Kincho Stadium

Pojemność40 000
Kraj Japonia
MiastoOsaka
KlubyCerezo
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt¥ 5 mld / bn
Czas budowy2017-2019
Data projektu 2015
Adres Nagai Park, Higashisumiyoshi-ku, Osaka, Japonia

Reklama

Kincho Stadium – opis projektu

Podobnie do rywali z Gamby Osaka, Cerezo ogłosiło plan zmiany stadionu. Nie chodzi jednak o przeprowadzkę na leżący zaledwie kilka metrów dalej wielki Nagai Stadium, lecz o rozbudowę piłkarskiego Kincho Stadium. Dlaczego? Nagai jest za duży, nie spełnia już wszystkich norm , a przede wszystkim jest lekkoatletyczny.

Stąd decyzja, by mimo ograniczonej przestrzeni rozbudować dotychczasowy dom. Bez znaczących zmian pozostanie jedynie trybuna główna po wschodniej stronie. Do maleńkiej dziś północnej zostanie dobudowana dużo większa część.

Trybuny na zachodzie i południu mają z kolei powstać od podstaw, docelowo zwiększając pojemność stadionu z 20,5 tys. widzów do 40 tysięcy. Obie nowe trybuny będą zadaszone. Południowa pokryta przepuszczającym światło poliwęglanem, by nie blokować dostępu murawy do słońca. Zachodnia z kolei będzie nieprzezroczysta, a w całości pokryta bateriami słonecznymi. Na południu ma powstać hotel lub inne funkcje komercyjne.

Pobór energii słonecznej to jedno z kluczowych założeń. Stadion ma być możliwie ekologiczny i przyjazny dla widzów. Stąd koncepcja pokrycia elewacji ogrodami wertykalnymi oraz posadzenia „lasu” wiśni wokół stadionu.

Całość ma kosztować ok. 5 mld ¥ (160 mln zł) i być wykonana w 2 lata. Ponieważ Cerezo Osaka zamierza sfinansować wszystko z otwartej zbiórki pieniędzy, wyznaczono 2 lata na zabezpieczenie budżetu. Budowa powinna więc ruszyć w 2017 i zakończyć się w 2019. Jeśli nie uda się zebrać całej kwoty, klub dopuszcza finansowanie prac z własnej kieszeni, choć obiekt jest publiczny.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015