Stadion MOSiR Krosno

Pojemność5 500
Kraj Polska
MiastoKrosno
KlubyWilki, Karpaty
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztPLN 12.669 M
Czas budowy2022–2023
Wykonawca AGZ

Reklama

Stadion MOSiR Krosno – opis projektu

Jak powstał projekt rozbudowy stadionu MOSiR w Krośnie?

W 2018 klub żużlowy KSM Krosno zakończył swoją działalność. Jednocześnie w jego miejsce powstała nowa drużyna o nazwie Wilki Krosno. Działacze nowego klubu wyznaczyli przed sobą ambitne cele, m.in. organizację działalności klubu w sposób profesjonalny, awans do Ekstraligi w perspektywie kilku lat czy doprowadzenie do modernizacji stadionu.

Modernizacja stadionu MOSiR, z którego korzystają również piłkarze Karpat Krosno, leżała jednak głównie w gestii miasta, które jako jedyne było w stanie ponieść znaczne koszty inwestycji. Po awansie Wilków do I ligi w 2020, w pierwszej połowie 2021 miasto, kosztem ok. 6 mln zł, zainstalowało na stadionie maszty oświetleniowe oraz dodatkowe krzesełka dla widzów.

Jaka była pierwsza koncepcja rozbudowy stadionu MOSiR w Krośnie?

W 2021 powstał projekt rozbudowy obiektu o nową trybunę na południowym łuku. Miała ona pomieścić 2253 widzów i być wyposażona w zadaszenie, pełniące jednocześnie rolę ekranu akustycznego. Przetarg ogłoszono w grudniu 2021, jednak oferty które wpłynęły do magistratu (najniższa na 19 mln zł) przekraczały możliwości finansowe miasta i odstąpiono od wyboru wykonawcy.

Jak zmieniła się koncepcja rozbudowy stadionu MOSiR w Krośnie?

Z powodów oszczędnościowych zdecydowano się na zmniejszenie zakresu zadań, rezygnując głównie z zadaszenia trybuny, a także z windy, elektronicznego systemu obsługi czy instalacji nagłośnienia. Redukcji uległa powierzchnia planowanych parkingów, nieznacznie zmniejszono też pojemność nowej trybuny (do 2200 widzów).

Jakie są założenia projektu przebudowy stadionu MOSiR w Krośnie?

Plan zakłada przede wszystkim budowę nowej trybuny na południowym łuku stadionu. Nową trybunę zaprojektowano jako 10-rzędową, podzieloną na 8 segmentów, z wejściami w formie womitoriów. Znajdą się na niej miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz sektor kibiców gości, a jej wysokość wyniesie 8 m.

Trybunę zaprojektowano w taki sposób, by w przyszłości możliwe było jej przedłużenie w kierunku północno-wschodnim (w ramach zastąpienia obecnej zadaszonej trybuny). Konstrukcja pomieści 2200 widzów, zwiększając pojemność całego stadionu do ok. 5500 miejsc.

W 2022 Wilki Krosno wywalczyły historyczny awans do Ekstraligi. Sukces pociągnął za sobą konieczność dalszych inwestycji w obiekt, na które miasto przeznaczyło kolejne środki. Dodatkowe prace obejmą rozbudowę parku maszyn, wykonanie odwodnienia liniowego toru, zwężenie południowego łuku (dotychczas był o 2 m szerszy od łuku po przeciwnej stronie), wymianę band i remont wieżyczki sędziowskiej.

Kiedy przeprowadzona zostanie rozbudowa stadionu MOSiR w Krośnie?

W marcu 2022 dokonano wyboru wykonawcy, którym została krośnieńska firma AGZ. Wartość podpisanego kontraktu to 12,669 mln zł. W ramach osobnego zadania, za kwotę 1,6 mln zł wykonane ma zostać również przyłącze energetyczne jupiterów, które dotąd zasilane były z agregatów prądotwórczych. Po awansie Wilków do Ekstraligi przeznaczono dalsze 4 mln zł na dodatkowe prace.

Inwestycja prowadzona jest w systemie projektuj i buduj, a wykonawca przed przystąpieniem do budowy trybuny miał za zadanie wykonanie nowego projektu, uwzględniającego zmiany podyktowane oszczędnościami. Prace budowlane rozpoczęto latem 2022. Trybuna według pierwotnych założeń miała być gotowa do końca listopada 2022, jednak prace przedłużyły się i oddanie do użytku nastąpi prawdopodobnie pod koniec lutego 2023. W trakcie budowy obiekt zachowa funkcjonalność.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022