Nissan Stadium

Pojemność60 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoNashville
KlubyTennessee Titans
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$2.1 B
Czas budowy2024–2027
Projekt Manica Architecture

Reklama

Nissan Stadium – opis projektu

Jak doszło do powstania planów budowy nowego stadionu dla Tennessee Titans?

Obecny obiekt drużyny NFL Tennessee Titans, Nissan Stadium, powstał w latach 1997–1999, kiedy zespół ten przeprowadził się z Houston do Nashville. Przed budową stadionu podpisano z miastem umowę najmu, zgodnie z którą lokalne władze zobowiązane są do ponoszenia kosztów utrzymywania i remontowania areny.

W związku z rosnącymi kosztami modernizacji, na początku 2022 Titans wspólnie z lokalnymi władzami zaczęli zastanawiać się nad ekonomicznym sensem utrzymywania aktualnego stanu rzeczy. Późniejsze studium wykonane przez Venue Solutions Group wykazało, że dalsze koszty utrzymywania obiektu aż do końca umowy (2039) wyniosą łącznie między 1,75 a 1,95 mld $.

Wyliczenia wykazały, że w tej sytuacji finansowo uzasadniona będzie budowa nowego stadionu. Rozpoczęto więc wstępne przymiarki do ewentualnej budowy nowego obiektu (wcześniej odrzucono możliwość przebudowy Nissan Stadium). W październiku 2022 zaprezentowano pierwsze wizualizacje nowego stadionu, przygotowane przez pracownię Manica Architecture.

Jaki będzie nowy stadion Tennessee Titans?

Nowy stadion miałby powstać tuż obok Nissan Stadium, na wschód od niego, w miejscu zajmowanym dotychczas przez parkingi. Nowa umowa dzierżawy terenu ma zostać podpisana na 30 lat. Obiekt mógłby pomieścić ok. 60 000 widzów, niemal o 10 tys. miejsc mniej niż na dotychczasowym stadionie i stałby się najmniejszym pojemnościowo obiektem w lidze NFL, choć jednocześnie zaliczałby się do najnowocześniejszych.

Jedną z ważniejszych właściwości stadionu byłoby jego pełne zadaszenie, kryjące nie tylko trybuny, ale i boisko. Dach będzie zamontowany na stałe (bez możliwości otwierania) i ma być pokryty przepuszczającym światło materiałem ETFE. Trybuny zostaną podzielone na cztery kondygnacje i mają zapewnić bardzo dobrą widoczność z każdego sektora. Obiekt ma dysponować rozbudowaną ofertą premium i oferować możliwość wykupu spersonalizowanych miejsc. Na stadionie znajdą się również telebimy, a boisko będzie miało sztuczną nawierzchnię.

W środku znajdą się liczne przestrzenie do prowadzenia biznesu, a szeroka oferta komercyjna sprawi, że obiekt będzie tętnił życiem również poza dniami meczowymi i pozwoli uzyskiwać wpływy pokrywające koszty jego utrzymania. Liczne punkty i lokale gastronomiczne oraz oferta hospitality mają pozytywnie wpłynąć na doznania widzów w trakcie meczów.

Po zewnętrznej stronie stadionu znajdą się tarasy z widokami na miasto. Wygląd zewnętrzny obiektu inspirowany jest charakterystyczną dla Nashville architekturą. Obok stadionu powstanie plac o powierzchni 12 tys. stóp kwadratowych, służący do organizacji imprez plenerowych lub jako miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu dla lokalnej społeczności.

Stadion ma cechować także szereg rozwiązań proekologicznych oraz pod kątem zrównoważonego rozwoju, ukierunkowanych na minimalizację ilości produkowanych odpadów oraz zużycia wody i energii elektrycznej z sieci. Celem dla projektantów ma być spełnienie warunków pozwalających na otrzymanie złotego certyfikatu LEED.

W listopadzie 2023 poinformowano o zawarciu umowy sponsorskiej, zgodnie z którą nowy obiekt będzie nosił nazwę Nissan Stadium (początkowo używano roboczej nazwy Tennessee Stadium). Umowa ma obowiązywać przez 20 lat. Jest to kontynuacja współpracy, gdyż od 2015 nazwę Nissan Stadium nosi dotychczasowy obiekt Tennessee Titans.

Jakie wydarzenia będą się odbywać na nowym stadionie w Nashville?

Głównym użytkownikiem stadionu będzie drużyna NFL Tennesse Titans, stąd został on zaprojektowany przede wszystkim jako arena rozgrywek futbolu amerykańskiego. Cztery mecze w sezonie na obiekcie mają rozgrywać również zawodnicy drużyny uniwersyteckiej Tennessee State Tigers, bez ponoszenia opłat za korzystanie z areny.

Obiekt ma być przystosowany do goszczenia najważniejszych imprez takich jak Super Bowl, finały rozgrywek uniwesyteckich czy np. WrestleMania. Ponadto stadion wzbogaci ofertę Nashville pod względem możliwości organizacji dużych koncertów i festiwali, wzmacniając jego reputację jako „muzycznego miasta”.

Jakie koszty związane są z budową nowego stadionu dla Tennessee Titans?

Koszt budowy stadionu szacowany jest na 2,1 mld $, z czego 840 mln $ ma wyłożyć Tennessee Titans (wsparcia w poniesieniu tych kosztów ma udzielić NFL), 500 mln $ ma wynieść dofinansowanie stanu Tennessee, a 760 mln $ pochodzić ma od władz metropolii. Łączna kontrybucja publicznych finansów wyniesie 1,26 mld $, co stanowić będzie największe tego typu dofinansowanie do budowy stadionu NFL w historii.

Władze metropolii nie będą musiały jednak dłużej ponosić wysokich kosztów utrzymania Nissan Stadium. Utrzymanie nowego obiektu weźmie na siebie Tennessee Titans, choć dzięki rozbudowanej ofercie komercyjnej i ukierunkowaniu na organizację możliwie jak największej liczby eventów, obiekt powinien zarabiać sam na siebie. Zaaprobowanie przez metropolię dotacji pozwala wykorzystać dodatkowe środki na inwestycję od władz stanowych czy ligi NFL. Nowy stadion powinien także przynosić większe wpływy do lokalnego budżetu z podatków.

Poza przesłankami ekonomicznymi, decyzja o budowie nowego stadionu oznacza również znaczące korzyści wizerunkowe. W Nashville powstanie unikalny, nowoczesny stadion, zdolny do goszczenia najważniejszych imprez. Obiekt wpisze się w trend niezwykle drogich, w pełni zadaszonych stadionów, jakie powstały w niedawnym czasie dla kilku zespołów NFL i będzie służyć mieszkańcom przez kolejne dekady. Ponadto miasto zyska teren po Nissan Stadium (po otwarciu nowej areny, stary stadion zostanie rozebrany), który będzie można przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe, tereny zielone i inne udogodnienia dla mieszkańców.

Kiedy powstanie nowy stadion Tennessee Titans?

Choć model finansowy został już wypracowany, uzyskanie pieniędzy z funduszy publicznych wymaga jeszcze dodatkowych procedur. W międzyczasie mają być także prowadzone konsultacje społeczne oraz prace nad projektem architektonicznym. Według informacji przekazanych w drugiej połowie 2023, budowa mogłaby się rozpocząć wiosną lub latem 2024, a otwarcie stadionu planowane jest na 2027.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022