Stadion MOSiR Krosno (Stadion Karpat)

Pojemność3 500
704 (Miejsca zadaszone)
Kraj Polska
MiastoKrosno
KlubyWilki Krosno, Karpaty Krosno
Inauguracja 22.07.1951
Czas budowy 1949–1951
Renowacje 1986, 2002–2008
Adres ul. Legionów 6, 38-400 Krosno

Reklama

Stadion Karpat – opis stadionu

W 1949 roku z inicjatywy Miejskiego Klubu Sportowego Legia w Krośnie rozpoczęła się budowa stadionu. W zakolu rzeki Wisłok miał powstać obiekt, z którego mogliby korzystać zawodnicy wszystkich klubowych sekcji, w tym także sportowcy z  powstającej dopiero w tamtym czasie sekcji żużlowej.

Prace budowlane postępowały bardzo szybko. Jeszcze przed ukończeniem budowy na torze żużlowym odbywały się pierwsze zawody. Oficjalne otwarcie stadionu miało miejsce w 1951 roku. Obiekt składał się z pokrytego naturalną trawą boiska piłkarskiego, sześciotorowej bieżni lekkoatletycznej i toru żużlowego. W latach 50. XX wieku był on okresowo wypożyczany nieposiadającym własnego toru drużynom z Krakowa i Tarnowa.

W kolejnych latach stadion był użytkowany głównie przez krośnieńskich piłkarzy i żużlowców. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 1968 roku, kiedy to sekcja żużlowa Karpat Krosno (klub zmienił nazwę na “Karpaty” w 1963 roku) została rozwiązana ze względu na problemy finansowe. Przez kolejne osiemnaście lat tor żużlowy pozostał nieużywany, a stadion przy dzisiejszej ulicy Legionów stał się głównie areną meczów piłki nożnej.

Wraz z reaktywacją sekcji żużlowej Karpat Krosno zdecydowano o przeprowadzeniu remontu stadionu. Modernizacja skupiała się głównie na nieużywanej od prawie dwudziestu lat infrastrukturze niezbędnej do organizacji zawodów żużlowych.

Kolejne modernizacje miały miejsce już w XXI wieku. W 2002 roku rozpoczęła się rozłożona na kilka kolejnych lat przebudowa trybun. W efekcie powstały dwie przeciwległe konstrukcje mogące pomieścić na miejscach siedzących ponad 2,2 tysiąca kibiców.

W dzisiejszych czasach stadion Karpat w dalszym ciągu służy zarówno piłkarzom, jak i żużlowcom. Składa się z pokrytego naturalną trawą boiska otoczonego najdłuższym w Polsce torem żużlowym. Główna trybuna od strony północno-zachodniej jest całkowicie kryta. Po przeciwnej stronie pola gry znajduje się odkryta trybuna w klubowych kolorach: niebieskim i czerwonym. Sektor gości to południowy łuk, a od trybuny wschodniej oddziela go pawilon stanowiący zaplecze dla stadionu i pobliskich kortów tenisowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021