Wuhan FC Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoWuhan
KlubyWuhan FC
KategoriaProjekt nieaktualny
KosztCNY 2.6 mld / bn
Czas budowy2021 – 06/2023
Projekt CITIC Architectural Design and Research Institute

Reklama

Wuhan FC Stadium – opis projektu

Nowy stadion dla Wuhan FC powstaje na północnym zachodzie miasta, zaledwie 5 kilometrów od międzynarodowego lotniska Tianhe. Zaplanowany tuż nad wodami jeziora Maijia obiekt to część zupełnie nowej dzielnicy Wuhan, w rejonie Panlongcheng Airport Area. Mimo odległości ok. 20 km od centrum metropolii dojazd do areny ma być dogodny. W okolicę mają zostać przedłużone łącznie trzy linie metra, dwie kolei miejskiej, jest też stacja kolei dużych prędkości.

Choć Wuhan w chwili ogłoszenia budowy miało populację metropolitalną bliską 20 milionów, to doczeka się dopiero swojego pierwszego dużego stadionu bez bieżni. Konkurs koncepcyjny w 2019 roku wygrała utytułowana lokalna grupa CITIC, proponując wyjątkowo wyraziste i ostre bryły dla trzech zaplanowanych tu aren: głównego stadionu, hali koszykarskiej i głównego kortu tenisowego. Cały zespół otrzymał roboczą nazwę Wuhan Airport International Sports Centre.

Pierwotnie stadion zapowiadano dla 50 000 widzów, docelowo rozmiar jednak zwiększono do 60 000. Uproszczona została za to bryła, która wstępnie miała być mniej regularna, a część wizualizacji wskazywała na plany montażu ruchomego dachu. Ostatecznie konstrukcja zadaszenia jest uproszczona, ale i tak może imponować panoramiczny ekran wzdłuż linii boiska.

Choć w projekt zaangażowanych jest kilkadziesiąt firm i urzędów, za realizację ambitnego planu odpowiada przede wszystkim grupa Zall, główny inwestor miejskiego klubu piłkarskiego. Dla Wuhan FC będzie to już trzeci nowoczesny stadion, po rozgrywaniu spotkań wcześniej na Wuhan SC Stadium oraz Five Rings Stadium. Dla kibiców przewidziano nie tylko dwupoziomowe trybuny i pas miejsc premium, ale także okazały pasaż komercyjny na zewnątrz i parkowe alejki. Zewnętrzne ściany na północy i południu ozdobią z kolei ogromne telebimy.

Budowa pierwotnie miała dobiec końca w grudniu 2022, jednak opóźnienie na starcie spowodowało, że termin przesunięto na połowę 2023 roku.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021