Stadion MOSiR Krosno (Stadion Karpat)

Pojemność5 500
704 (Miejsca zadaszone)
Kraj Polska
MiastoKrosno
KlubyWilki Krosno, Karpaty Krosno
Inauguracja 22.07.1951
Czas budowy 1949–1951
Renowacje 1986, 2002–2008, 2022–2023
Adres ul. Legionów 6, 38-400 Krosno

Reklama

Stadion Karpat – opis stadionu

W 1949 roku z inicjatywy Miejskiego Klubu Sportowego Legia w Krośnie rozpoczęła się budowa stadionu. W zakolu rzeki Wisłok miał powstać obiekt, z którego mogliby korzystać zawodnicy wszystkich klubowych sekcji, w tym także sportowcy z  powstającej dopiero w tamtym czasie sekcji żużlowej.

Prace budowlane postępowały bardzo szybko. Jeszcze przed ukończeniem budowy na torze żużlowym odbywały się pierwsze zawody. Oficjalne otwarcie stadionu miało miejsce w 1951 roku. Obiekt składał się z pokrytego naturalną trawą boiska piłkarskiego, sześciotorowej bieżni lekkoatletycznej i toru żużlowego. W latach 50. XX wieku był on okresowo wypożyczany nieposiadającym własnego toru drużynom z Krakowa i Tarnowa.

W kolejnych latach stadion był użytkowany głównie przez krośnieńskich piłkarzy i żużlowców. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 1968 roku, kiedy to sekcja żużlowa Karpat Krosno (klub zmienił nazwę na “Karpaty” w 1963 roku) została rozwiązana ze względu na problemy finansowe. Przez kolejne osiemnaście lat tor żużlowy pozostał nieużywany, a stadion przy dzisiejszej ulicy Legionów stał się głównie areną meczów piłki nożnej.

Wraz z reaktywacją sekcji żużlowej Karpat Krosno zdecydowano o przeprowadzeniu remontu stadionu. Modernizacja skupiała się głównie na nieużywanej od prawie dwudziestu lat infrastrukturze niezbędnej do organizacji zawodów żużlowych.

Kolejne modernizacje miały miejsce już w XXI wieku. W 2002 roku rozpoczęła się rozłożona na kilka kolejnych lat przebudowa trybun. W efekcie powstały dwie przeciwległe konstrukcje mogące pomieścić na miejscach siedzących ponad 2,2 tysiąca kibiców.

W dzisiejszych czasach stadion Karpat w dalszym ciągu służy zarówno piłkarzom, jak i żużlowcom. Składa się z pokrytego naturalną trawą boiska otoczonego najdłuższym w Polsce torem żużlowym. Główna trybuna od strony północno-zachodniej jest całkowicie kryta. Po przeciwnej stronie pola gry znajduje się odkryta trybuna w klubowych kolorach: niebieskim i czerwonym. Sektor gości to południowy łuk, a od trybuny wschodniej oddziela go pawilon stanowiący zaplecze dla stadionu i pobliskich kortów tenisowych.

W 2021 na stadionie zainstalowano maszty oświetleniowe, a w latach 2022–2023 powstała nowa trybuna na południowym łuku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2021