Nou Camp Nou

Pojemność105 053
Kraj Hiszpania
MiastoBarcelona
KlubyFC Barcelona
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 850 mln
Czas budowy2021-2025 ?
Projekt IDOM, b720, Nikken Sekkei

Reklama

Nou Camp Nou – opis projektu

Zwycięska koncepcja nowego Camp Nou jest fundamentalnie różna od tej z poprzedniego konkursu (2007). Zamiast zamkniętej bryły jest otwarty na przestrzał układ, w którym trybun od otoczenia zewnętrznego nie oddziela nic. Rolę dominującego elementu estetycznego pełnią dekorowane sufity trzech promenad obsługujących 105 tys. widzów na Camp Nou.

Wizja Nikken Sekkei oraz Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes charakteryzuje się przestronnością, prostotą i elegancją, wykorzystując śródziemnomorskie położenie stadionu dla naturalnej wentylacji i zacienienia. Podobnie jak FC Barcelona, stadion ma być demokratyczny – otwarty dla wszystkich uczestników widowiska.

Ponieważ stadion urośnie i zmieni się układ widowni, kompletną przebudowę przejdzie też rozkład ciągów komunikacyjnych. Trybuny zaoferują widzom w sumie 84 rzędy, w tym 25 na najniższym poziomie, 31 na drugim oraz 28 na trzecim. Całość przykryje membranowy dach o powierzchni 47 tys. m2.

Koncepcja została wyłoniona w dwuetapowym konkursie. Do pierwszej fazy zgłosiło się 26 zespołów projektowych. Z nich do finału zakwalifikowano osiem, a każdy zespół musiał składać się z międzynarodowego studia oraz hiszpańskiej/katalońskiej pracowni. Ostatecznego wyboru dokonało jury złożone z 10 członków (5 od FC Barcelona, 4 z Katalońskiego Koledżu Architektów COAC i 1 z rady miasta Barcelona).

Budowa miała ruszyć w trakcie sezonu 2017/18 i potrwać do rozgrywek 2020/21, jednak projekt napotkał na liczne opóźnienia.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023