Nou Camp Nou (I)

Pojemność105 000
Kraj Hiszpania
MiastoBarcelona
KlubyFC Barcelona
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Ricardo Bofill Taller d'Arquitectura, Arup Associates
Data projektu 2016

Reklama

Nou Camp Nou (I) – opis projektu

Inspirowany architekturą Barcelony i insygniami klubowymi stadion nie jest zamkniętą bryłą. Zamiast zwartej elewacji zewnętrznej oferuje zespół wstęg w barwach niebiesko-czerwonych, tworząc nie pierwszy już w Barcelonie budynek o przykuwających wzrok barwach. Nie pierwszy, ale największy dzięki powierzchni założenia ponad 204 tys. m2!

Wstęgi elewacji stają się coraz bardziej finezyjne wraz ze wzrostem wysokości, a najwyższy poziom ma silnie falisty kształt. Jednocześnie to właśnie na najwyższym poziomie znajdują się tarasy widokowe, które byłyby dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Zgodnie z założeniami konkursu rozpisanego przez FC Barcelonę, stadion oferuje lekki dach pokrywający całą widownię. Pod nim znajdują się trybuny rozbudowane do 105 tys. miejsc siedzących.

Wspólna koncepcja Ricardo Bofill Taller d'Arquitectura oraz Arup Associates zyskała w międzynarodowym konkursie duże uznanie, kwalifikując się ostatecznie do finału. Zwycięzcą został jednak zespół Nikken Sekkei oraz Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes i to praca tych twórców została skierowana do realizacji.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016