Prince Faisal bin Fahd Stadium

Pojemność44 500
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoRijad
KlubyAl-Shabab FC, Al-Hilal Saudi FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 245 M
Czas budowy?

Reklama

Prince Faisal bin Fahd Stadium – opis projektu

Co zakłada projekt przebudowy Prince Faisal bin Fahd Stadium?

Projekt zakłada kompleksową przebudowę Prince Faisal bin Fahd Stadium. Z obiektu zniknie bieżnia lekkoatletyczna, a pojemność trybun zwiększy się dwukrotnie. Widownia zostanie zadaszona, a z zewnątrz stadion otrzyma efektowną elewację.

Część istniejących struktur budowli ma zostać zachowana. Po obniżeniu płyty boiska powstanie dodatkowa, dolna kondygnacja trybun. Trybuny za bramkami zostaną wybudowane w całości od nowa. Trybuna główna z lożami VIP oraz szatniami dla zawodników znajdzie się po stronie zachodniej.

Ważną funkcją dachu będzie nie tyle ochrona przed opadami, co przed nadmiernymi upałami. Zachodnia trybuna zostanie wyposażona w klimatyzację.

Do czasu otwarcia King Fahd International Stadium, Prince Faisal bin Fahd Stadium był największym stadionem w Rijadzie. Obiekt do dziś pełni ważną rolę, a swoje spotkania rozgrywają na nim dwa pierwszoligowe kluby, Al-Hilal i Al-Shabab. Dzięki modernizacji stadion zyska zupełnie nowe oblicze i stanie się jednym z największych i najnowocześniejszych w kraju.

Dlaczego Prince Faisal bin Fahd Stadium ma zostać przebudowany?

Projekt opracowano w związku z kandydaturą Arabii Saudyjskiej na gospodarza Pucharu Azji 2027. Wizualizacje przygotowało renomowane studio Populous, specjalizujące się w projektowaniu stadionów.

Po wycofaniu się w grudniu 2022 ostatniego kontrkandydata (Indii), Arabia Saudyjska pozostała jedynym chętnym krajem do organizacji Pucharu Azji 2027. 1 lutego 2023 kraj został oficjalnie ogłoszony gospodarzem turnieju. Prince Faisal bin Fahd Stadium ma być jedną z ośmiu aren, na których rozgrywane będą spotkania w ramach tej imprezy. Według wstępnych doniesień, przebudowa miałaby się zakończyć już w 2025.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023