Stade de Tizi-Ouzou

Pojemność50 766
Kraj Algieria
MiastoTizi Wuzu
KlubyJS Kabylie
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztDZD 66 B ($465 M)
Czas budowy2010–2023
Projekt Omar Malki, Dune Architecture
Wykonawca Fomento de Construcciones y Contratas, ETRHB Haddad, Mapa İnşaat, Cosider

Reklama

Stade de Tizi-Ouzou – opis projektu

Jak powstał projekt nowego stadionu w Tizi Wuzu?

Budowę nowego stadionu dla JS Kabylie obiecał już w 2000, po triumfie tego zespołu w Pucharze CAF, prezydent kraju Abdelaziz Bouteflika. Na realizację trzeba było jednak jeszcze trochę zaczekać. Teren pod budowę obiektu wybrano w Boukhalfa, na północno-zachodnich przedmieściach Tizi Wuzu. Sporządzenie projektu stadionu powierzono pracowni Dune Architecture z Algieru.

JS Kabylie (JSK, „Canaris”) to najbardziej utytułowany klub piłkarski w Algierii. Drużyna powstała w 1946, a jej pierwszym obiektem był Stade Oukil-Ramdane. W 1978 otwarto Stade du 1er Novembre 1954, na którym zespół występuje do dziś. Obiekt, położony blisko centrum miasta, może pomieścić ok. 20 tys. widzów, jednak posiada bieżnię lekkoatletyczną, a trybuny w większości są niezadaszone i nie posiadają krzesełek.

Co zakłada projekt nowego stadionu w Tizi Wuzu?

Początkowo planowano budowę stadionu dla 40 tys. widzów, ale ostatecznie zdecydowano się na powiększenie wielkości obiektu do ponad 50 tys. miejsc. Arena ma posiadać typowo piłkarski, prostokątny układ, z zadaszonymi, dwupoziomowymi trybunami (oraz wąską, środkową kondygnacją) dookoła boiska. Obiekt zostanie wyposażony w szereg udogodnień, m.in. loże VIP, pomieszczenia dla mediów, restauracje czy muzeum. Obok powstanie również stadion z bieżnią lekkoatletyczną i trybuną na 6 tys. widzów oraz liczne parkingi.

Jak przebiega budowa nowego stadionu dla JS Kabylie?

Relację z powstawania obiektu można prześledzić na naszej stronie z budową nowego stadionu w Tizi Wuzu

Budowa, finansowana ze środków rządowych, rozpoczęła się w maju 2010 i miała zakończyć po 2,5 roku. Prace jednak przebiegały dosyć wolno, a kolejne terminy oddania do użytku były przekładane. W 2014 doszło do zmiany jednego z dwóch głównych wykonawców, kiedy hiszpańskie FCC zostało zastąpione przez turecki Mapa İnşaat. W maju 2019 budowa została całkowicie wstrzymana, przy stadium zaawansowania szacowanym na 80–85%. Prace wznowiono w kwietniu 2022, a otwarcie stadionu według najnowszych informacji spodziewane jest w czerwcu 2023.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023