Nansha Cultural and Sports Complex Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoKanton
Kluby
KategoriaProjekt realizowany
KosztCNY 7.179 B ($1 B)
Czas budowy?
Projekt Zaha Hadid Architects, GuangDong Architectural Design & Research Institute
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Nansha Cultural and Sports Complex Stadium – opis projektu

Dlaczego w Nansha zaplanowano budowę nowego kompleksu sportowego?

W sierpniu 2021 prowincja Guangdong wraz z Hongkongiem i Makau została wybrana na gospodarza 15. Chińskich Igrzysk Narodowych, które odbędą się w 2025. Organizatorzy zdecydowali się wybudować nowy kompleks sportowy, w którym rozegrana zostanie część zawodów. W jego skład wchodzić będzie duży stadion, który ma być główną areną igrzysk.

Nowy kompleks ma powstać w Nansha, południowej dzielnicy Kantonu. Teren wyznaczono w rejonie Eryichang, na południowym krańcu Nansha, położonym nad brzegiem estuarium Rzeki Perłowej. Miejsce to oddalone jest o ponad 80 km od centrum Kantonu. W Eryichang planowana jest budowa stacji kolejowej, ma tutaj również prowadzić odnoga nowego, prawie 50-kilometrowego mostu, łączącego Shenzhen i Zhongshan.

Kiedy zaprezentowano wizualizacje nowego kompleksu sportowego w Nansha?

21 lipca 2023 ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na projekt nowego kompleksu i pokazane zostały wizualizacje zwycięskiej koncepcji, która powstała w wyniku współpracy Zaha Hadid Architects i GuangDong Architectural Design & Research Institute.

Jak wyglądać będzie nowy kompleks sportowy w Nansha?

W skład kompleksu, poza głównym stadionem, wchodzić będzie hala widowiskowo-sportowa na 20 000 widzów, kryty kompleks pływacki z widownią dla 4000 osób, stadion pomocniczy, a także wielopoziomowy parking i infrastruktura towarzysząca. Częścią założenia będą place, ścieżki i tereny zielone. Obiekty kompleksu symbolizować mają perły rozrzucone nad brzegiem morza. Realizacja całego projektu ma pochłonąć 7,179 mld yuanów.

Czym charakteryzować się będzie główny stadion nowego kompleksu sportowego w Nansha?

Główny stadion Nansha Cultural and Sports Complex będzie miał pojemność 60 000 widzów. Obiekt otrzyma wielofunkcyjny charakter i zostanie wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną. Dach stadionu przypominać ma rozłożony, tradycyjny chiński wachlarz, a wzór widoczny na jego elewacji ma nawiązywać do wyglądu masztów dawnych łodzi z okresu królestwa Nanyue.

Po jednej ze stron między dachem a trybunami powstanie sporych rozmiarów otwór, przez który ukazywać się będzie widok na estuarium Rzeki Perłowej. Trybuny po przeciwnej stronie będą wyraźnie wyższe, dzięki czemu znaczna część widzów na stadionie będzie miała dostęp do widoku na akwen.

Jak przebiega budowa Nansha Cultural and Sports Complex?

Relację z budowy Nansha Cultural and Sports Complex Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Głównym wykonawcą Nansha Cultural and Sports Complex zostało China Construction Eighth Engineering Bureau. Budowa kompleksu rozpoczęła się w sierpniu 2023. Obiekty mają być gotowe na igrzyska w 2025, w związku z czym prace prowadzone są w szybkim tempie.

Reklama

Wizualizacje