Nowy stadion: Przeprowadzka SC Freiburg stała się faktem
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura
Klub z Badenii-Wirtembergii po prawie 67 latach przeniósł się na nowy stadion. Otwarcie nastąpiło po ponad roku opóźnienia, które było spowodowane niedoróbkami technicznymi i pandemią koronawirusa.
Reklama
Zdążyć na mecz z RB Leipzig
7 października SC Freiburg zainaugurował swój nowy obiekt meczem towarzyskim z St. Pauli (3-0). Spotkanie z wysokości trybun oglądało 15 000 kibiców. Mecz nie obył się bez drobnych wpadek, gdyż w drugiej połowie na krótką chwilę zgasło światło, a murawa boiska pozostawiała wiele do życzenia.
Na szczęście reflektory udało się doprowadzić do używalności, a dzień później rozpoczęły się prace związane z wymianą nawierzchni. Czasu jest niewiele, gdyż 16 października ma się odbyć pierwszy mecz Bundesligi na nowej arenie z RB Leipzig. Nowy dom Czerwono-Białych pomieści 34 700 widzów, a jego koszt powstania wyniósł 76,5 mln € (dziś 345,7 mln zł).
© Klaus Polkowski, Freiburg
Europa-Park Stadion jest prawie o 10 000 miejsc większy niż dotychczasowy obiekt. To przekłada się na 1000 dodatkowych miejsc biznesowych oraz umożliwi pozyskanie nawet 200 nowych sponsorów. Bardzo prawdopodobne, że oprócz komercyjnej nazwy areny będzie funkcjonowała jej alternatywa. Część kibiców proponuje Mooswaldstadion.
Unikalne podpory dachu
Stadion znajduje się w dzielnicy Brühl w północno-zachodniej części Fryburga Bryzgowijskiego. Z areną sąsiaduje lotnisko miejskie. Zanim rozpoczęto budowę sporządzono 40 raportów, przestudiowano 25 potencjalnych lokalizacji i dopiero referendum z 2015 roku utorowało drogę do startu prac. Łącznie planowanie obiektu trwało prawie 11 lat.
Sama budowa oficjalnie rozpoczęła się uroczystością wmurowania kamienia węgielnego 29 marca 2019 roku, choć już w listopadzie 2018 rozpoczęły się prace przygotowawcze. Według pierwotnego harmonogramu stadion miał być ukończony w sierpniu 2020, jednak oddanie areny do użytku nastąpiło dopiero po ponad roku od tej daty.
Obiekt zbudowany na planie prostokąta przyciąga wzrok dzięki ukośnym stalowym podporom dachu, które przenoszą jego ciężar na zewnątrz. W zadaszenie wbudowane jest około 170 reflektorów LED, a wysokość budynku w najwyższym punkcie wynosi tylko 25 m, co zostało wymuszone bliskością portu lotniczego.
W 2022 elektrownia słoneczna
Wewnątrz zachwyca kompaktowością, stromymi trybunami i bliskością boiska. Sercem areny jest jednopoziomowa trybuna południowa, która jest jedyną taką konstrukcją, ponieważ resztę obiektu stanowią dwukondygnacyjne struktury.
Na wspomnianej trybunie zbierają się najzagorzalsi fani klubu, gdzie do dyspozycji mają 9 000 miejsc stojących. Na północno-wschodnim krańcu jest zlokalizowana przestrzeń dla 3 500 kibiców gości. Na trybunie zachodniej znajdują się strefy VIP, które pomieszczą nawet 2 000 osób.
Ponadto kibice niepełnosprawni mają do dyspozycji 144 miejsca, posiadacze aut parking na 2100 pojazdów, a rowerzyści 3700 miejsc. Na dachu stadionu do 2022 roku ma się znaleźć największa na świecie elektrownia słoneczna, co pokryje większość zapotrzebowania na energię podczas dnia meczowego.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama