Woodbine Soccer Stadium

Pojemność8 000
Kraj Kanada
MiastoToronto
KlubyYork United FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2023
Projekt SixFive Stadium Experience

Reklama

Woodbine Soccer Stadium – opis projektu

Kiedy powstały plany nowego kompleksu piłkarskiego przy Woodbine Racetrack?

W marcu 2022 Woodbine Entertainment ogłosiło plany budowy w Toronto nowego, piłkarskiego kompleksu treningowego wraz z głównym stadionem o pojemności 8 tys. widzów. Zaprezentowano też pierwsze wizualizacje autorstwa renomowanej pracowni Populous, powstałe przy współpracy z Greenpark Group.

Woodbine Entertainment to przedsiębiorstwo zarządzające torem wyścigów konnych Woodbine Racetrack położonym w zachodniej części miasta, w dzielnicy Rexdale, w niedużej odległości od Toronto Pearson International Airport. Nowy kompleks miałby powstać tuż obok toru jeździeckiego, na północny-wschód od niego.

W jakim celu powstać ma nowy, piłkarski kompleks treningowy w Toronto?

Kompleks o powierzchni 38 tys. stóp kwadratowych powstałby zgodnie ze standardami FIFA dla organizacji meczów na międzynarodowym poziomie. Ośrodek stałby się bazą treningową dla krajowych i zagranicznych klubów piłkarskich oraz obiektem zgrupowań narodowych reprezentacji.

Stałym gospodarzem głównego stadionu miałby być York United FC, uczestnik rozgrywek Canadian Premier League, występujący dotąd na York Lions Stadium mogącym pomieścić 4 tys. widzów. Potencjalnie na stadionie miałaby grać również nowa, profesjonalna drużyna piłki nożnej kobiet.

Plany nowego kompleksu wpisują się w rosnącą popularność piłki nożnej w Kanadzie, zwiększoną w ostatnim czasie dzięki przyznaniu temu krajowi współorganizacji mistrzostw świata w 2026, zdobyciu złotego medalu olimpijskiego przez kobiecą reprezentację na igrzyskach w Tokio i awans męskiej reprezentacji na mistrzostwa świata w Katarze.

W czerwcu 2022 Toronto zostało oficjalnie ogłoszone jednym z miast-gospodarzy mundialu w 2026 (mecze odbędą się na BMO Field, który ma zostać rozbudowany), co jeszcze bardziej zwiększa sens budowy kompleksu, który dzięki temu mógłby stać się bazą treningową dla jednej z drużyn w trakcie tego turnieju.

Projekt budowy piłkarskiego kompleksu to część tzw. Woodbine Community Plan, którego celem jest rozwój terenów w bezpośrednim otoczeniu Woodbine Racetrack. W ramach przedsięwzięcia planowana jest również budowa nowych apartamentów czy stacji kolei aglomeracyjnej. Plan ma ożywić okolicę, stworzyć nowe miejsca pracy i pomóc w utrzymaniu obiektów jeździeckich.

Jakie są najnowsze informacje na temat budowy nowego kompleksu piłkarskiego w Toronto?

W listopadzie 2022 nieoficjalnie pojawiły się nowe wizualizacje głównej areny kompleksu, za którymi stoi firma SixFive Stadium Experience specjalizująca się w budowie modułowych stadionów. Stadion ma zostać wyposażony w boisko z naturalną murawą, które z trzech stron otoczone będzie trybunami na 8 tys. widzów.

Dzięki zastosowaniu technologii modułowej, obiekt mógłby powstać w szybkim tempie i przy stosunkowo niskich kosztach, ułatwiona byłaby także jego ewentualna rozbudowa w przyszłości. Budowę sfinansować ma Woodbine Entertainment wraz z prywatnymi inwestorami i udziałowcami. Zakłada się, że realizacja projektu nastąpi w 2023.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023