projekcie wyniesie 850 mln $. Miało to być rekordowe dofinansowanie budowy stadionu dla drużyny NFL z pieniędzy podatników, choć później ogłoszony projekt nowej areny dla Tennessee Titans zakłada jeszcze większą publiczną dotację (1,26 mld $). Tak wysokie wsparcie ze strony lokalnych władz wzbudziło kontrowersje i głosy krytyczne.

Niedługo po osiągnięciu porozumienia w sprawie finansowania, zatrudniono renomowaną pracownię Populous do prac nad projektem architektonicznym przyszłego stadionu. Wcześniej nawiązano także współpracę z firmą Legends, odpowiedzialną m.in. za marketing i zarządzanie projektem.

Pierwsze wizualizacje nowego stadionu od Populous zostały opublikowane w październiku 2022. Niedługo później wybrano również firmy odpowiedzialne za przebieg budowy. Są to: Gilbane Building Company i Turner Construction Company, we współpracy z 34 Group. Prace przygotowujące teren pod inwestycję rozpoczęły się na początku maja 2023. Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy miała miejsce 5 czerwca 2023. Obiekt zgodnie z planem powinien być gotowy w lipcu 2026.

Przy okazji ceremonii rozpoczęcia budowy ogłoszono również przedłużenie partnerstwa z Highmark Blue Cross Blue Shield, które jest sponsorem tytularnym dotychczasowego stadionu Buffalo Bills. Zgodnie z umową nowy obiekt otrzyma nazwę „Highmark Stadium” (na czas budowy, dla odróżnienia od dotychczasowego stadionu, będzie określany jako „New Highmark Stadium”).

Jaki będzie nowy stadion Buffalo Bills?

Nowy stadion powstanie tuż obok dotychczasowej areny Buffalo Bills, Highmark Stadium (po drugiej stronie Abbott Road), w Orchard Park, na południowych przedmieściach Buffalo. Boisko na nowym stadionie zostanie nieco obrócone względem poprzedniego, do orientacji północ-południe. Obiekt z zewnątrz będzie nawiązywał do lokalnej architektury. Nowy stadion będzie posiadał znacznie bogatszą ofertę komercyjną i cateringową i ma tętnić życiem również poza dniami meczowymi.

Trybuny nowego stadionu zostaną podzielone na kilka poziomów i będą mogły pomieścić ok. 62 000 widzów, niemal o 10 tys. mniej niż na starym stadionie. Nowy obiekt Buffalo Bills będzie się tym samym zaliczał do najmniejszych w lidze NFL. Poprawie ulegnie jednak komfort oraz widoczność, a widzowie będą mogli skorzystać z bardziej różnorodnej oferty wyboru miejsc. W górnej części trybuny zostaną zadaszone, a dach pokryje 65% siedzeń.

Z pełnego zadaszenia stadionu, które staje się coraz bardziej popularne w NFL, zrezygnowano nie tylko z uwagi na wysokie koszty takiego rozwiązania, ale również ze względu na to, że transmisje z zaśnieżonego Buffalo często przykuwały uwagę i stały się niemal częścią wizerunku Bills.

Dla lepszego komfortu widzów, oprócz częściowego zadaszenia, trybuny będą wyposażone również w ogrzewanie, a dzięki zmienionej konfiguracji boiska, wyższym trybunom, zadaszeniu i elewacji zewnętrznej, obiekt ma być o wiele mniej podatny na działanie wiatru wiejącego od strony jeziora Erie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022