Tropical Park Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoMiami
KlubyMiami Hurricanes
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt HKS Architects

Reklama

Tropical Park Stadium – opis projektu

Jak powstały plany nowego stadionu dla Miami Hurricanes?

W grudniu 2021 miliarder John Ruiz, wspierający finansowo sportowców z University of Miami, ogłosił zawiązanie inicjatywy mającej na celu wybudowanie nowego stadionu dla Miami Hurricanes, drużyny futbolu akademickiego, reprezentującej uczelnię z Miami. Drużyna Miami Hurricanes w 2008 wyprowadziła się z użytkowanego od dekad stadionu Orange Bowl (w miejscu którego powstał następnie stadion baseballowy dla zespołu ligi MLB, Miami Marlins) i przeniosła się na Hard Rock Stadium.

Hard Rock Stadium, przy porównywalnej pojemności, jest znacznie nowocześniejszy i oferuje lepsze warunki dla Hurricanes niż stary Orange Bowl, a od 2016 dodatkowo wyposażony jest w ogromny dach. Jego mankamentem jest jednak znaczne oddalenie od głównego kampusu University of Miami, zlokalizowanego w Coral Gables (ok. 21 mi / 34 km, podczas gdy położony blisko ścisłego centrum Miami Orange Bowl znajdował się ok. 7 mi / 11 km od kampusu), a także konieczność współdzielenia go z zespołem ligi NFL, Miami Dolphins.

Początkowo na lokalizację nowego stadionu wskazywano teren należący do Coral Gables Senior High School. Rozwiązanie to spotkało się jednak z dużą krytyką i zostało porzucone. Jako nową lokalizację wybrano następnie Tropical Park, oddalony o ok. 4 mi / 6,5 km od kampusu uczelni. John Ruiz nawiązał współpracę z biurem HKS Architects, które ma w swoim portfolio m.in. zaprojektowanie SoFi Stadium czy AT&T Stadium.

W lipcu 2022 Johnny Ruiz (syn Johna Ruiza) opublikował na swoim koncie twitterowym plany rewitalizacji Tropical Park, według których nowy stadion miałby stanąć w jego centralnym punkcie, natomiast w sierpniu 2022 na tym samym koncie pojawiły się pierwsze wizualizacje nowego stadionu od HKS Architects.

Jaki ma być nowy stadion dla Miami Hurricanes?

Nowy stadion miałby mieć owalny kształt, a jego cechą charakterystyczną byłaby otwarta przestrzeń za jednym z końców boiska, od strony południowo-wschodniej, gdzie przylegałby do jeziora. Z pozostałych stron boisko otoczą kilkupoziomowe trybuny o pojemności 65 000 widzów. Mówi się, że obiekt miałby zostać wyposażony w rozsuwany dach, umożliwiający jego pełne zamknięcie. Stadion byłby klimatyzowany, a na trybunach mają znaleźć się loże VIP.

Czy nowy stadion dla Miami Hurricanes rzeczywiście powstanie?

W nieodległej przyszłości spodziewane jest ujawnienie większej ilości szczegółów dotyczących projektu i opublikowanie nowych wizualizacji. Według zapewnień rodziny Ruizów, obiekt miałby być sfinansowany z pieniędzy prywatnych, choć nie jest jeszcze znany dokładny model finansowania. Z pewnością część kosztów wziąłby na siebie sam John Ruiz, pojawiły się nawet informacje, że obiekt mógłby nosić nazwę LifeWallet Stadium, promując w ten sposób jedno z przedsięwzięć biznesowych Ruiza.

Nie jest rzecz jasna możliwe, by Ruiz był w stanie sam udźwignąć koszty ogromnej inwestycji. Poza znalezieniem partnerów z kapitałem, realizacja projektu będzie również uzależniona od ścisłej współpracy z uczelnią i lokalnymi władzami, a już samo uzyskanie zgody na budowę dużego stadionu na jednym z nielicznych terenów zielonych w okolicy wydaje się być trudne do osiągnięcia.

Wstępnie zadeklarowany termin otwarcia nowego stadionu to rok 2025, choć na obecnym etapie są to jedynie luźne szacunki. Gdyby realizacja projektu doszła do skutku, nowy obiekt stałby się najnowocześniejszym stadionem w kraju, dedykowanym dla drużyny futbolu akademickiego, wyznaczając nowe standardy w i tak bardzo rozwiniętym i popularnym w Stanach Zjednoczonych futbolu uczelnianym.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022