Estadio CONMEBOL

Pojemność50 000
Kraj Paragwaj
MiastoAsunción
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$100 M – $250 M
Czas budowy?

Reklama

Estadio CONMEBOL – opis projektu

Jak powstał projekt Estadio CONMEBOL?

W 2017 Urugwaj i Argentyna oficjalnie zapowiedziały zamiar ubiegania się o organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2030. W tym samym roku do inicjatywy dołączył jeszcze Paragwaj, a w 2019 również Chile. Specjalną okazją do zorganizowania mundialu w Ameryce Południowej w 2030 miał być jubileusz 100-lecia pierwszego turnieju, który odbył się w Urugwaju.

31 marca 2023, na 76. kongresie CONMEBOL, przedstawiono 18 stadionów, na których zamierzano zorganizować imprezę. Na liście znalazło się 5 obiektów z Paragwaju, w tym 4 już istniejące: Estadio Defensores del Chaco, Estadio General Pablo Rojas, Estadio Antonio Aranda i Estadio Villa Alegre.

Piątym stadionem miał być zupełnie nowy obiekt, którego pierwsze wizualizacje przedstawiono właśnie na tym kongresie, podczas prezentacji filmu z proponowanymi stadionami. Projekt nazwano Estadio CONMEBOL, a pierwsze szczegóły dotyczące nowego stadionu zdradził prezydent CONMEBOL Alejandro Domínguez.

Jaką rolę odegra Estadio CONMEBOL podczas Mistrzostw Świata 2030?

11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła gospodarzy mistrzostw świata w 2030. Turniej odbędzie się głównie w Hiszpanii, Portugalii i Maroku (pod koniec procesu wyboru była to jedyna kontrkandydatura krajów z Ameryki Południowej), ale w związku z jubileuszem 100-lecia uczyniono także gest w stronę Urugwaju, Argentyny i Paragwaju, w których na początku mistrzostw odbędzie się po jednym spotkaniu.

Informacje o takim rozwiązaniu pojawiły się już na kilka dni przed oficjalnym ogłoszeniem i już wtedy wiadomo było, że stadionem z Paragwaju, na którym odbędzie się mecz mundialu będzie nowy Estadio CONMEBOL. Bardzo możliwe, że istnienie tego projektu, jak również wpływy Paragwajczyka Alejandro Domíngueza, prezydenta CONMEBOL, zadecydowały w ogóle o uwzględnieniu Paragwaju jako współgospodarza.

Jaki będzie Estadio CONMEBOL?

Projekt jest inicjatywą południowoamerykańskiej konfederacji piłkarskiej (CONMEBOL), która ma swoją siedzibę w Paragwaju, w mieście Luque będącym częścią aglomeracji Asunción (tuż obok międzynarodowego lotniska). Według pierwszych doniesień, nowy stadion miał mieć pojemność 45 tys. widzów, a w razie przyznania organizacji mundialu 60 tys. widzów, późniejsze informacje mówią o pojemności 50 tys. widzów.

Obiekt ma służyć konfederacji do organizowania imprez rangi międzynarodowej, być może nawet do rozgrywania finałów Copa Libertadores czy Copa Sudamericana. Na co dzień ma być on także otwarty na lokalne rozgrywki. Stadion ma powstać w Asunción lub na jego przedmieściach, możliwe że tuż przy samej siedzibie CONMEBOL (w sierpniu 2022 konfederacja zakupiła znajdujący się obok Estadio General Adrián Jara).

Nowy stadion ma być zgodny z najwyższymi światowymi standardami, korzystać z najnowszych technologii, a także realizować idee zrównoważonego rozwoju, stając się „ikoną południowoamerykańskiego futbolu”. Obiekt będzie posiadał typowo piłkarski profil. Na wstępnych wizualizacjach widać m.in. zadaszone, podzielone na dwie kondygnacje trybuny czy efektowną elewację. W otoczeniu areny znajdą się tereny zielone, a także bary oraz sklepy.

Obiekt powstanie przy współpracy CONMEBOL z rządem Paragwaju, choć znaczną część kosztów weźmie na siebie konfederacja. Według bardzo wstępnych szacunków, budowa stadionu ma pochłonąć kwotę w przedziale od 100 do 250 mln $.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023