Estadio La Rosaleda

Pojemność45 000
Kraj Hiszpania
MiastoMálaga
KlubyMálaga CF
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€70–120 M
Czas budowy?
Projekt Morph Estudio

Reklama

Estadio La Rosaleda – opis projektu

Kiedy powstał projekt rozbudowy Estadio La Rosaleda?

Estadio La Rosaleda w Maladze został otwarty w 1941. Obiekt na co dzień służy piłkarzom klubu Málaga CF. Stadion miał okazję gościć m.in. mecze mundialu w 1982. Ostatnia większa modernizacja miała miejsce w latach 2000–2006, kiedy przebudowano go trybuna po trybunie.

W związku z kandydaturą Hiszpanii (wspólnie z Portugalią i Marokiem) na organizację piłkarskich Mistrzostw Świata 2030, właściciele stadionu (którymi są władze miasta, prowincji i regionu) podjęli inicjatywę, aby włączyć stadion w Maladze do tej kandydatury. 31 marca 2023 w miejskim ratuszu uroczyście przedstawiono koncepcję rozbudowy areny, którą stworzyli architekci z Morph Estudio.

Co zakłada koncepcja rozbudowy Estadio La Rosaleda?

Ponieważ stadion jest za mały w świetle wymogów FIFA na organizację meczów mundialu, projekt zakłada zwiększenie pojemności z dotychczasowych ok. 30 tys. do 45 tys. widzów. Koncepcja zakłada także rozbiórkę struktur przylegających do trybun od strony zewnętrznej, nadbudowę trzeciego piętra trybun, stworzenie atrakcyjnej elewacji, pełne zadaszenie widowni oraz dobudowanie aneksu za północną trybuną, w miejsce boiska pomocniczego.

Częścią projektu ma być hotel oraz przestrzenie komercyjne. Obiekt powinien tętnić życiem przez cały czas, by mógł zarabiać, a przynajmniej nie przynosić strat. Ciekawym udogodnieniem ma być promenada wzdłuż korony stadionu, dostępna na co dzień dla spacerowiczów. W ramach inwestycji planuje się także rewitalizację bezpośredniego otoczenia.

Realizacja projektu ma zająć dwa-trzy lata. Podczas prac obiekt ma zachować funkcjonalność, choć konieczne będzie czasowe wyłączanie z użytku części trybun. Modernizacja powinna pochłonąć od 70 do 120 mln €. Koszty zostaną podzielone po równo między władze miasta, prowincji i regionu, ale oczekuje się że w finansowaniu partycypować będzie również sieć hoteli, która zdecyduje się na udział w projekcie.

Czy rozbudowa Estadio La Rosaleda przyniesie Maladze organizację mundialu?

11 października 2023 FIFA oficjalnie ogłosiła wybór gospodarzy mundialu w 2030. Zwyciężyła kandydatura Hiszpanii, Portugalii i Maroka, do których dołączyły także Urugwaj, Argentyna i Paragwaj, gdzie rozegrane zostanie po jednym spotkaniu na początku turnieju.

Stadion w Maladze znalazł się na liście 15 wstępnie wytypowanych obiektów z Hiszpanii, na których odbędą się mecze mistrzostw, jednak lista ta zostanie ograniczona najprawdopodobniej do 10 lub 11 (ostateczny wybór aren spodziewany jest latem 2024). Chociaż impulsem do rozbudowy Estadio La Rosaleda była perspektywa organizacji meczów mundialu, pomysłodawcy zapewniają, że inwestycja zostanie przeprowadzona niezależnie od tego, czy Maladze przypadnie rola jednego z miast-gospodarzy.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023