Dubai 2020 Stadium

Pojemność60 000
Kraj Zjednoczone Emiraty Arabskie
MiastoDubaj
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Ribas & Ribas Architects, L35 Architects
Data projektu 2015

Reklama

Dubai 2020 Stadium – opis projektu

Plan budowy nowego międzynarodowego stadionu piłkarskiego w Dubaju pojawił się w 2014 roku. Powstanie koncepcji było związane ze staraniami ZAE o organizację Pucharu Azji 2019. Wcześniej w planach dla miasta była budowa areny lekkoatletycznej dla 60 tys. widzów, jednak jej konstrukcję wstrzymano stosunkowo wcześnie.

Piłkarski odpowiednik ma stanąć również na południu metropolii i w wariancie minimum pomieściłby 40 tys. widzów na dwóch poziomach widowni. Nadbudowa trzeciego pierścienia trybun (tymczasowe lub stałe) umożliwiłaby zwiększenie pojemności o 50%.

W 2015 roku odbył się konkurs koncepcyjny, który jednak nie przyniósł oczekiwanych rezultatów – nie przyznano pierwszego miejsca. Trzecią pozycję zajęła prezentowana wizja areny zamkniętej w dwóch wydmach. Ten zabieg w wykonaniu biur Ribas&Ribas oraz L35 nie jest przypadkowy. Z jednej strony to oczywiste nawiązanie do surowego, ale też pięknego pustynnego krajobrazu. Z drugiej – świetny sposób na zapewnienie naturalnego chłodzenia widzom przy okazji meczów.

Zgodnie z projektem hiszpańskich pracowni stadion byłby zasłonięty ogromną ilością powierzchni usługowych. W sumie na 9 piętrach znalazłoby się ponad 83 tys. m2 pod wynajem (miejsce na hotel, centrum konferencyjne, centrum handlowe i/lub spa), które szczelnie otulałyby sam stadion.

Dzięki temu nawet przed wejściem na obiekt widz mógłby cieszyć się cieniem i chłodem, a ciepłe powietrze nie docierałoby do promenady wokół obiektu. Gwarantowałby to podziemny system chłodzenia powietrza zimną wodą, a także naturalny układ budynków wypychający nagrzane powietrze ku górze.

Biorąc pod uwagę ogrom funkcji pozasportowych, cały kompleks mógłby osiągnąć wielką powierzchnię ponad 460 tys. m2. Parkingi byłyby ukryte pod ziemią, umożliwiając organizację przyjemnej „oazy” rekreacyjnej wokół stadionu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016