Stadion Polonii Bytom

Pojemność2 220
Kraj Polska
MiastoBytom
KlubyPolonia Bytom
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 30.478 M
Czas budowy02.2022 – 03.2023
Wykonawca Tamex Obiekty Sportowe SA

Reklama

Stadion Polonii Bytom – opis projektu

Jak doszło do powstania projektu nowego, kameralnego stadionu Polonii Bytom?

Po fiasku planowanej od 2014 przebudowy stadionu im. Edwarda Szymkowiaka (w 2018 podpisano umowę z wykonawcą, jednak po dokonaniu demontażu niektórych elementów stadionu, w tym krzesełek i dachu, pod koniec roku spółka realizująca inwestycję odstąpiła od umowy), obiekt pozostał w ruinie, a Polonia Bytom przeniosła się na stadion Szombierek.

W 2020 powstały plany budowy nowego, kameralnego stadionu, który miałby zostać wybudowany tuż obok stadionu im. Edwarda Szymkowiaka, na zachód od niego. Stadion docelowo miał być przeznaczony dla akademii piłkarskiej, ale do czasu odbudowy głównego stadionu (co wydaje się być odległą perspektywą), miał się stać domem także dla pierwszej drużyny Polonii Bytom. Częścią projektu był również trzykondygnacyjny budynek klubowy.

Jaki będzie nowy stadion Polonii Bytom?

Choć w momencie powstania planów Polonia występowała w III lidze (czwarty poziom rozgrywkowy), obiekt ma spełniać wymogi rozgrywania meczów w II lidze, a przy niedużych nakładach będzie go można przystosować także na potrzeby spotkań w I lidze.

Nowy, piłkarski stadion wyposażony ma być w boisko ze sztuczną murawą, położone na osi północ-południe. Obiekt będzie posiadał skromne trybuny na 2220 widzów, w tym 250 miejsc pod dachem po stronie zachodniej i 196 miejsc w sektorze gości za północną bramką. W narożnikach staną cztery maszty oświetleniowe, zaopatrzone w reflektory LED.

Za południową bramką stanie trzykondygnacyjny budynek klubowy, w którym znajdą się m.in. szatnie, skromne muzeum, kawiarenka, pomieszczenia dla szkółki piłkarskiej, drużyny seniorów, sekcji esportowej oraz administracji.

Kiedy powstanie nowy stadion Polonii Bytom?

Przetarg na budowę w formule projektuj i buduj ogłoszono 30 grudnia 2020. Umowę z głównym wykonawcą, firmą Tamex Obiekty Sportowe SA, podpisano 10 czerwca 2021. Wartość kontraktu wyniosła 30,478 mln zł. Przez pierwsze pół roku trwały prace nad realizacją dokumentacji projektowej, a prace budowlane rozpoczęły się 7 lutego 2022. Zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2023.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022