Estadio Villa Alegre

Pojemność16 000
Kraj Paragwaj
MiastoEncarnación
Kluby-
Inauguracja 04.11.2022
Czas budowy 2016–2022
Koszt 57,5 mld PYG (7,9 mln $)
Wykonawca Baumann y Asociados, Tecnoedil S.A. Constructora

Reklama

Estadio Villa Alegre – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego Estadio Villa Alegre?

Budowa zapory Yaciretá niosła za sobą duże zmiany dla położonego nad brzegiem Parany Encarnación. W wyniku powstania zbiornika zaporowego, nadbrzeżne tereny miasta znalazły się pod wodą. W celu złagodzenia negatywnych skutków budowy zapory, przydzielono znaczące środki na inwestycje i relokację obiektów z terenów przeznaczonych pod zalanie.

Konsekwencje związane z budową tamy dotknęły również Estadio Villa Alegre. Chociaż obiekt nie leżał bezpośrednio na obszarze przeznaczonym pod zalanie, podjęto jednak decyzję o jego likwidacji. Stadion ten, położony blisko brzegów Parany oraz centrum miasta, istniał od lat 60. XX wieku i mógł pomieścić 5000 widzów. W 1997 był jedną z aren piłkarskich mistrzostw Ameryki Południowej do lat 17. Na co dzień służył lokalnym rozgrywkom Liga Encarnacena.

W zamian, w innej lokalizacji (w dzielnicy Chaipé), powstać miał zupełnie nowy stadion, który miał być w dodatku o wiele większy od swojego poprzednika. Stosowne porozumienie podpisano w grudniu 2009. W 2010 stary obiekt został rozebrany. Umowę na realizację I etapu budowy nowej areny podpisano w sierpniu 2015 z przedsiębiorstwem Baumann y Asociados.

Jak przebiegała budowa nowego Estadio Villa Alegre?

Budowa stadionu rozpoczęła się w 2016. Latem 2017 zerwano kontrakt z pierwotnym wykonawcą, a dokończenie robót powierzono firmie Tecnoedil S.A. Constructora. Pierwszy etap prac, po którym gotowe były trybuny wzdłuż boiska oraz maszty oświetleniowe, zakończył się w 2019. Następnie przystąpiono do drugiego etapu, w ramach którego m.in. dobudowano brakujące trybuny na łukach. Prace zakończono w 2021.

Kiedy otwarto nowy stadion w Encarnación?

Z inauguracją obiektu trzeba było zaczekać do 4 listopada 2022, kiedy na stadionie odbył się finał 4. edycji Copa Paraguay. Przed meczem odbyła się ceremonia otwarcia z udziałem lokalnych artystów muzycznych, a następnie w finale zmierzyły się ze sobą zespoły Nacional i Sportivo Ameliano (1:1, w rzutach karnych 4:3 zwyciężyli piłkarze Sportivo Ameliano).

Koszt budowy stadionu wyniósł blisko 57,5 mld guarani (ok. 8 mln $). Tuż przed finałem wykonano na stadionie dodatkowe prace dostosowujące go do wymogów najważniejszych rozgrywek, m.in. zainstalowano plastikowe krzesełka na trybunie głównej. W planach jest jeszcze trzeci etap, który ma objąć rozbudowę trybun do pojemności 30 tys. widzów.

Jakim rozgrywkom służy nowy Estadio Villa Alegre?

Obiekt na co dzień służyć ma lokalnym rozgrywkom Liga Encarnacena, ale jest też przystosowany do goszczenia najważniejszych rozgrywek krajowych, a także meczów międzynarodowych, w tym spotkań reprezentacji kraju.

Stadion wymieniany jest jako jeden z obiektów wspólnej kandydatury Argentyny, Chile, Paragwaju i Urugwaju na organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2030. W razie powodzenia kandydatury, obiekt musiałby przejść dalszą rozbudowę do pojemności 40 tys. widzów.

Jak wygląda nowy Estadio Villa Alegre?

Stadion posiada owalne, jednopoziomowe trybuny, biegnące dookoła pola gry. Pojemność areny wynosi 16 000 widzów. Pomimo owalnej formy, obiekt nie został wyposażony w bieżnię, a jego głównym przeznaczeniem sportowym są rozgrywki piłkarskie. Trybuna główna, która jako jedyna wyposażona została w plastikowe krzesełka, znajduje się po stronie zachodniej. Miejsca dla widzów są niezadaszone, a w narożnikach stadionu stoją cztery wysokie na 63,5 m maszty oświetleniowe.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022