SC Freiburg Stadion

Pojemność34 700
Kraj Niemcy
MiastoFryburg Bryzgowijski
KlubySC Freiburg
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 76 mln
Czas budowy2019-2020
Projekt HPP Architekten
Wykonawca Köster GmbH

Reklama

SC Freiburg Stadion – opis projektu

Zgodnie z wynikami referendum z 2015 roku, fryburskie władze zgodziły się zbudować nowy stadion piłkarski w niezagospodarowanym dotąd miejscu, na terenie Wolfswinkel. Obiekt będzie sąsiadował pośrednio z lotniskiem i ma być częścią znacznie większego projektu urbanistycznego, zakładającego stworzenie w tej lokalizacji również osiedli.

Według wyników przeprowadzonego w latach 2016-17 przetargu powstanie tu stadion dla prawie 35 tysięcy widzów, z których aż 36% będzie miało do dyspozycji miejsca stojące – w większości na jednopoziomowej trybunie południowej. Reszta widzów otrzyma trybuny o dwóch poziomach ze stosunkowo niewielkim udziałem strefy VIP/biznes, na poziomie zaledwie 2 tys. miejsc.

Prosta i surowa bryła stadionu będzie miała umiarkowaną wysokość 25 metrów, a żelbetowe i stalowe prefabrykowane elementy połączą się w harmonijną całość. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury będą ukośne odciągi dachu, a półotwarte zaplecze widowni ma witać kibiców i dawać przedsmak atmosfery w środku.

Stadion powstaje zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Otrzyma system ogrzewania, który pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ok. 550 ton rocznie. Dodatkowo konstrukcja umożliwia instalację elektrowni słonecznej w ramach stadionu, choć nie jest to planowane od pierwszego roku użytkowania.

Choć w Wolfswinkel planowano stadion o wartości 80-90 mln €, to udało się uzyskać jeszcze korzystniejszą cenę. Spełniający wszystkie wymogi obiekt ma powstać za 76 mln €, a jego budowa ma rozpocząć się w 2018 roku i zakończyć w 2020.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020

2019

2018

2017